כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 1:17
מאמר מעניין אבל,
א. החרדים בירושלים אינם רוב אפילו בקרב הציבור היהודי.
ב. אינני מבין את הטרוניה לגבי ה''השתלטות'', אם החילוניים כ''כ סובלים מהתחרדות של שכונות אז שלא ימכרו לדתיים את הבתים שלהם כמו שקרה בשכונה ט או לא זוכר איפה באשדוד.
ג, אני לא חושב שאתה צודק לגבי הפשע שכדבריך, עקומתו עולה לאחר השתלטות חרדית, לפי מה שידוע לי הם פחות אונסים, פחות רוצחים פחות גונבים ופחות סוחרים בסמים. אם יש לך הוכחות אתה מוזמן לסתור את דברי, לומר ''צלצל למשטרה והם יגידו לך שאתה טועה'' זאת בריחה מהמציאות.
ד. להביא את אליאור חן ואת אותה אמא טליבאן כהוכחה לאמיתות דבריך זה פשטני בערך כמו לכתוב שהחילוניים סוטים ולהביא את בני סלע כדוגמה, לא כל המרוקאים פושעים בגלל משפחת אברג'יל ולא כל החרדים דפוקים בגלל מקרה אחד.
ה. אתה מתעלם מהעובדה שרוב מצביעי ש''ס אינם חרדים ובוחרים מסיבות שונות (חברתיות או עדתיות).
ו. לפי הויכוחים פה בין בוחרי מרצ אני מניח שאני יכול לצטט את בן אהרון שאמר אחרי בחירות 77 שעם תוצאות כאלה צריך להחליף את העם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 1:21
בתגובה לדוד מירושלים
אה ועוד משהו, איזה מהומה הייתה בארץ אם לא היו מאפשרים ליהודים לפתוח בית כנסת בקופנהאגן או באמסטרדם או בפילדלפיה.
בטוח היו פה צעקות על האירופאיים ועל אנטישמיות וכולי.
יש דברים שמותרים רק במדינת היהודים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
ראובן מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 8:44
בתגובה לדוד מירושלים
דוד יקירי, במדינת ישראל אין סטטיסטיקה מסודרת המתפרסמת לציבור של נתוני פשע. גם אם תהיה כזו, ברור שבחברה שאינה מעודדת את בניה ובנותיה להתלונן במשטרה הנתונים ממעיטים מאוד מחומרת הבעייה.

לגבי בתי הכנסת, זו כמובן דמגוגיה. יהודים המגיעים לבית כנסת בקופנהאגן, אמסטרדם או פילדלפיה אינם מביאים לשם בצורה המונית ומאורגנת ובאופן קבוע ושיטתי מאות משפחות של מתפללים קבועים שאינם מתגוררים בסביבה. הם אינם רוגמים באבנים אוטובוסים דניים, הונדיים או אמריקניים. הם אינם מעזיים לדרוש מהשכנים שלא לנסוע שם בשבתות ולהטיל בהם חיתולים צואים ולחסום את דרכי הגישה עם פחי אשפה בוערים. אכן, כפי שאמרתי, ישנם דברים שמותרים רק במדינת היהודים. ורק לחרדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
רואה שחורות   יום א', 07/09/2008 שעה 20:19
בתגובה לראובן מירושלים
אתר אישי
אפשר להוסיף: מונופול קבוע בחוק על נישואים, גירושים, וקבורה (קצת כורסם לאחרונה), שנכפה גם על מי שלא שותפים לאמונתם. סמכות בלעדית למתן אזרחות לפי אמונה דתית, עם קריטריונים שהולכים ומוקשחים לפי ראות עיניהם של אנשים שאינם נבחרי ציבור, וללא פיקוח משפטי. יכולת לשחרר אזרחים משרות צבאי. מערכת חינוך במימון ציבורי אך כמעט ללא פיקוח ציבורי. מנגנונים ממשלתיים ופרטיים לפיקוח כשרות שמפעילים לחצים ואיומים על רשתות שיווק. רחובות עירוניים - שנבנו בכספי ציבור - חסומים לתנועה בשבת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
שני   יום א', 07/09/2008 שעה 23:10
בתגובה לרואה שחורות
שטויות.

לפחות 90 אחוז ממה שאתה מתאר קבוע בחוק. אם לחילונים היה כל כך בוער לעשות את זה, הרי שהיום ממשלת ישראל הוכיחה שגם חוקי יסוד אפשר לשנות, אז אהלן וסהלן, שיגייסו מספיק ח''כים וישנו את המצב (הרי בינינו החוקים האלו נקבעו בכנסת על ידי רוב של אנשים לא דתיים. אז למה להפוך את זה סתם למזימה של דתיים?)

וחוץ מזה, אף אחד לא הכריח חילונים בירושלים למכור את דירותיהם. רוב מי שעוזב עושה זאת בשביל איכות חיים גבוהה יותר, בשביל עבודה טובה יותר במרכז, ותו לא. רוב התירוצים שזה עקב החרדים באים בגלל שלא נעים לעוזבים להודות במעבר. אם ירושלים רוצה לשמור על חילוניה, הרי שהדרך היא לא על ידי תלישת עמודי עירוב בקריית יובל אלא על ידי הקמת עוד חברת הייטק אחת או שתיים שיעסיקו עובדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
אורי קציר   יום ב', 08/09/2008 שעה 5:40
בתגובה לשני
אתר אישי
הטיעון שלך בעייתי, שני. הוא אינו מסביר מדוע קיימת נטישה חילונית גם של ערים אחרות בארץ. הוא אינו מתייחס לדינמיקה של שטיפת מוח אנטי-חילונית בחינוך החרדי ושל הפעלת אלימות נגד חילונים המעזים, למשל, לנסוע בשבתות בחלק מצירי התנועה שאינם חסומים לנסיעה. בכלל, כל נוסע חסימת הצירים קיים כמעט אך ורק בישראל. אין הפקעה אלימה כזו של הזכות לתנועה חופשית בכל שעה בשום מקום אחר בעולם.

