ובנימה קלילה יותר [חדש]
הראל   שבת, 24/12/2005 שעה 6:08
קודם כל תודה לאלכסנדר מאן על מאמר נפלא, מלא צבעים, ריחות ותחושות - וגם הרהורים ותובנות.

חייתי שנתיים בגרמניה (בפרייבורג), ויצא לי לעבור שם שני חגי מולד - ואכן זאת חוויה נפלאה שאין לה מקבילה בארץ, לצערי. שוקי חג המולד הצבעוניים שמשלבים קור בחוץ ואווירה חמימה של פונץ' עם מאכלי רחוב נפלאים, קישוטים (אמנם קצת קיטשיים) והרבה אנשים - ויופי, שתמיד משתלב באיזו כיכר עתיקה של עיריה או כנסיה. אני ממש מקנא באלכסנדר מאן שעדיין חווה זאת שנה שנה, וחלקים מתיאוריו ממש ''מדגדגים'' לי מרוב הזדהות.

לגבי סוגיית העץ - אצלנו היה עץ (לא מפלסטיק!) ליד החנוכיה, ולא הרגשנו שום דבר משונה. להפך, העץ היה מקושט ונפלא, ונסך אווירה קסומה של אורות צבעוניים וכדורי זכוכית (שלעיתים התנפצו הותירו ענן אבק...). מבחינתנו - ההשתלבות במרחב שמסביבנו, עם חג שמזמן הפך אוניברסלי והתנתק משהו מתוכנו הדתי הצר, שקולה לכך שאנחנו מזמינים סטודנטים זרים לחגוג איתנו את סדר הפסח בארץ. וכי מה ההבדל? אפשר ורצוי להתעלות מעל הקשרים צרים למבט יותר אוניברסלי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חווייה נפלאה בגרמניה [חדש]
דניאלה   שבת, 24/12/2005 שעה 22:50
בתגובה להראל
חלילה לא שופטת אף אחד.

רק לאמר ממקום אישי מאד, כבת למשפחת ניצולים, שקשה לי וכואב לי מאד לקרוא את ה''נימה הקלילה'' בתאור ה''חווייה הנפלאה'' של ה''התעלות למבט אוניברסלי'', וכל היופי והמתיקות והקסם. באמת, מה ההבדל?

והם, האודים העשנים, עדיין מתהלכים בינינו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

חג מולד לבן [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ב', 26/12/2005 שעה 15:24
בתגובה להראל
אתר אישי
תודה על הקומפלימנט המוצנע... האמת היא שהשנה התחדדו בי תחושות אלו עוד יותר אף משנה שעברה, אולי בגלל הפער העצום בין החגיגה המשפחתית שאופפת את העולם הנוצרי בכללותו, לבין תלאות המזרח התיכון בהקשר הישראלי-יהודי, בדומה לאופן שבחר מראיינו של לייבובץ לשאול בראיון האמור.

החג אכן הופך להיות לאוניברסאלי (ובכך אני מתנגד לדעתו הכללית של קציר בנדון), שפירושו שתכניו הנוצריים הולכים ומתערבבים עם תכניו היותר פגאניים, ועל כן אינני רואה שום בעייה של ממש בחגיגה מסוג זה, גם אם ישוע עצמו משקיף מפינת הארנה. הסינקריטיזם אינו צריך להוות מיכשול בשאלה זו, ואינני חושב שיש סיבה קונקרטית של ממש, להוציא לחץ קבוצתי מאורגן, שיכול למנוע מזוג ישראלים לקשט את ביתם בעץ ובנרות, ובאופן מופלא למדיי להישאר גם חילוניים להפליא.

לא נותר לי אלא לחזור על הבשורה משמחת, לפחות מבחינתי: חג המולד השנה צוהר משלג, שאמנם הגיע לכבוד ''יום האיגרוף'' (הנה מושג אנגלוסכסי שאינו מוכר בגרמניה) ב-‏26 לחודש, החל מהשעה 12 בצהרים.

אם אינני טועה, הרי שתחזית מזג האוויר מדברת גם על שלג בהרי יהודה ובצפון, כך שחג המולד והאורים יהיו השתה מוארים בלובן גם במחוזות החלב והדבש...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010