קולומבוס הוא המגלה, כי... [חדש]
בני   שבת, 06/10/2007 שעה 15:02
כל השאר הן אנקדוטות, במקרה הטוב (הויקינגים) וסיפורי מעשיות, במקרים אחרים (כל או רוב השאר, גם לדעת המחבר). גילוי פירושו המעשי חיבור בין העולמות, וזה עשה רק מסעו של קולומבוס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קולומבוס הוא המגלה, כי... [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/10/2007 שעה 18:07
בתגובה לבני
אתר אישי
אני לא מסכים לדעתך, בני. ''בין העולמות'', במשמעות שאתה מייחס לביטוי הזה, כוונתו ''בין אירופה לבין כל יבשת אחרת''. אני דווקא משתדל לא לגלות כאן גישה אירופוצנטרית. כאשר קבוצה מאורגנת מגיעה אל יבשת חדשה ומיישבת אותה היא עושה זאת בדרך כלל למען טובת עצמה, לכל היותר למען המדינה שממנה יצאה. עם מדינה זו היא גם שומרת על קשר. כך היה הדבר עם הוויקינגים, עם הסינים (במידה והתיאוריה של מנזיס קבילה), עם הפורטוגלים, האירים ואחרים (באותה הסתייגות).

קולומבוס מצא באמריקה לא מעט אינדיאנים. ככל הנראה מקורם של אלו הוא בערבות מונגוליה וסיביריה. למעשה, הגישה שלך קובעת שיש ליטול מהם את זכות הגילוי משום שלא טרחו לשגר משלחת לאירופה ולדווח שם על תגליתם. יתר על כן, אם נביא בחשבון את התיאוריה שמדברת על ראשוניותם של מהגרים מאוסטרליה דווקא (שהיא אחת מאלה שדווקא לא הייתי מזלזל בממצאיה), ובתקופה קדומה ביותר, הרי שיש כאן מפגש משולש: אינדיאנים מאסיה ושחורים מאוסטרליה נפגשים ביבשת אמריקה. שתי קבוצות העמים יישבו את מרחבי אמריקה, הן בצפונה והן בדרומה.

האנתרופולוג הנורבגי תור היירדאל מצא לא מעט דמיון בשפה, בהיסטוריה ובמאפיינים תרבותיים נוספים של החברות השבטיות בדרום אמריקה ובפולינזיה. מסעו ב''קון טיקי'' הוכיח שהגירה מאמריקה לפולינזיה היא בגדר האפשרי. אם אכן היו תושביה הראשונים של פולינזיה ממוצא אינדיאני, האם אין הדבר מהווה גילוי, לשיטתך?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קולומבוס הוא המגלה, כי... [חדש]
בני   שבת, 06/10/2007 שעה 18:23
בתגובה לאורי קציר
לא, גילוי על ידי עמים לא אירופים לא נחשב לכזה, כיוון שחסרים בו שני אלמנטים שמגדירים חיבור בין עולמות: האחד, שינוי תודעתי, ז''א ידיעה של ממש על קיומו של האחר (להבדיל מאגדות, מיתוסים וכיו''ב), המונחלת לחברה המגלה והמתגלה. השני, רציפות והמשכיות. מסעותיהם של כל מיני שבטים, אם ארעו, לא ממלאים תנאים אלה.

מה לעשות, לפעמים אירופוצנטריות היא הגישה הנכונה מכל בחינה מעשית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010