ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
יגאל לביב   שבת, 06/09/2008 שעה 5:56
אורי
חילוניות לא תגרום למשפחה חסרת אמצעים לסרב לשלוח את בניה-בנותיה לחינוך חרדי חינם כאשר החינוך החילוני עולה כסף.החינוך החרדי גם מספק מזון לתלמידים.אין הבדל בין התפשטות החרדיות להתפשטות החמאס. שניהם פורחים כאשר העוני גובר.הדברת העוני והעלאת רמת החיים יחסלו אוטומטית את החרדיות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 8:41
בתגובה ליגאל לביב
אתר אישי
יגאל, המציאות לא פועלת בצורה הזו. הזינוקים הגדולים ביותר של העולם החרדי היו בכמה תקופות בהן רמת החיים עלתה פלאים, בין השאר בתקופת בגין-ארידור וכן בשנים 2004-2008, כאשר המשק שגשג. דווקא אז התחזקה ההתפשטות החרדית פלאים. רמת החיים בישראל גבוהה כיום לאין שיעור מזו שהייתה בשנות השבעים, אז הייתה השפעתם של החרדים נמוכה בהרבה. זה בערך כמו לטעון שאם יהפכו את כל הפלסטינים לעשירים יותר הם ישליכו לפח את האידיאות האיסלאמיות על הרס מדינת ישראל. זה נכון בצורה חלקית מאוד אבל מכסה רק פלח צר ומאוד לא מספיק של המציאות. אי אפשר לראות את החיים בצורה הפשטנית הזו. זה פשוט לא עובד.

העניין יותר מורכב: הממשלות לדורותיהן נותנות בידי המפלגות החרדיות שליטה מוחלטת על תחומים מסוימים. הן נמנעות מלהתערב. בתחומי הרווחה הם מגדילים את קצבאות הילדים, מונעים יציאה לעבודה של ההורים והופכים את המדינה למפרנס העיקרי של משפחות הענק הללו. אינספור מחקרים כבר הראו קשר סיבתי ישיר בין הגורמים הללו. מערכות החינוך של ש''ס ושל יהדות התורה הן כמעט מחוץ לתחום עבור אנשי משרד החינוך. החרדים מרחיקים משם כל תוכנית ליבה שהיא. לא מתמטיקה, לא אנגלית, לא היסטוריה, לא אזרחות. כלום. הם מייצרים דורות של בורים. הבורים הללו, המתחנכים על שטיפת מוח של תלמוד וגמרא, ושל אלה בלבד, אינם מסוגלים אחר כך לעבוד בכל דבר אחר. התוצאה: או שהם עובדים ב''שחור'', מעלימים מס ובכך שותפים לחלק הבלתי-לגיטימי של הכלכלה הישראלית; או שהם פשוט נסמכים ערומות ועל מענקים לכוללים. במלים אחרות, המדינה מעודדת אוכלוסיה המונה כמעט מיליון נפש שלא לצאת לעבודה. מי שמממן את זה הם האזרחים העובדים, כלומר כל היתר, כולל קבוצה חרדית מודרנית יותר ומצומצמת בממדיה שדווקא יוצאת לעבודה ואין לה בעייה עם זה.

יגאל, להתנכלויות לתושבים חילונים שמתגוררים בשטח שנכבש על ידי החרדים אין שום קשר לעוני. יש לזה קשר לחינוך לסובלנות. במקום בו מלמדים שהחילונים ילכו לגהינום ושהם אלה האחראים להדרדרות הנוער לזנות ולסמים, מקדם הנכונות לסבול את האחר דומה לזה של אותם מוסלמים השומעים מדי יום במסגדים שהיהודים הם בני קופים וחזירים. מה הקשר בין רמת חיים לבין רגימת אוטובוס של אד בבית שמש רק משום שהוא לא כשר למהדרין? האם כאשר משפחה חרדית בעלת תריסר נפשות תוכל לרכוש יותר מזון ויותר ספרי גמרא עבור ילדיה הדבר יגביר את מסוגלותם לצאת לשוק העבודה?

