ביברס בדמשק [חדש]
חזי   שבת, 15/09/2007 שעה 4:06 אתר אישי
אין ספק שקרב כזה הוא מאורע היסטורי מהמדרגה הראשונה, והעדרו הכמעט מוחלט מהתודעה שלנו מעורר תמיהה. כבוגר תיכון שסיים את לימודיו בתחילת שנות ה-‏90 אני יכול להעיד שמעולם לא למדתי על קרב עין חרוד ועל הנסיבות ההיסטוריות שהובילו אליו. בעוונותי שמעתי עליו לראשונה רק כאשר צפיתי בסדרה התעודית Crusades של טרי ג'ונס (סדרה לא מעמיקה במיוחד, אבל מסכמת את התקופה באופן מבדר). בין השאר הוצג שם מספר סיפורים היושב בבית קפה בעיר העתיקה של דמשק ומספר בחרוזים לקהל הנרגש את סיפור הקרב, קולו עולה כאשר הוא מזכיר את שמו של ביברס, ולהגברת האפקט הדרמטי הוא מכה עם חרב קצרה על סדן בכל פעם שהוא מתאר כיצד היכה המצביא את אוייביו. אני זוכר שהפתיע אותי לגלות כי שמו ומעליליו של ביברס (האלמוני מבחינתי) מוכרים לבני דודינו יותר מאלה של סלאח א-דין. מוזר שהייתי צריך לצפות בתכנית של הבי.בי.סי כדי להתוודע לראשונה למאורע הסטורי מכריע שכזה שהתרחש בארץ שלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ביברס בדמשק [חדש]
אורי קציר   שבת, 15/09/2007 שעה 8:03
בתגובה לחזי
אתר אישי
האמת היא שזה לא המקרה היחיד. אם נתרכז לרגע בקרבות גורליים, כאלה שחרצו את גורל ארץ ישראל למשך מאות שנים, נוכל בקלות למצוא עוד כמה כאלה. למשל, הקרה על הירמוך בשנת 636, בו גברו מצביאיו של מוחמד (שכבר לא היה אז בין החיים מזה ארבע שנים) על הצבא הביזנטי וכבשו את ארץ ישראל. בעקבות קרב זה, למעשה, הפכו רבים מתושבי הארץ למוסלמים - הן בשל המרת דת והן בשל התיישבותם של לוחמים מחצי-האי ערב בארץ ישראל.

או קרב קרני חיטין, המוכר יותר, בו הסתיימה הלכה למעשה דומיננטיות צלבנית של קרוב לתשעים שנה בארץ ישראל. צלאח א-דין הביס שם כוח נוצרי לא גדול ולאחר מכן צעד בנחת לירושלים, לכד אותה והפך את הנוכחות הצלבנית בארץ לרופפת מאוד (עד חיסולה הסופי ב-‏1291).

או קרב חאן יונס ב-‏1516, בו הביסו הטורקים את הממלוכים, השתלטו על ארץ ישראל וקבעו את צורת השלטון והמינהל בה למשך ארבע מאות שנה.

ויתכן שלא לחינם הבורות בעניין זה רבה כל כך. בכל הקרבות הללו נרשמו ניצחונות לצבאות מוסלמיים גדולים - כלומר, לימוד זה עלול לעורר מרבצם סמלים שיאומצו על ידי גורמים לאומניים במיגזר הערבי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ביברס בדמשק [חדש]
חזי   שבת, 15/09/2007 שעה 14:52
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אני לא חושב שיש איזה יד מכוונת שאומרת שאסור ללמוד את נצחונות המוסלמים, עובדה שעל קרב קרני חיטין דווקא לומדים (או לפחות למדו בקיצור בתקופתי). בניגוד לקרב קרני חיטין תוצאת קרב עין חרוד שימרה את המצב הקיים של שלטון מוסלמי, ולכן בפרספקטיבה רחבה יותר חשיבות הקרב היא במה שהיה יכול להיות ולא במה שהיה. מנקודת המבט המערבית (והישראלית) גם קרב חאן יונס פחות חשוב מקרני חיטין, כי מוסלמים ניצחו מוסלמים והארץ נשארה בשלטון מוסלמי (מה לעשות, מבחינת הישראלי המצוי זה אותו דבר...)

בכל מקרה, נראה לי שקרב קרני חיטין ושמו של סאלח א-דין נחרטו בתודעת העולם המערבי דווקא בזכות זה שהוא ניצח את ''המערב'', ואילו הקרבות האחרים שהזכרת לא הותירו רושם מכיוון שהיו קרבות פנימיים בין ה''מזרחיים''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010