לא רק להמונים [חדש]
דפנה   שבת, 27/12/2008 שעה 5:51
זה בסדר שהזכיינים רוצים להרוויח.
זה בסדר שההמונים רוצים ואף מקבלים ''לחם ושעשועים''.
אבל יש כאן גם קהל אחר. קהל שלא שולח SMS המרפד את כיסי חברות הסלולר והזכיינים. יש המונים אחרים שמתגעגעים ל ''כן, אדוני ראש הממשלה'' ל ''סיינפלד'' ''אני קלאודיוס'' ודומיהם.
יש דברים כאלה היום?
ספרו לי.
אני עדין מחפשת נואשות ואינני לבד, כנראה.
וכן! אני חושבת שיש לכפות על הזכיינים ''להעלות'' את הקהל ולא לרדת אל ''ההמון''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   שבת, 27/12/2008 שעה 10:25
בתגובה לדפנה
למה אבל אתם כל כך תקועים בעבר? יש הרבה סדרות מצוינות מודרניות. סופרנוס, הסמויה, רומא, שלושת אלה כבר יקחו לך זמן טלוויזיה של שנתיים.
לי אין בכלל טלוויזיה בבית, ואני ממש לא רואה בה צורך כשאפשר להוריד כל כך הרבה סדרות איכותיות מהאינטרנט.

למה אתם מגבילים את עצמכם לבידור ישראלי רדוד כשיש ים ענק של בידור אירופאי ואמריקאי, ישן וגם חדש?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
אורי קציר   שבת, 27/12/2008 שעה 12:21
בתגובה ליבגני קופל
אתר אישי
מצוין, יבגני. אני מסכים איתך. עכשיו תסביר לי למה במקום אלה צריך לראות חבורה של אידיוטים שסגורים באיזו וילה כשזה מפומפם לנו שוב ושוב במשך יממות שלמות. או, לחילופין, למה צריך לסגור ערבים שלמים על תוכניות בידוק שממחזרות את אותו חומר לעוס עם אותם בדרנים שמארחים זה את זה ברצף ובמחזוריות ומבצעים את אותם שטיקים.

באשר לאינטרנט כתחליף לטלוויזיה - נו, לא לכולם יש את האפשרות לעשות את זה. שים לב לכך שגם לדברית אתה אין לך איזה לוח שידורים קבוע שאיתו אתה נאלץ להתמודד. עשאתה מוריד סדרות מהרשות אתה קובע לעצמך את לוח השידורים שלך. לעומת זאת, מי שצופה בטלוויזיה צריך להתמודד עם קביעות שרירותיות לגבי לוח השידורים שבו הוא אמור לצפות. ואם ישנו גורם שמאפשר לכל דכפין להקים ערוצי טלוויזיה ולשדר לקהל בלתי מוגבל, מן הראוי שיקבע סטנדרטים מינימאליים לאיכות התוכן. לא את התוכן עצמו, יבגני, אלא את האמות המידה לאיכותו. ואם ישנן אמות מידה כאלה - שידאג לאכוף אותן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   שבת, 27/12/2008 שעה 15:25
בתגובה לאורי קציר
אמות מידה לאיכות זה שם אחר לצנזורה, וצנזורה היא בהחלט לא פתרון נכון.

לדעתי לרוב האנשים יש את האפשרות להוריד תוכן מהאינטרנט. וגם אם אין, יש אפשרות להקליט תכנים טובים מהטלוויזיה (national geographic, ערוץ 1). וגם אם לא, אז תמיד אפשר לקרוא ספרים ועיתונים. בכל מקרה יש הרבה אפשרויות. לעומת זאת הפריימטיים של ערוץ 2 פונה למכנה המשותף הרחב ביותר. לחייב אותם לשדר תכנים שיתאימו רק לחלק קטן מהאוכלוסיה (גם אם החלק המשכיל), לא יהיה נכון ולא יהיה דמוקרטי. ושוב יש אינספור אפשרויות אחרות, ואמצעים טכנולוגיים חדישים בשביל שתוכל להשתמש באפשרויות האלה. צנזורה היא לא הדרך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
אורי קציר   שבת, 27/12/2008 שעה 20:49
בתגובה ליבגני קופל
אתר אישי
לפי אותו העיקרון של מכנה משותף פלורליסטי רחב בשילוב עם ניטרול המדינה מאחריות חינוכית אפשר גם לטעון שלא צריך בכלל להעלות את רמת החומר הנלמד בבתי הספר. אפשר לשלוח את התלמידים לאינטרנט ושם יוכלו למצוא כל דבר.

