אמרת הגר''א מווילנא [חדש]
מיכאל אוישי   יום ה', 14/12/2006 שעה 20:53 אתר אישי
נתקלתי היום בכמה שורות הקשורות למאמר זה, שעשויות לעניין אותך:

''הגר''א עצמו עסק בחכמת ההנדסה ובחכמת התכונה. בחוגו פעלו ר' מנשה מאילייא, מגדולי התורה והחכמה, אחד הממציאים החשובים שבדור, ור' ברוך משקלוב, מגדולי סופרי-המדע בעברית. [בהקדמתו ל'ספר אבקלידס' מוסר ר' ברוך בשם הגר''א את המימרה: כפי מה שיחסר לאדם ידיעות משאר החכמות, לעומת זה יחסר לו מאה ידות בחכמת התורה, כי התורה והחכמה נצמדים יחד] ''.

(ספר ''מורה הנבוכים'' להרמב''ם הוצאת מוסד הרב קוק, מבוא כללי חלק א' - ''דרך ה''מורה'' בנתיב הדורות'' מאת הרב יהודה אבן שמואל, הערה 45 .)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמרת הגר''א מווילנא [חדש]
אורי קציר   יום ו', 15/12/2006 שעה 0:17
בתגובה למיכאל אוישי
אתר אישי
לא כל כך ברור מהפיסקה הזו מה משמעות אותו עיסוק של הגאון מווילנה וחבריו בהנדסה ובאטסרונומיה. ייתכן שהתעניינו בכך ותוא לא. לעיסוק זה יש משמעות אך ורק אם נחלו בו הישגים מיוחדים כלשהם המבדילים אותם מחובבים אחרים. העובדה שמדבר בגדול בתורה אינה זקוקה להוכחה; אבל דומני שתסכים עמי שבכך שאין זה תנאי להיותו גדול גם במדעים מדויקים, ובפרט בכלאה שנחשבים חילוניים במובהק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אמרת הגר''א מווילנא [חדש]
מיכאל אוישי   יום ו', 15/12/2006 שעה 0:41
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אמנם אין כאן דבר ברור בנוגע לרמת עיסוקו בכך, אבל דבר חשוב כן יש כאן - הפתגם מהגר''א משמעו שחוסר ידע בחכמות חיצוניות אלה, מביא אוטומטית לחוסר ידע גדול עוד יותר בתורה, מכאן למדים ח ש י ב ו ת גדולה ללימוד חכמות חיצוניות מסוימות בעיני הגר''א.
ועוד דבר למדים, שהגר''א ותלמידיו לא חששו לעסוק בחכמות אלו, ולא סברו שזהו ביטול תורה, כי אם, כאמור, סיוע ודבר מוכרח ללימוד התורה.

כמובן ששיטת החסידות היתה אחרת, וגם היהדות החרדית-ליטאית של היום תפסה דוקא את הריחוק החסידי מחכמות חיצוניות.
דומה שתלמידיו האמיתיים של הגר''א כיום (גם בגישתו לעלי' לארץ ישראל ובראייתו עלי' זו כנדבך בדרך לגאולה העתידה) הם דוקא הכיפות הסרוגות מבית מדרשו של הראי''ה ע''ה קוק, המשלבים לימוד תורה ולימוד מקצועות חול יחדיו בישיבות התיכוניות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010