קצת על כוכבות אינסטנט [חדש]
ולדי   יום ד', 28/03/2007 שעה 0:34 אתר אישי
ראשית, תיקון - שי גבסו הוציא כבר שני אלבומים, שניהם לא רעים מוזיקלית (אם כי גם לא ראינו שם איזו הברקה גדולה). הוא מופיע, מושמע בתחנות הרדיו (כולל הפלייליסט המושמץ של גלגל''צ), והניסיון להיות אמן בזכות עצמו הצליח לו לא רע. כך שלומר ש''לא זוכרים אותו היום'' יהיה מאוד לא נכון.

לעניין התופעה - יונתן גפן מביא ב''חומר טוב'' את מצעד הפזמונים לשנת 1969, כמדומני, שחלק הארי שלו הורכב מלהקות צבאיות שונות ומבוגריהן המאוזרחים. הלהקות האלה קרעו את התחת בהופעות, ואני מניח שגם חורשי הקניונים של היום קורעים את ישבנם לא פחות - הגם שהם לא נאלצים לסחוב ציוד הגברה. אני גם מניח שלא בזה נמדדת אמנות או איכות שירה.

באופן כללי, תופעת כוכבות האינסטנט לא התחילה מ''כוכב נולד'', אלא היא תוצאה של ז'אנר הריאליטי בכללותו, עוד מהימים שבהם לא היה בכלל ז'אנר כזה. אפשר להזכיר בהקשר הזה את הסרט ''חידון האשליות'' של רוברט רדפורד, שתיאר את הדרמה סביב משתתפים בחידון טלוויזיה של ה-NBC בשנות ה-‏50. מידת העניין שמשתתפים אלה עוררו הייתה עצומה, למרות שלא היו הצבעות ב-SMS, וה''ריאליטי'' היה אמור להפציע רק כ-‏40 שנה מאוחר יותר.

מעבר לכך, וכפי שאמרת - מרבים המשתתפים ב''כוכב נולד'' הם קודם כל פרפורמרים. אף אחד לא מצפה מהם לכתוב חומר לעצמם, אלא בעיקר ''לדפוק הופעה'' ולהיראות טוב. בשביל לכתוב שירים יש את קרן פלס (אוי, שאני לא אכנס למה שאני חושב על המלל של השירים שלה).

ואגב קרן פלס, גם בוגרי ''רימון'' לא מסוגלים להגיע לרמה גבוהה כלשהי. היחידה שיש לה את הפוטנציאל להפוך לזמרת מן השורה הראשונה היא מירי מסיקה, אבל הבעיה הגדולה שלה היא שגם היא מסתמכת על חומר שאחרים כותבים בשבילה, וזה יוצא די עקום בסופו של דבר.

אני רוצה לסיום להפנות אותך למאמר שכתבתי לפני זמן מה אודות כל תופעת ''כוכבות האינסטנט''. כל מה שכתבתי כאן מפורט שם ביתר שאת...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קצת על כוכבות אינסטנט [חדש]
אורי קציר   יום ד', 28/03/2007 שעה 8:30
בתגובה לולדי
אתר אישי
אני חולק על ההשוואה שלך, ולדי. אף אחד מכוכבי חידון האשליות המקורי (לא הסרט, אלא האירוע שאותו הסרט תיעד) לא קיבל קריירה נוצצת על מגש של כסף בעקבות הניצחון בחידון הזה, בין אם היה כשר ובין אם לאו. זה היה זוהר לרגע, כיסוי נרחב שתיעד את רגעי הניצחון בחידון חד-פעמי. ב''כוכב נולד'' ניתנת למנצח הצעיר והשרמנטי (או המנצחת הצעירה וגו') קריירה במתנה, כולל התחייבויות מראש להפקת אלבומים, מסעי הופעות, כיכוב בתפקיד ראשי בדרות טלוויזיה וכן הלאה.

אני מסכים איתך בכך שמשתתפי ''כוכב נולד'' הם קודם כל פרפורמרים. שים לב שהמאמר הזה נכתב כתשובה לטענות שהעלה משה גורלי ביחס להצהרותיו של יהורם גאו. גורלי טען שבלהקות הצבאיות שירתו חבר מפונקים. הנושא של סחיבת ציוד נועד להראות שמפונקים הם לא היו. נכון, הוא אינו נוגע לכישרון השירה והמשחק אבל הוא נועד להתמודד עם טענה אחרת. יתר על כן, וזו כבר טענה אחרת, אם בלהקות הצבאיות חינכו את המשתתפים לכתוב ולהלחין בעצמם מדוע לבוא אליהם בטענות על פינוק ואליטיזם? הרי זה הרבה יותר ממה שמחייבים את משתתפי ''כוכב נולד'' לעשות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010