מספר 666 [חדש]
בעיקרון אני מסכים עם אורי   יום ה', 09/03/2006 שעה 7:46
אני עצמי נתקלתי בתופעה של שכחה מוחלטת של התרבות הפופולארית של העבר ,ספרי ילדים חוברות ,קוומיקסים עיתוני ילדים ,ופעלתי לשחזר את תכניהם בצורות שונות דרך ספרים שהוצאתי בהוצאה עצמית ודרך הרשת.
ואינני רוצה להשתחצן אבל זאת הייתה פעולה ביוזמה עצמית מבלי שביקשתי תקציבים מאף אחד משום שברור היה לי שיצחקו לי בפרצוף בכל מקום מימסדי שבו אבקש תקציבים לפעילות מסוג זה.
אין מה לעשות פעילות כזאת תמיד תהייה רק של משוגעים לדבר ולא של המימסד. וראו למשל את הפעילות המבורכת של אהרון לנסקי האיש שהציל מכלייה פיזית ( למשך פרק זמן מסויים נוסף לפחות ) את ספרות היידיש .המימסד השמרני מטבעו תמיד לכל היותר רק יגרר בעקבותה משוגעים לדבר שהם תמיד הקטר המוביל .
אני עצמי מצאתי שיש עוד אנשים שמתעניינים בנושאים אלו כמו ד''ר חיים גרוסמן ואחרים והם פעלו ופועלים בעצמם בנושאים אלה שעד כה היו לא נגישים לחלוטין . דרך כתיבת עבודות סמינריוניות ואפילו דוקטוראט . ויש מישהו שכותב היום תוכנית לימודים על תולדות הקומיקס בישראל בהסתמך על חוצמר שלי עצם פירסום המידע ברשת שימש עבורם כטריגר לפעילות משלהם .
אז מה זה אומר ? שעם כל השינויים הטכנולוגיים והחידושים ברשת אפשר לשמר לפחות שם את המידע והיצירות ולקוות שאולי יגיע לדורות חדשים שיתעניינו בו .זה דבר שלא עמנד לרשות דורות קודמים שהרי יוצרי כל דור נשכחים ברובם עם קום דור חדש ''שלא ידע את יוסף''.
הייתי רוצה לקוות שאפשר יהיה להעלות ברשת את כל הספרים ואת כל התקליטים שיצאו לאור בשפה העברית כולל חוברות שמתפוררות היום עד דק ונעלמות לנצח כמו חוברות סדרת ''הבלש '' משנות השלושים .
וזאת לא תקווה חסרת בסיס ,יש מי שעובד על כך .
זהו פרוייקט שהיום עובדים עליו בפרוייקט בן יהודה ( עד שנות ה-‏30 ) ואנשי אתר ליטרטורה שמעלים כל ספר שמגיע לידיהם מכל תקופה כספר אלקטרוני לרשת .כך שיצירות אלו ישמרו ואולי יגדיעו לידי מישהו שיתעניין בהם בעתיד .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מספר 666 [חדש]
אורי קציר   יום א', 12/03/2006 שעה 8:39
בתגובה לבעיקרון אני מסכים עם אורי
אתר אישי
אני מסכים עם הצעת השימור שלך ובפרוייקט בן יהודה אכן מבצעים עבודה מבורכת. אבל קצת קשה לי להאמין שפרוייקט התנדבותי יוכל להכיל את כל הטקסטים הנשכחים. הסיבה לספקנות שלי היא שהשיכחה אינה רק עד שנות השלושים (ואני מודע להגבלה שלפיה רק כעבור שבעים שננה ממות הכותב פגות זכויות היוצרים של על הטקסט ועוברות לציבור), אלא למועדים קרובים בהרבה. משנות הששים והשבעים כבר לא נותר הרבה בזיכרון שלנו, ובקצב הזה זה גם יגיע בקרוב לשנות התשעים. כמו שאמרתי - כל מה שלא קיים בחלונות הראווה או מקבל קידום מכירות היסטרי ברמה של רם אורן, למשל, לא קיים תודעתית.

ולכן אני סבור שיש להקים פרוייקט שימור נוסף, שישלים את בן יהודה, ובו יהיו מאמרים העוסקים בטקסטים חדשים יותר. התיעוד שלך את ז'אנר הספרות העממית הוא חלק חשוב מאוד ממבצע שימור כזה.

מה דעתך על פרוייקט משותף?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010