זה לא עובד. עובדתית, יש חפיפה בין תהליך השקיעה של ההישגיות בלימודים בישראל לבין השנים בהן צמחה תרבות הרייטינג הטלוויזיונית. אי אפשר להתעלם מזה. הנצחת הרדידות בכסות של תרבות להמונים בכל מחיר משמעה דבירה אל קרקעית תרבותית ואל התפוררות חברתית.

הטענה שלך לגבי צנזורה אינה תופסת. צנזורה היא כפיה על ידי המדינה שלא לשדר תכנים מסוימים. אני מציע שהמדינה תהיה מעורבות כמעט אך ורק בערוצים הכלליים. ערוצי נישה יכולים לעשות מה שהם רוצים ממילא. יתר על כן, למדינה הייתה, ותמיד צריכה להיות, מעורבות בחינוך אזרחיה. מדינה שמתנערת מכך מפוררת בעצמה את המסגרת התרבותית שעליה היא מיוסדת. אמות מידה תרבותיות הן עניין שאפשר להסכים עליו ואינו קשור לשום צנזורה: איכות הטקסט, מגוון הנושאים שבהם עוסקות התוכניות וכן הלאה.

במדינת ישראל מערכת החינוך אינה מלמדת את ההיסטוריה שלה מאז הקמתה. הטלוויזיה עשתה זאת פעם, אבל בשנים האחרונות התנערה מכך לחלוטין. את מקום האלמנט התרבותי ההכרחי הזה תפו תוכניות לאירוח ידוענים ומשחקים פיקטיביים הקרויים ריאליטי. התוצאה היא שהרבה יותר אנשים מכירים כיום את יוסי בובליל מאשר את יוסף טרומפלדור. אם זה נראה לך סביר, אתה בבעייה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   שבת, 27/12/2008 שעה 21:52
בתגובה לאורי קציר
קודם כל תסביר לי מה לדעתך מתפורר פה. ב-‏20 שנים האחרונות השיוויון המגדרי השתפר, המודעות לאיכות הסביבה ולנהיגה זהירה עלתה, הצמיחה הכלכלית הגיעה לשיאים מדהימים. אז מה הבעיה שאתה כל כך מנסה לפתור?

אתה צודק לגבי ציוני התלמידים, אבל מדוע אתה מאשים את תוכניות הריאליטי? ההשגיות לחוד והבידור לחוד. האם אתה באמת חושב שילד שרואה את האח הגדול יחליט שבעצם הוא לא צריך להכין שיעורי בית? ואם במקום זה תוצע לו קומדיית טעויות אז זה ידרבן אותו ללמוד? הרי אין קשר בין הדברים.
אני למשל מאוד אוהב סדרות פעולה, 24 למשל. המון אנשים נהרגים ומעונים בסדרות האלה. האם זה יגרום לי לצאת במסע הרג? בוודאי שלא.

זה נכון שצריך לחנך את האוכלוסיה, לאהבת הזולת, לציונות, להתחשבות באחרים, להשגיות, אבל כפי שאני מבין אותך אתה רוצה לחנך גם לתרבות, ופה דעתנו כבר נפרדות. אם בטלוויזיה יתחילו לטפטף לי שירי ביאליק או ''קומדיות טעויות'' למיניהן, אני מהר מאוד ארגיש לחוץ ומנוכר. אם יכריחו אותו ללכת לתיאטרון או לשמוע מוזיקה קלאסית זה יגרום אצלי רק למיאוס ולסלידה.

אני מבין שמפריע לך שהעם הפך להיות רדוד ומשעמם, גם לי זה מפריע. אבל יותר מפריעים לי אנשים שרוצים להסביר לי מה הוא בידור ''נכון'' ומה היא תרבות ''אמיתית''. אני פשוט לא מאמין שיש כזה דבר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
אורי קציר   שבת, 27/12/2008 שעה 22:20
בתגובה ליבגני קופל
אתר אישי
אני טוען שהסגידה לרייטינג הביאה את עולם הבידור לייצר לנו תרבות נחותה שפונה למכנה משותף רחב ורדוד. התרבות המתוחכמת יותר נדחקת הצידה. התרבות אינה מסתכמת אך ורק במה שמשתקף ממסך הטלוויזיה. פוליטיקאים מדברים בשפה הזאת. היא חודרת לבתי הספר. היא הופכת גיבורי שעה שתרומתם אפס לאלילים נערצים. ראש ממשלה יעדיף היום להתקשר לאיזה בובליל או שפרה כדי לחזק את ידיהם ולהריע להישגיהם אבל לא ירים טלפון לתלמיד מוכשר שזכה באולימפיאדת המתמטיקה או לאדם שמחקר שלו הצליח להביא לגילוי תרופה למחלה חשוכת מרפא. ככה זה כשהרייטינג מדבר. הוא דוחף את כל התרבות אל הרדידות.

