הסוגיה הטכנית היא בעייתית [חדש]
חצישלישרבע   יום א', 26/11/2006 שעה 1:13 אתר אישי
מבחינתי השינוי הזה בתקנון תפוז היווה תמרור הזהרה משמעותי, ומאז אני הופכת בדעתי ולא מצליחה להגיע להחלטה.
האבחנה שלך לגבי המיומנות הטכנית שנדרשת לתחזק אתר היא מדוייקת, במיוחד אם אסתטיקה היא שיקול משמעותי. זה מעבר לעצם היכולת, אותה אפשר לרכוש או לא, מדובר במשאבים של זמן והשקעה - ופתאום המוקד עובר מהטקסט עצמו והיצירה, להתעסקות בפרטים מעיקים שפלטפורמה מוסדרת חוסכת ממך.

עניין החשיפה גם הוא לא טריוויאלי. בבלוג שלך נתקלתי במקרה לפני מספר חודשים כשחיפשתי ''בלוגים מומלצים'' בגוגל (ומאז שתקתי, אבל נהניתי לקרוא), ובבלוגים עצמאיים רבים אני נתקלת במקרה, אבל לא בהכרח מקפידה לחזור. אתר עצמאי אולי מבטיח חופש, אבל הסיכויים לקידום נמוכים משמעותית מבפלטפורמה רבת משתתפים.

ובכל זאת, למרות כל היתרונות, אותו שינוי בתקנון תפוז גרם לי להפוך בעניין מחדש.
אני משתתפת פעילה בתפוז כבר הרבה שנים, ורוחשת המון חיבה לאתר. עם זאת, אני לא מאמינה, אפילו לא לרגע, שזו היתה טעות מקרית בניסוח, אי הבנה שאפשר לנפנף הלאה. ניסוח כזה לא מפציע בטעות, והיתה שם הדגשה יתרה לגבי החירויות שתפוז הקצתה לעצמה בשינוי ההוא.
הם אמנם חזרו בהם במידה רבה, אבל השינוי ההוא הצביע על כוונות.

בנקודה אחת אני חולקת עליך, והיא הלגיטימיות שבהכרזה על ניצול התכנים לתועלת מסחרית של האתר. מודל עסקי לא יכול לקום תחת ההנחה שמישהו פשוט ייתן לך דברים בחינם:
כן, אני אקים סופרמרקט, ותנובה פשוט *תתן* לי את הגבינות. אני אמכור את הגבינות ו-voila! רווח נקי.

אפשר לבנות מודל עסקי על פרסומות (וכאלו יש לא מעט בתפוז, כמו גם בישראבלוג), אפשר לבנות מודל עסקי על מכירת טכנולוגיה, אבל בפירוש לא סביר לבנות מודל עסקי על גזל של זמן והשקעה, של תכנים ויצירה, למטרות עסקיות עתידיות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010