ממשלות ישראל - עבודה, ליכוד וקדימה כולם כאחד - בחרו לאורך השנים להעדיף את החינוך החרדי על פני החינוך החילוני והממלכתי-דתי. שחר אילן כבר הראה בכמה סדרות של מאמרים שפרסם ב''הארץ'' שרמת התיקצוב לכל תלמיד חרדי גבוהה בהרבה מזו הניתנת לחילונים. הדבר כולל, בין השאר, מימון מוקדם של ארוחות בבתי הספר ובגנים, מימון של הסעות נפרדות לאשכנזים ולספרדים (כלומר מדינת ישראל משתפת פעולה עם אקט גזעני לחלוטין וקונה בכך שקט פוליטי) ומימון של שתילת ביורוקרטים חרדים בכל מקום שרק אפשר לקבל בו שכר מקופת הציבור (מועצות דתיות, משגיחי כשרות, משרות רבניות מיותרות99).כל זהעוד לפני שהיא משלמת סכומים מופרזים לעמותות המדווחות על תלמידים שלא היו ולא נבראו (בדוק נא את פרשת עופר חוגי, במחילה). דווקא יחס מפלה לטובה זה היה אמור להקפיץ מעלה את רמת החינוך ואת האיכות האינטלקטואלית שלהם. זה לא קרה.

מדינת ישראל זקוקה להפרדת הפוליטיקה החרדית מהשלטון למשך פרק זמן שיאפשר ביצוע רפורמות עמוקות מאוד ביחסיהן עם העולם החרדי. לא הכול נפתר באמצעות הזרמת כסף. נהפוך הוא: כמו אצל הרשות הפלסטינית, שקיבלה מאז היווסדה סיוע פיננסי בסכומים שיכולים להעמיד מדינות שלמות על הרגליים ואיבדה אותו לטובת חשבונות השחיתות של מנהיגיה, כך הדבר גם אצל החרדים. לא לחינם הודו אפילו החרדים עצמם שישיבתם מחוץ לקואליציה בימי שינוי רק היטיבה עימם. אני ממליץ לך לטלפן בימי חול לאנשים כמו אריה דרעי, משה גפני, אברהם רביץ ודוד טל, לקבוע איתם לכוס קפה ולבדוק את העניין מקרוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
מיכאל   יום ה', 11/09/2008 שעה 4:17
בתגובה ליגאל לביב
מר לביב

דבריך אינם עולים בקנה אחד עם המציאות, לי זה נראה יותר כמשאלת לבך עם קורטוב נדיב של השמצה - ומלוא החופן יאוש.
חוסר שביעות רצונך (רצוננו) מהנבחרים שלנו לא צריך להביא אותך לתקוף את מי שכן משיג עבור בוחריו את שהבטיח.

למרות שבעיני החרדים הינם אכן ברי פלוגתא - ולא מהסיבות שמתאימות לדעתך,
איני יכול שלא להעריך את נחישותם ויכולתם לשאת את תלאות החיים ולהם זה יותר קל מאשר לך,
היכולת לפרוט כח אלקטורלי קטן להישגים גדולים המתורגמים לפיתוח הקהילה עפ''י אמות המידה שלה
יתרה מזאת ההישגים הפוליטיים שלהם המתורגגמים לשקלים מוזרמים לחינוך וביסוס ערכי,
ומתורגמים מייד לחוסן חברתי וקהילתי.

באשר לכותרת שיש בה יותר משמץ של גזענות והשמצה - עם גישה והסתה ברוח זאת לא יהיה ניתן להגיע לשום מקום
שהינו פחות משנאה ואלימות בסופו של דבר וכידוע לך לא שנאה ולא אלימות ינתבו ולו גם חרדי אחד לרפואה למחנה החילוני.
החל משחר ההיסטוריה החרדית ועד עצם היום הזה לא גזרות רציחות רדיפות בגוף נפש וממון הביאו להכחדת החרדים,
זו השחת זמן ומידות ואין בה בדל של פתרון.

החשיבה ''החילונית'' הינה קצרת מועד ונכונה לרגע בו נהגתה, מעבר לזאת היא לא מחזיקה מים.
''המפלגה החילונית'' הבאה/תורנית תגזול את מעט המנדטים שיהיה ביכולה יחד עם מעט ''התקווה'' ורסיסי האמון שנותרו מהמפלגה הקודמת
ומפלס הקיטורים והשנאה נגד החרדים יעלה ולא משום הכשלון אלא בפשטות משום הצלחתם, צרות אופקים ודעת מאנשים נאורים לכאורה.
האשם אינו בחרדים אלא בחילוניים - הבוחרים והנבחרים אלא שכמו בימים אחרים הכי קל להאשים ולהכות, בדק בית לא בא בחשבון.

מיקי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010