אף אחד לא מכריח אותך באיומי אקדח ללכת לתיאטרון. זה לא נאמר בשום מקום. בלי קשר, אגב, אני מעדיף את שירי ביאליק על שירי שרית חדד, אבל זה כבר לא רק עניין של טעם אלא גם של חינוך. אשר לשני המשפטים האחרונים שלך, הם מראים שלא הבנת על מה דיברתי - או, לחילופין, שאתה מעדיף להקצין את מה שאליו התכוונתי. תחליט אתה בין השניים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   יום א', 28/12/2008 שעה 9:59
בתגובה לאורי קציר
אולי באמת לא הבנתי למה התכוונת, אבל אתה גם לא. לא התייחסת לשום דבר שאמרתי בתגובה הקודמת.

למשל לא הסברת לי איך עם סדר עדיפויות כזה לקוי של העם ושל הממשלה, הצמיחה הכלכלית שלנו וההישגים הטכנולוגיים שלנו רק גדלים עם השנים? איך זה שהרפואה שלנו נחשבת לאחת הטובות בעולם, ואילו חבל השרון הפך להיות לעמק הסיליקון אולי השני בחשיבותו אחרי קליפורניה?

לא הסברת לי גם למה אתה חושב שצפייה בתוכניות ריאליטי וטוקשוז רדודים גורמת ישירות לירידה תרבותית (כמו שכבר אמרתי זה בידור בלבד, והקשר הוא מינימלי). ובטח לא הסבר לי מה זה תרבות, האם הכוונה שלך היא לידע כללי, לערכיות, לעומק מחשבה?

אני אהבתי את המאמר כי הוא הראה את תרבות הרייטינג והרדידות כמין מעגל סגור של גועל. מבחינה ציורית המאמר מצוין, אבל כשאתה מנסה לנתח מה בדיוק מפריע לך, אתה לא יכול להתנסח במונחים מופשטים של ''תרבות רייטינג'', ו''רדידות'', אתה צריך להיות ספציפי יותר, לדון בסיבות ובתוצאות. וכפי שהסברתי כבר, למרות שתוכניות ריאליטי וטלוויזיית פרימטיים הם דברים רדודים, הם בכל זאת בידור בלבד. לצפות במשחקי כדורגל למשל ותוכניות ספורט בכלל זה לא יותר טוב. וגם אם אראה קומדיות טעויות ואפילו סרטים איכותיים יותר זה לא יעשה אותי אדם טוב יותר. בידור הוא בידור, ותרבות היא משהו אחר, ובינתיים בדיון שלי לפחות תרבות נשארה ללא הגדרה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
דובי   יום א', 28/12/2008 שעה 17:33
בתגובה ליבגני קופל
אני קורא אותך ולא מבין - נניח ואתה צודק ( נניח כי יש חולקים עליך) ואכן יש צמיחה בכלכלה ובטכנולוגיה , אז מה ? זה הופך את ישראל למקום שנעים לחיות בו ?! ונניח שיש צמיחה ''לתפארת מדינת ישראל'' אז מה זה הופך את הפערים בין עשירים לעניים ללא קימים ?! ונניח שאכן ''התחזקנו וגדלנו ועשינו וכבשנו'' אז מה זה הופך את תופעת התנערות המדינה מהחלשים בחברה ללא קיימת ?! ונניח , חוזר חלילה , שכך הם פני הדברים זה הופך את השחיתות והסיאוב הציבורים ללא קיימים?! ונניח ואכן הרפואה הציבורית בישראל מרקיעה שחקים ברמתה אז זה הופך את הטיפול הרפואי לזמין לחסרי יכולת תשלומי שוחד ?! ולשאלה מדוע כל אילו קיימים יש לרמת הרדידות התרבותית , המיוצגת ע''י תרבות הרייטינג וחוסר הנכונות של הרבון לעשות משהו בנדון תפקיד נכבד.מדינת ישראל , לדעתי , הפכה להיות מדינה רעה לאזרחיה ואחת הסיבות המרכזיות לכך היא הויתור , לטעמי במודע, של המדינה על רמה תרבותית נאורה. אתה מבין יבגני מי שלא קורא את ניטצ'ה לא מבין מה חשיבותו של אדם ומי שחוזה בשפרה מקבל דימוי מוטעה על מעמדו של הפרט ... מי שלא מכיר את שבועת סוקרטס לא מבין שכולנו שווים ומי שצופה בהשרדות (כמרכיב מרכזי בבנית תרבותו) נדמה לו שלתכמן , לרמות , לנפלט וכו' היא פסגת העשיה ומי שצופה ברדידות ונזון ממנה לצורך בניית עולם מושגיו סופו שייצר רדידות תרבותית שתוצאתה מדינה רעה לאזרחיה. האם הריבון אחראי ''לחנך'' את אזרחיו למען חברה טובה יותר ? לטעמי כן - לדעת מדינת ישראל לא , כמו שהפקירה את עניה לאגודות צדקה כך היא מפקירה את תרבותה לחבורות ''אוספי רייטינג'' שמספקות סחורה דלה. אגב , את התוצאות המידיות , כי הן ישפיעו בטווח הזמן הקצר מאוד , אפשר לראות ''בהישגיי מערכצ החינוך'' אם הישגים שכאילו אני ספק אם נמשיך וניצמח כמו שנדמה לך ...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   יום א', 28/12/2008 שעה 23:15
בתגובה לדובי
גם במה שאתה אמרת, אתה קושר בין דברים לא קשורים. המעבר ממדיניות של רווחה למדיניות של שוק חופשי לא קשורה בכלל לרמת התרבות. היא קשורה לאידיואלוגיה כלכלית שעכשיו שולטת בעולם. היינו יכולים להיות מדינה סוציאליסטית שדואגת לחלשים, שבה ההבדל בין העניים לעשירים הוא קטן במיוחד, ועדיין להיות חסרי תרבות (ברית המועצות היא דוגמא טובה לכך. חייתי שם אז אני יודע).

