בתגובה לסיפור [חדש]
חיים   שבת, 15/09/2007 שעה 12:40
נחל העאצי המוזכר, ידוע היום בתור -האסי- הנובע בסחנה וחוצה היום את קיבוץ ניר-דוד. היום חזות הנחל היא כשל נהר אירופי בשל עבודות שנעשו בו, אולם בעבר היה זה פלגון קטן מכוסה כולו צמחיית קנים עבותה.
בכלל, כל הסיפור נשמע מעט פנטסטי בגלל המיקום הבעייתי. מעיין חרוד הוא מעיין קטן שבקושי מגיר מים, בניגוד למעיינות האחרים בסביבה(כגון:מעיינות הסחנה או האחרים סביבו). הגלבוע העולה מעל המעיין הוא תלול ובלתי עביר לסוס ופרש. כל השטח שלמרגלותיו לא נראה די רחב להכיל שני צבאות במלואם. ולמה אין ממצאים ארכיאלוגים לקרב זה, בסך הכל, יחסית, לא עברו כל כך הרבה שנים מאז.
אני בתור תושב המקום לא מצאתי ולו רמז קל שבקלים לאירוע זה למרות מאמצי הגילוי שלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בתגובה לסיפור [חדש]
אורי קציר   שבת, 15/09/2007 שעה 15:06
בתגובה לחיים
אתר אישי
האירוע תועד אצל שני הצדדים, כולל עדויות תואמות זו לזו משדה הקרב עצמו. אין כל ויכוח על עובדת התרחשותו של הקרב. ממצאים ארכיאולוגיים קצת בעייתי למצוא שם, בהתחשב בעובדה שהקרב ארך פחות מיממה. זו לא הייתה התיישבות מאורגנת שנמשכה שנים ושני הצבאות היו ניידים מאוד, כך שסביר להניח שרוב הציוד שהובא עימם לאיזור עמק חרוד גם נלקח על ידם משם.

הגלבוע לא היה זירת הקרב. מורדותיו התחתונים ביותר שימשו את המונגולים לתצפית, אבל ההיערכות עצמה הייתה מעט צפונית למעין עצמו. ואני חלוק עליך לגבי השטח: הוא גדול דיו כדי להכיל צבאות גדולים בהרבה מאלה שנטלו חלק באירוע. כל האיזור שבין הגלבוע לבין גבעת המורה אינו יכול להכל עשרים אלף לוחמים? ההערכה שלך נראית לי מוגזמת מאוד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בתגובה לסיפור [חדש]
חיים   שבת, 15/09/2007 שעה 20:56
בתגובה לאורי קציר
אוקיי. אז במלחמה כמו במלחמה, למה לא מצאו שום שלד, שום רסיס עצם, הרי במלחמה יש הרוגים ובאותם ימים בטח לא טרחו לקבור אותם. כמו שאמרתי אין שום שריד ופליט לאותו קרב, שום חרב חלודה או ראש חץ, שום כלום, נאדה. זה לא נראה סביר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בתגובה לסיפור [חדש]
אורי קציר   שבת, 15/09/2007 שעה 21:53
בתגובה לחיים
אתר אישי
לפי העיקרון שלך גם קרב קרני חיטין לא התקיים מעולם. גם שם לא נמצאו שלדים. חיים, אמת המידה שלך לבדיקת אמיתות העובדות ההיסטוריות שגויה. התפיסה שלפיה ''אם לא ראיתי את זה במו עיני זה לא קיים'' מתעלמת מעדויות צולבות של צדדים שלא היה להם שום עניין שבעולם לתאם זה עם זה את כתיבת ההיסטוריה. אם תגיע למוצב המזח בתעלת סואץ לא תמצא שם שום עדות לקרב: לא שלד, לא פיסת נשק. כלום. כל הגופות נקברו. כל הפצועים פונו וטופלו. כל כלי הנשק סולקו או הוחלפו. נו, אז זו ההוכחה שהקרב שם לא התקיים מעולם?

נחזור לעין חרוד. ראשית, שוכח שבמשך למעלה משבע מאות שנים הגופות, במידה ונותרו בשטח ולא נקברו או נשרפו, התפוררו. מעבר לכך, לא ידוע לי על מישהו שטרח יותר מדי לחפש. להבדיל, בירושלים, בהרודיון ובמצדה חופרים בלי סוף. אבל אם תוכל לספר לי מתי התעניינה משלחת מדעית כלשהי בקרב עין חרוד, זה בהחלט יאיר את עיני. אחסוך לך את החיפוש: ככל הידוע לי לא הייתה כל משלחת כזו - לפחות לא בימי קיומה של מדינת ישראל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בתגובה לסיפור [חדש]
חיים   יום א', 16/09/2007 שעה 18:12
בתגובה לאורי קציר
באופן כללי, אולי יש משהו בדבריך, אבל... וכאן מתחיל האבל, ההשוואה שלך לקרבות המזח לקרבות הסטוריים משולל כל יסוד. מאחר וגופות של לוחמים באותם ימים ובאין רשות אחת מרכזית אינטרסנטית, התגלגלו ללא קבורה נאותה מפוזרות על פני כל שדה המערכה. עצמות מחזיקות מעמד, כפי שבוודאי אתה יודע, אלפי שנים וגם יותר. האיזור כיום מיושב בצפיפות ומעובד אינטנסיבית, הדעת נותנת שמישהו מיושבי העמק, גם מבלי לחפור ארכיאולוגית היה נתקל באיזו שריד המעיד , מה התרחש כאן. אבל אני יודע שאף אחד לא נתקל.
לגבי קרב קרני חיטין שאתה מעלה, גם זו פליאה, אבל אפשר לתרץ זאת, אולי, שהצלבנים הנוצרים שגופותיהם נשארו בשטח יתכן ונאספו ע''י נזירים נוצרים בארץ. זו סתם היפוטזה, אבל לפחות היא הגיונית.
בכלל, זיהוי מקומות ואתרים עתיקים עם חדשים הוא בעייתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בתגובה לסיפור [חדש]
ראומה מחיפה   יום ב', 01/10/2012 שעה 16:31
בתגובה לחיים
ארכאולוגים לא מחפשים שרידי עצמות סתם, כי איך אפשר לשייך אותם ? נניח ונמצאו שרידי אדם מהתקופה ההיא - האם זהו חייל ממלוכי ? מונגולי ? או אולי איכר שמת שנים אחדות לפני הקרב או אחריו ? או סוחר שמת בדרכו ?

קרב כל-כך קצר ונייד לא משאיר שרידים לארכאולוגים (כמו גם הקרבות של דוד והפלישתים באזור פלשת, או הקרב של שאול והפלישתים בגלבוע).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010