חריג- אבל לא חותר תחת כללי המשחק הפוליטי [חדש]
אסף   יום ד', 13/02/2008 שעה 11:16 אתר אישי
(הבהרה מקדימה: אף כי יש לי חיבה רבה לעמדות ליברטריאניות מסוימות, אני לא תומך ברון פאול, ולו רק בשל התנגדותו להפלה והתנגדותו למלחמה בעירק)

''הוא שמרן ובדלן, תומך בפרישת ארצות הברית מנאט''ו ומהאומות המאוחדות ובהפסקת הסיוע הכלכלי למדינות זרות, ובכלל זה ישראל. כשהקונגרס הביע תמיכה בישראל בתחילת מלחמת לבנון השנייה הוא היה אחד המתנגדים המעטים וטען שארצות הברית לא צריכה להתערב בסכסוך – עמדה חריגה מאוד כשמדובר במעצמה שנטשה את מסורת ההסתגרות המדינית כבר לפני כמאה שנה ושמעורבותה בנושאים בינלאומיים סייע בסיומן של שתי מלחמות עולם. הוא המועמד הרפובליקני היחיד שהתנגד למלחמת עיראק. עמדותיו הליברטריאניות באות לידי ביטוי בהתנגדות למלחמה בסמים ובתמיכה בבעלות חופשית על נשק. הוא תומך נלהב בצמצום פיסקאלי ובאסכולה האוסטרית בכלכלה, ומתנגד ליוזמות ל''הלבנת'' הגירה בלתי חוקית ולהפלות''.

מה שאנחנו רואים למעלה הן עמדות ''חריגות'' בימינו , כפי שכתבת. במה הן מנוגדות לכל הקונספציה הבסיסית של ארצות-הברית? עד לפני כמאה שנים לא היה מס-הכנסה בארה''ב. לפי ויקיפדיה [1], עד לפני כשמונים שנה לא היה איסור על סחר בסמים. הבדלנות הייתה התפיסה המקובלת במפלגה הרפובליקנית עד ימי רוזוולט (והעמדה השלטת מדוקטרינת מונרו ועד שנות התשעים של המאה ה19). בקיצור, העמדות הליברטריאניות תואמות היטב את רוח החוקה האמריקאית, ואינן דומות כלל לפייגלין לדוגמה שמציע הצעות המנוגדות לרוח הליכוד או לכהנא שהציע הצעות המנוגדות להגדרת ישראל כיהודית ודמוקרטית.

אגב, כמו שציינת, לפני ארבעים וארבע שנים עוד נבחר כמועמד המפלגה הרפובליקנית בארי גולדווטר- שמרן קיצוני שהביע עמדות ברוח החוקה. הוא אמנם הובס בידי ג'ונסון (שנה אחרי רצח קנדי), אבל בכל זאת זכה בקרוב לארבעים אחוזים מקולות הציבור. לא בדיוק מיעוט שולי.

כלומר: עמדותיו של רון פאול חריגות בימינו, אולם הוא רחוק מלהיות מנוגד לרוח האמריקאית הבסיסית. איפה כאן ה''עמדות [ה]חתרניות המבקשות לשנות מיסודם את כללי המשחק הפוליטי (שלא לומר אופייה של המדינה או פירוקה המוחלט)''?

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חריג- אבל לא חותר תחת כללי המשחק הפוליטי [חדש]
מיקרובלרוג   יום ד', 13/02/2008 שעה 11:25
בתגובה לאסף
אתר אישי
לי בכלל לא ברור, למה לשנות את כללי המשחק זה רע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חריג- אבל לא חותר תחת כללי המשחק הפוליטי [חדש]
אסף   יום ד', 13/02/2008 שעה 12:23
בתגובה למיקרובלרוג
אתר אישי
להבנתי, אורי מתכוון לחתירה תחת יסודות המשחק הפוליטי האמריקאי- נגד הערכים המכוננים של ארצות הברית. זה בעייתי, ואם זה היה המצב אולי הייתי מציע לפאול להגר למדינה אחרת, או להקים מדינה משלו. אבל זה לא המצב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חריג- אבל לא חותר תחת כללי המשחק הפוליטי [חדש]
אורי קציר   יום ד', 13/02/2008 שעה 12:31
בתגובה לאסף
אתר אישי
אני מסכים שרון פול אינו חותר לשנות את כללי המשחק או לפרק את ארצות הברית. אם הובנתי כך, אני מתקן כאן ועכשיו: קראתי לתופה רונפוליזציה משום שהיא מייצגת דיספרופורציה בין התמיכה ברעיונת הקיצוניים של האיש ברשת לבין התמיכה בו בפועל. רון פול כשלעצמו הוא דמוקרט אמיתי (לא השתייכותו הפוליטית אלא השקפת עולמו), אבל חותר לשנות חלקים גדולים מתפיסת המציאות האמריקנית כפי שזו נבנתה והוטמעה במהלך למעלה ממאתיים שנות עצמאות.

בכל הנוגע לישראל העניין שונה: בישראל, בניגוד לארצות הברית, קיימת השקפה פוליטית היוצאת נגד ההצדקה הראשונית לקיומה של המדינה. אלה בדרך כלל השוליים הפוליטיים בישראל. ברשת הם מיוצגים באופן דיספרופורציונלי לשיעורם באוכלוסיה הבוחרת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חריג- אבל לא חותר תחת כללי המשחק הפוליטי [חדש]
אסף   יום ד', 13/02/2008 שעה 13:49
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
''חותר לשנות חלקים גדולים מתפיסת המציאות האמריקנית כפי שזו נבנתה והוטמעה במהלך למעלה ממאתיים שנות עצמאות''- במשך לכל היותר מאה שנות עצמאות. עד 1913 לא היה מס-הכנסה בארה''ב. עד שנות התשעים של המאה ה19 היה ברור שארה''ב לא יוצאת למלחמות מחוץ לאזור גיאוגרפי מסויים. עד שרוזוולט איים על שופטי ביהמ''ש העליון בחוקים להצפתו, ביהמ''ש העליון תמך בפרשנות ''שוק חופשי'' של החוקה.

אני מודה שאני לא מגיב על התזה המרכזית של המאמר בנוגע לבלוגרים ודעותיהם, אבל זה פשוט מכיוון שאני פחות בקיא בנושא.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010