באשר לחלק השני של התגובה שלך, יש לי דוגמא מצוינת בשבילך כמה מה שאמרת לא נכון. הנאצים השתמשו בניטשה כדי לפתח את תורת הגזע. אני מקווה שאתה לא חושב שהנאצים היו עם תרבותי במיוחד. שבועת סוקרטוס? קודם כל אין דבר כזה, אתה מתכוון לשבועת היפוקריטוס. היפוקריטוס היה אדם שחי בתקופה ובמדינה שבה רוב האוכלוסייה היו עבדים, והנשים היו חסרות כל זכות. אותו אתה דווקא מביא בתור מי שצריך לחנך אותנו? בובליל יכול לעשות את זה יותר טוב.

לא צריך לקרוא ספרות קלאסית, ולא צריך לדעת היסטוריה או גיאוגרפיה בשביל להיות אדם ערכי שמאמין בדמוקרטיה, ובשיוויון זכויות. קח את האמריקאי הממוצע, הוא לא יודע מה יש מחוץ לעיירה שלו, ובטח שאין לו מושג מי זה היפוקריטוס, סוקרטוס, ניטשה או כל פילוסוף אחר. ועדיין אני מעדיף את האמיריקאי הפשוט על פני היטלר או לנין שהיו אנשים מאוד משכילים וכמובן שהכירו גם את ניטשה וגם את היפוקריטוס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
דובי   יום א', 28/12/2008 שעה 23:33
בתגובה ליבגני קופל
אם אתה מנסה לשכנע אותי שניתן להפוך זהב לחרא - אין בינינו ויכוח. אם אתה מנסה לשכנע אותי שמי שלועס חרא מחרבן זהב - יש לנו ויכוח. צר לי על פליטת הקולמוס בנושא היפוקריטוס. אגב , לך לתכנית הלימודים של בי''ס מקומי בארה''ב וראה כמה מוקדש לנושא החוקה , חרויות הפרט והשיטה הקפיטליסטית(ללא קשר למה אני חושב עליה) אתה עשוי להיות מופתע. זה מה חשוב להם בזה הם משקיעים והרבה - רחוב סומסום מכיר ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
דובי   יום ב', 29/12/2008 שעה 0:00
בתגובה לדובי
וללא כל קשר לדעותיך - נעים להתווכח איתך :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק להמונים [חדש]
יבגני קופל   יום ב', 29/12/2008 שעה 8:23
בתגובה לדובי
יפה, גם לנו לדעתי זה בדיוק מה שצריך להיות חשוב, ולכן למשל צריך ללמוד יותר אזרחות בבתי הספר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010