אולי זו פשוט השיטה. [חדש]
David   יום א', 03/06/2007 שעה 1:33
בארצות הברית יש רק שתי מפלגות. הסיכוי למועמד שאינו שייך לאחת מהשתיים להבחר לנשיא ''שווה, פחות או יותר, להסתברות שדונאלד דאק יכהן כרב הראשי לישראל''. מועמדי שתי המפלגות נבחרים בבחירות מקדימות שמנוהלות באופן דומה לבחירות הכלליות. הן פתוחות לכל (בחלק מהמדינות אפילו לא צריך להיות רשום למפלגה שאת נציגה תבחר, אך אסור להיות רשום למפלגה היריבה). תקציבי הבחירות המקדימות נאמדים בעשרות מליוני דולרים לכל מועמד רציני (כנראה למעלה ממאה בבחירות הקרובות). תשדירי הבחירות עולים לאויר חודשים רבים מראש, המועמדים מכל מפלגה מתמודדים במספר עימתים טלויזיוניים (8-9 השנה), ומסע הבחירות אורך חודשים ארוכים (עד שנה). עצם קיום הפריימריז, והכללים על-פיהם הם מנוהלים, הם חובות המעוגנות בחוק (מ- 1968, לאחר מינויו של המפרי).

כמו כן, להוציא את ההתפטרות-בטרם-הדחה של ניקסון, נשיא אמריקאי מעולם לא הודח לפני תום כהונתו (אלא אס הוא נורה למוות). במצב עניינים שכזה, לכל מחנה יש הרבה מה להפסיד מהרצת מועמד לא פופולרי. סיכוייו של המועמד בבחירות הכלליות הוא שיקול מכריע, ורבים יעדיפו להתפשר על מועמד שלהערכתם אינו אידיאלי אך בעל סיכויים טובים לנצח בבחירות הכלליות.

בנוסף, האפשרות לשריין מעמד בראש המפלגה ע''י מניפולציות של מוקדי כח מפלגתיים היא קלושה. מעשית, אי-אפשר לשלוט בדפוסי הצבעה של מליוני מצביעים. התוצאה המתבקשת היא מתן הזדמנויות שניות במשורה. פוליטיקאי שיודע זאת יודע שאם יתמודד לאחר שלא נבחר בעבר, קרוב לודאי שיבלה שנה קשה של התמודדות מתישה, בה הוא ישקיע את מיטב זמנו מירצו וכספו, ובסופה הוא ינחל תבוסה משפילה. השיטה לא תאפשר אפילו לתומכיו לשעבר לסכן את הבחירות הכלליות ולשוב ולהמר עליו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אולי זו פשוט השיטה. [חדש]
אורי קציר   יום א', 03/06/2007 שעה 8:30
בתגובה לDavid
אתר אישי
הלוואי ויכולת המניפולציה הקלושה הזו שעליה אתה מדבר הייתה גם נחלתם של המנגנונים האלקטורליים במפלגות הישראליות. מצד שני - וכאן מדובר בחסרון בולט - העלות הגבוהה הכרוכה בצורך להגיע למכסימום בוחרים במדינה בסדר גודל של ארה''ב מגבירה עוד יותר את תלותו של המועמד באנשי עסקים ובתרומותיהם. זה דווקא מאפיין שלא הייתי רוצה לאמץ מהאמריקנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אולי זו פשוט השיטה. [חדש]
David   יום א', 03/06/2007 שעה 10:27
בתגובה לאורי קציר
זה מאפיין הנובע בראש ובראשונה מגודלה של ארה''ב, ולכן אין חשש שישראל תאמץ אותו. ז''א לא יותר מאשר התלות שכבר קיימת בין הון לשלטון בישראל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010