בעיה עיקרית [חדש]
דוד   יום ג', 21/03/2006 שעה 2:23
הבעיה העיקרית לעניות דעתי היא בכישה החינוכית של הנוער הציוני- דתי, הן בבני עקיבא, והן כישתם של ההורים והמורים המחנכים בישיבות התיכוניות ובישיבות ההסדר.
הגישה המשיחית של הראי''ה קוק, ובעיקר של בנו ותלמידיו הרבים מקדשת את הארץ מחד, ואת הצבא מאידך. לדוג' דברי הרב קוק הבן על מדי הצבא שהם בגדי קודש(ועיין ליבוביץ שקורא לו במילים הללו במדוייק(המילים מדויקות, הציטוט לא)- ''עובד אלילים פאשיסט''.
כששני הערכים- צבא ומדינה מתנגשים, הרבנים מוצאים פתרונות הלכתיים בשפע, והסברים אינספור. אך בלב הנוער מחלחלת תחושה של אכזבה, של אובדן, של שקר.
ואז ישנם 3 אפשרויות.
1- בני נוער שחושבים שהגישה הזו בעייתית ומפסיקים לחבוש כיפה במקרה הקיצוני, או מתחילים לחפף, או במקרה הטוב- עוברים לגישה שונה.
2- נעשים קיצונים יותר, אנטי מדינה יותר, ומקדשים את הארץ מעל הכל.
3- מקשיבים לתשובות הרבנים ופתרונותיהם- כגון פנים מול פנים וכו'.
לשמחתנו, האפשרות ה3 היא הרווחת, אך כמה זמן כבר תחזיק מעמד? אט אט יחלו בני נוער לפנות ל2 האפשרויות האחרות.
אני חושב שהמערכת החינוכית- תרבותית טעתה בגדול.
זה הזמן לעשות רוויזיה של ערכים, וישא''ק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעיה עיקרית [חדש]
אורי קציר   יום ד', 22/03/2006 שעה 11:43
בתגובה לדוד
אתר אישי
תפיסתו של הרב קוק, השלטת כיום בחינוך הצד''לי, היא שהמדינה אינה עומדת בפני עצמה אלא מהווה חלק מתהליך גאולי. מבחינה זו, המדינה אינה אלא ביטוי של התהליך - והתהליך עצמו חשוב, גדול ומשפיע ממנה. הפרשנות המתפשטת בימינו היא שלפיכך, אם היא חורגת מהמקום שהוקצה לה על רצף האירועים שבאותו תהליך, היא הופכת לנטל ולא למשאת לב.

אם מתרגמים את התפיסה הזו למונחים מתמטיים, ישראל היא מעין נקודה על גרף בלתי-נראה. כשהגאולה נראית כמשהו שהולך ומתרחק, פירושו של דבר שהגרף בירידה. יש כאלה הרואים בירידה זו דבר זמני שיש להפסיקו בהקדם כדי לשוב אל תבנית העלייה. אחרים רואים בנקודת ממנה החל לרדת את הבעייה ומבקשים להתנתק ממנה ולעבור אל נקודה אחרת. הבעייה היא שכמו ברצף היסטורי, אי אפשר להחליט שמנקודה מסוימת ההיסטוריה שלנו לא קיימת ולהעבירה לנקודת התחלה אחרת..
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010