מחמאת עניים [חדש]
אורית   יום ה', 01/01/2009 שעה 11:34 אתר אישי
את ה''מחמאה'' הכי גדולה קבלת מאלה שהגיבו שהמאמר צריך להצטרף למאמץ ההסברה הישראלי. אני מזדהה - המאמר אכן מציג את המציאות בצבעי שחור ולבן, כראוי לדמגוגיה הסברתית.

החולשה העיקרית בעיני במאמר נוגעת לשאלת האחריות של ישראל. אכן יצאנו מרצועת עזה, אך אנו עדיין שולטים על כל המתרחש בה, ובעיקר חוסמים כל אפשרות להקים שם תשתיות וכלכלה עצמאיים. מסיבה זו בעיקר ידינו עדיין אינן נקיות, ויש לנו אחריות רבה, אם כי רחוקה מלהיות מלאה, על כל מה שמתרחש בה. מה שמצטייר בעינינו כאילו ''יצאנו מעזה'', אינו נראה כך כלל בעינים עזתיות, אפילו אם אלה עיניים של שוחר שלום פלשתינאי שמתעב את החמאס (יש אחד כזה לפחות, והוא הופיע שלשום בתקשורת).

יתכן מאד שלו היינו מאפשרים לעזתים תנועה חופשית של משאבים, הם לא היו מנצלים אותם לשיקום כלכלי וחברתי, אלא לרכישת עוד ועוד טילים ורקטות. כך קורה בלא מעט משטרים סביבנו ובעולם בכלל. אבל רק אז יכולנו להכות בהם במצפון נקי כשצריך.

האם מגיע להם? בוודאי. אבל על השאלה מה לנו יצא מזה לא ענית. אני מודה שאפילו שמאלנית כמוני מתמלאת שמחה כשמורידים להם מסגד שבתוכו הוסתרו ככל הנראה רקטות. אבל מצד שני אני מלאת תסכול על כל הבניינים הריקים שאנו מחריבים, ותוהה להן תפונה כל פסולת הבניין הזאת, ולמה זה בכלל כדאי. אני שייכת לפסימיים, שמאמינים שאחרי המכה הראשונה, כל פעולות ההמשך מביאות לנו, ועוד יביאו, נזק בלבד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לזכותך ייאמר [חדש]
קרפד   יום ה', 01/01/2009 שעה 12:32
בתגובה לאורית
שאת מפרטת קריטריונים ברורים שיצדיקו תגובה מצידנו.
לחובתך ייאמר שהקריטריונים האלו הם בלתי נסבלים ומזכירים את היחס הרופס של הממסד כלפי נשים מוכות:
' אם את רוצה שנתערב, תחילה עלייך לחטוף מכות רצח'.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לזכותך ייאמר [חדש]
אורי קציר   יום ה', 01/01/2009 שעה 13:58
בתגובה לקרפד
אתר אישי
אני לא חושב שמישהו ניסה למנוע את הפיכתה של עזה לסינגפור של המזרח התיכון. המעברים היו פתוחים גם במרבית ימי שלטון פת''ח וגם במרבית ימי שלטון החמאס. אלא שבמקביל להכנסת חומרי מזון, דלק ומוצרים אזרחיים נוספים, הוברחו במנהרות מתחת לציר פילדלפי טונות של חמורי נפץ, חלקי רקטות, משגרים, תחמושת והשד יודע מה עוד. אני מניח שאם היו באים ואומרים שיש להם תוכניות לשקם את ג'בליה או נוסייראת, ישראל הייתה מספקת להם לא מעט תמיכה כלכלית, משום ששלטון שעסוק בבנייה אין לו אינטרס במלחמה.

אבל לא זה היה המצב. את ההפיכה הצבאית נגד הפת''ח יזמו אחמד אלג'עברי, אחמד ע'נדור ושאר אנשי הנהגת הזרוע הצבאית של חמאס שנחשבים האגף המיליטנטי ביותר שם. הם אלה שהוציאו להורג מאות מאנשי הפת''ח והודיעו שיחדשו את ירי הטילים על ישראל וימשיכו להילחם עד לשחרור האדמה כולה מידי ישראל. האנשים הללו אינם מסתירים את שאיפתם להשמיד את היישות הציונית. השמדה משיגכים, בדרך כלל, באמצעים אלימים.

בעוונותי, אני בוגר קורס צוערים של משרד החוץ. הקורס שלי התנהל בתקופת הסכמי אוסלו. היו אז שפע של תוכניות, מלאות בהמון רצון טוב, לייצר אצל הפלסטינים בעזה פרויקטים כלכליים שיביאו לשגשוג: מתקני התפלה, אזורי מסחר, פרויקטים לדיור, כבישים חדשים, מנהרות, גשרים, נמל מסחרי משודרג, נמל דייג מודרני, יו ניים איט. כל התוכניות הללו היו גלויות, אבל לכל מנהיגי הפלסטינים מאז ועד היום, החל בערפאת וכלה באיסמעיל הנייה, לא היה שום רצון ליישם אותן במקום להילחם בישראל. אצלם הסדר היה הפוך: קודם לגרש את הציונים מפלסטין ורק אחר כך להתפנות לענייני כלכלה פנימיים.

רצועת עזה יכלה להיות מודל מצוין שמראה איך לאחר נסיגתו של שלטון כובש האוכלוסיה מנצלת את הפוטנציאל שלה ומפתחת את הטריטוריה שלה. הפלסטינים הם אולי העם הערבי המשכיל ביותר כיום, אבל הםפ העדיפו להיות צודקים מאשר חכמים. כשהצדק הזה בא על חשבון חייהם של אחרים, אין לאחרים מנוס אלא להגיב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לזכותך ייאמר [חדש]
יבגני   יום ה', 01/01/2009 שעה 17:50
בתגובה לאורי קציר
אכן עצוב, עם ברברי עם תרבות פרימיטיבית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לזכותך ייאמר [חדש]
חיים   יום ו', 02/01/2009 שעה 17:55
בתגובה ליבגני
אכן, יבגני אתה צודק.
אני יכול להוסיף שמעטים יש דוגמאות בהסטוריה לטיפשותו של עם, כפי שאנו רואים בעזה.
וכמשל, אדם ההולך בלילה בסימטה חשוכה ונתקל בבריון קשקשים. אם הוא חכם יברח או יעשה הכל שלא לתעמת איתו. הטיפש ילך איתו מכות כי הוא גבר גבר. והתוצאה ברורה .
כך עם העזתים עם הראש בקיר- אז מה הפלא?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מחמאת עניים [חדש]
דפנה   שבת, 03/01/2009 שעה 9:31
בתגובה לאורית
תנועה חופשית של משאבים היתה אולי מנוצלת גם לייצוא טרור בכל רחבי הים התיכון. אם יש להם 15,000 לוחמים מאורגנים, יש להם מספיק אנשים כדי ליצור מהומה רצינית בשלושים מדינות בבת אחת.
איראן מממנת ומחמשת אותם. יש להם גב חזק שיכול לאפשר להם להמשיך בטרור במשך שנים.
אני שייכת לריאליסטים, שמאמינים שהמכה הזאת צריכה להיות אנושה כדי שתושבי מדינות הים התיכון יוכלו לחיות בשקט. וזה כולל אותנו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010