הרע במיעוטו: רשימה מדורגת ע''י הבוחר [חדש]
זאב בק   שבת, 23/09/2006 שעה 9:40
ההצעה המשפרת המשמעותית ביותר במאמר, לעניות דעתי, היא זאת המופיעה בסעיף 3: ''את רשימת חברי הכנסת של המפלגה ידרגו כל בוחרי אותה המפלגה בבחירות הכלליות לכנסת. באופן זה, תועבר ההכרעה לגבי חברי הכנסת לידי כלל הציבור הדוגל בעמדותיה.''

זהו מרכיב חשוב מאין כמוהו, ופרובלמטי מאוד - המחייב הכנה נאותה.
במצב הנוכחי נאבקים עסקנים דומיננטיים על מקומם ברשימה על ידי הוצאת כל זמנם על פעילות שתכליתה להרשים את חבריהם למרכז המפלגה - בעלי זכות הבחירה בבחירות הפנימיות - במעמדם, בסיכוייהם, ובתיגמול שירעיפו על התומכים בהם.
שיטה זאת מאפשרת למספר רב של אנשים בלתי ראויים, מניפולטורים באופיים, להגיע לעמדות מפתח בבית המחוקקים ובממשלה, ולהשפיע על חיי כל אחד מאיתנו (או על מותנו בטרם עת).

הרכבת הרשימה על ידי הבוחר תעקר את השיטות הנפסדות של שכנוע חברי המרכז על ידי מניפולטורים. כדי ליישם את השיטה יאלצו חברי המפלגה המציגים מועמדותם לרשימה לכנסת להציג עצמם בפני הציבור.

חשיפה זאת חייבת להיות נתמכת בידי גוף מאבחן חיצוני שינתח אישיות מועמד על בסיס אחיד, מקצועי ובלתי משוחד.

הבוחר איננו מכיר את המועמדים. אנשים ראויים למנהיגות שעיתותיהם אינן מצויות בידם אינם יכולים להרשות לעצמם לבזבז שנים בעסקנות מלוכלכת ולהתחכך באנשים בלתי ראויים על מנת להגיע לאחר כל השנים האלה למקום ספק ריאלי, תמורת הבטחות הדדיות למצביעי מרכז בלתי ראויים.

זאת ועוד:
מניפולטורים בלתי ראויים, שהצליחו להדחק לראש הרשימה בשיטה הנוכחית, וסיכוייהם לכך יפחתו משמעותית בשיטת חשיפת אישיותם והרקע שלהם לבוחר - יסתלקו מהמרוץ בידיעה שהשקעת הזמן, שהניבה מושב בכנסת, תהפוך לבזבוז זמן ומשאבים.

שיטה זאת תחייב להביא את האזרח לידי התעניינות בעתידו, והפחתת משקל הפרסומות ותשדירי השירות מהבחירה.

הבעיה המרכזית בשיטה זאת: יש להחליט על מעבר לשיטה באמצעות חקיקה. היות ומרבית חברי הכנסת היום הם אנשים בלתי ראויים שיישום השיטה ישמוט את המושב מתחת לאחוריהם - הם לא יצביעו למען שינוי השיטה. לפיכך שינוי השיטה מחייב התארגנות עממית רחבת היקף. תנועות מחאה המביאות לידי שינוי אינן קמות אלא לאחר שכלים כל הקיצין.

ייתכן שכאשר מדינת ישראל תעמוד על עברי פי פחת, והמשך קיומה יראה פחות מובטח מאשר אי פעם - יתרחש השינוי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010