סממן חיובי שביטויו חולני [חדש]
קרפד   שבת, 04/02/2006 שעה 17:41
הוצאתו של צה''ל ממרחב הפרות הקדושות והטלת ספק בערכיו, כוונותיו ויכולותיו של הממסד הצבאי להצעידנו לעבר עתיד טוב יותר, הם סממנים חיוביים בקרב חברה המתקדמת רוחנית (''גייסט'') ממצב לחימה קיומית ולקראת עתיד מנורמל (שטרם נראה באופק). אמנם עדיין ניתן למצוא מאובנים ארכיאולוגים כגון השירותרום (לא די בכך שגופי הבטחון נהנים מפרוסה תקציבית שמנמנה וטעימה, על האזרחים המסורים והפטריוטים של ציון להוסיף להם דמי כיס, אפשר לחשוב שמדובר במלחמת העצמאות), אבל המגמה בהחלט מורגשת.
הצורה בה באה המגמה לידי ביטוי, לעומת זאת, היא די חולנית: פציפיזם הוא סוג של טרנד בקרב חוגים מסויימים, הוא מובע בצורה של סיסמאות ומנטרות, לעתים מבלי שהנושאים את שמו מפנימים לגמרי את טבעו הקיצוני והבלתי בקורתי.
''רצח הוא רצח הוא רצח'' הוא מנטרה מטופשת בדיוק מהסוג הזה, מלחמה והרג מעלים אסוציאציות שליליות ביותר, אולם הם לפעמים מהווים פתרון נהדר ויעיל, כזה שמביא לסבל מינימלי ולקיצור הטרגדיה-הפציפיזם אדיש לראציונל ולניתוח בקורתי.
את גיבורי המלחמה יש לשפוט, לטעמי, בהקשר הממוקד של סיטואציה לה הם נקלעו-לגבורתם ולקורבנם איו שום קשר להיבט המוסרי של הטעמים שהביאו לפריצתה של המלחמה.
גיבור מלחמה הוא גיבור מלחמה הוא גיבור מלחמה- זו הפראפרזה שלי, בין אם לחם עבור יוליוס, רומל או וולינגטון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סממן חיובי שביטויו חולני [חדש]
דודו בן עמי   שבת, 04/02/2006 שעה 19:23
בתגובה לקרפד
לא הייתי מצליח לומר את הדברים טוב יותר בעצמי, קרפד. הפציפיזם אינו ניחן ביכולת של ממש לבקר את עצמו או לדון באופן ענייני ביקורת שהוא סופג מאחרים. כמו כל אידיאולוגיה טוטאלית, הוא צודק מפני שאי אפשר אחרת ולכן כל האחרים טועים תמיד, בכל זמן ובכל נסיבות שהן.

ולעניין גבורה במלחמה - אכן ואכן. ריכטהופן אינו פחות גיבור מיורק, על אף שהשניים לחמו בשני צידי המתרס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010