בבית שמש, למשל, החילונים הופכים למיעוט. זה לא בגלל ש''לא נעים להם להודות'' שהם עוזבים בגלל רצון לחפש רמת חיים גבוהה יותר. רצון לשפר את רמת החיים אינו בושה במקומותינו. זה קורה משום שאי אפשר לזוז במרכז מסחרי מבלי שיעירו לך על דרך הלבוש שלך, על תסרוקתך, על צניעותך וכדומה. זה קורה משום שכאשר אדם נרגם באבנים בשל אורח חייו והוא רואה שהדברים מתרחשים כמעט על בסיס יומי הוא אינו רוצה לגדל שם את משפחתו.

את צודקת בכך שהפוליטיקאים החילונים משפילים מבט מול ההתחזקות התחיקתית החרדית ואינם מעזים לפגוע בה. אבל בין אפיסות כוח פוליטית לבין תופעות אלימות בעשרות מקומות בארץ משתרע עולם ומלואו. ''אף אחד לא הכריח''? אני רוצה לראות אותך מתגוררת במקום בו סתכלים לתוך סל המזונות שאת מביאה מהסופרמרקט ובודקים את כשרותו; במקום בו צועקים עלייך ''שאבעס'' כשאת יוצאת עם משפחתך במכוניתך לבילוי סופשבוע שקט אצל המשפחה בעיר מרוחקת או בפיקניק בחורשה כלשהי; במקום בו בתי הספר והגנים נסגרים בפני ילדייך משום שבגלל הרוב החרדי בשכונה כל הנרשמים הם ילדים חרדיים ולכן אופי הלימודים משתנה ומעתה והלאה ךא יתקבלו כאלה שאינם שומרי שבת, כשרות וכן הלאה פן יחטיאו תינוקות של בית רבן; במקום בו מנפצים או שורפים חנויות שמוכרות, רחמנא ליצלן, מזון שלא עבר הכשרה; במקום בו אינך יכולה לשבת בקדמת אוטובוס - גם אם מאחור הוא מלא לחלוטין - משום שהיא מיועדת לגברים בלבד.

ועוד דבר: התחרדותה של ירושלים באה בד בבד עם כניסתן של חברות הייטק לעיר. באיזור התעשייה בהר החוצבים יושבות עשרות חברות כאלה. זה לא משנה דבר. אלה שעובדים שם אינם יכולים לחיות שם. רבים מהם נסוגים לישובים בפאתי ירושלים (מבשרת ציון, הר אדר, מוצא, מעלה אדומים, גבעת זאב וכן הלאה) משום שעבודה לחוד ומשפחה לחוד. אם אפשר היה לשלב בין השניים הם היו נשארים בירושלים, תאמיני לי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום ב', 08/09/2008 שעה 8:11
בתגובה לאורי קציר
אורי לא הגבת לכלום ממה שכתבתי.
ודרך אגב הנה חידה, בכמה עלה אחוז החרדים מאז שנת 95 ועד היום ב''ירושלים המתחרדת''?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום ב', 08/09/2008 שעה 12:36
בתגובה לראובן מירושלים
ראובן היקר, אני לא מבין כמה דברים.
אתה אומר שחברה שלא מעודדת את בניה להתלונן אי אפשר לדעת את מידת הפשיעה בה. נסה רגע להעריך, הפשע הוא כמובן דבר רחב מאוד, אבל אם ניקח את הפשעים ה''נפוצים'', עבירות רכוש לדעתי קיימות ברמה זהה לחילוניים אם לא פחות, עבירות סמים הרבה פחות, עבירות של רצח לא קיימות בציבור החרדי, כנ''ל לגבי עבירות של פשע מאורגן ועוד סוגי העבירות ה''מיוחדות''.
עם מה נשארנו?!
עבירות אלימות וגילוי עריות.
אני אינני מעורב בחברה החרדית, אבל לדעתי אולי פה זה באמת תחום שהם כשלו בו כישלון חרוץ, אולי מכיוון שילד בן 18 בחיים שלו לא דיבר עם בחורה הוא מנסה דברים על אחותו?
אין לי מושג וגם אני לא יודע אם עבירות כאלה נפוצות יותר אצל חרדים מאשר אצל חילוניים.
לגבי עבירות של אלימות, דבר שטעון שיפור שם, אבל אני לא חושב שכחברה זו חברה יותר אלימה מהחברה הכללית בישראל.

כן זה לא נעים לבקר בשכונה חרדית, האסתטיקה והניקיון ברחוב הם לא בראש מעייניהם של התושבים.
אבל לבוא ולומר שעם התחרדות של שכונה מגיעה עלייה ברמת הפשע זה פשוט גועל נפש.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דרור שניר   יום ב', 08/09/2008 שעה 14:01
בתגובה לראובן מירושלים
וכמובן, בקופנהאגן וכו' הם מקימים ומתחזקים את בתי הכנסת מכספם. בארץ זה מתבצע מכספי הציבור, ובמקרים מסוימים (כפר ורדים לדוגמא) באמצעות מימון חיצוני להקמה אך מתוך ידיעה שעול התפעול השוטף יהיה על המועצה המקומית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010