שנת 1260 [חדש]
תומר   שבת, 15/09/2007 שעה 17:47 אתר אישי
תודה על הסקירה המעניינת אורי.

אני מכיר את הסיפור מהצד היהודי: באותן שנים התעוררו בקרב יהודי אירופה ציפיות משיחיות (טוב, באילו שנים לא התעוררו ציפיות משיחיות?): שנת 1240 היתה שנת ה', כלומר 5000 ללוח העברי, והיו כל מני תחזיות שהנה הנה משיח בא וסוף סוף מתנקמים בגויים על מסעות הצלב וכו'.

באופן ספציפי המונגולים עצמם היו מיסתורין גדול לאירופאים, ששמעו על אותו עם אדיר שכובש (ובוזז ואונס) כל מה שבדרכו. בין היהודים היו כאלה שחשבו שמדובר בעשרת השבטים האבודים, שהתעצמו להם אי שם בגלות המזרח (''מעבר לנהר סמבטיון'') ועתה שבים אל ארץ הקודש כדי להעיף משם את הנוצרים והמוסלמים. המקובל הידוע אברהם אבולעפיה ראה ערך בויקיפדיה) עלה במיוחד לארץ בשנת 1260, בהיותו בן 20, כדי לחזות באחיו האבודים שבים ומביאים איתם את הגאולה. אותו קרב שתיארת היה הקץ לתקוותיו, אם כי גם לפני זה הוא הבין שהמונגולים לא ממש שומרים שבת וגם אין להם בעיה מיוחדת לבעול נידות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שנת 1260 [חדש]
אורי קציר   שבת, 15/09/2007 שעה 17:56
בתגובה לתומר
אתר אישי
אני מכיר את הציפיות הללו לגבי המונגולים. אביגדור שחן, אגב, טען בספרו ''אל עבר הסמבטיון'' שלפחות חלק מהמונגולים התייחסו על בני ישראל שנדדו מזרחה לאחר הגליית עשרת השבטים. הוא אף העלה את הסברה שהתואר ''חאן'' מקורו במילה העברית ''כהן'', ואף סבר שהמונגולים קיימו קשרים מצוינים עם הקהילות היהודיות שהתמקמו ברחבי יבשת אסיה.

ואתה צודק: ציפיות משיחיות היו תמיד: ב-‏1540, בעקבות פעילותם של דוד הראובני ושלמה מולכו; ב-‏1648, בעקבות פרעות חמיילניצקי (והיו שדרשו על כינויו 'חמיל הרשע' שחמיל אינו אלא ראשית התיבות של 'חבלי משיח יבואו לכם'); ב-‏1840, בעקבות פרשנות מרחיקת לכת לאמירה קבלית כלשהי. לא חסרים תאריכים כאלה. אבל אני מודה ומתוודה שלא היכרתי את הקשר שעליו אתה מדבר, כלומר שב-‏1260 (או אולי מעט קודם לכן) התפתחו תפיסות שראו גם במונגולים את מושיעי היהודים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010