צרציל גם אמר [חדש]
יואב איתמר   יום ג', 27/12/2011 שעה 8:44
שלעולם אל תתנבא, במיוחד לא לגבי העתיד. לא שלא חשבו על הנושא קודם (ע''ע גרשון ויילר, תיאוקרטיה יהודית, עם עובד 1976) אלא שבניגוד למדינה הכושלת שאתה מתאר, מדינה תיאוקרטית תרצה לעמוד על שתי רגליה, ולא תוכל לפעול כמו בן עשירים מפונק המוצץ את לשדם של הוריו. ואולי אין צורך במדינה אלא באוטונומיה בלבד כדי שההקצנה הזו תסתיים, משום שהצורך בחיי מעשה, ילמד, אפעס, שקשה לחרוש בשדה כשלובשים בורקה. מצד שני, איש לא מדבר על כך שלמדינת ישראל יש אינטרס כלכלי מובהק לריבוי החרדים, משום שהם נהרגים באוהלה של תורה וחיים בעוני, אז הם כמו קקטוסים, אפשר לשתול אותם בכל מקום והם כבר ידאגו לצרכים של עצמם, והכי חשוב אין צורך לתת להם תשתיות ראויות, כי הם לא ממש שמים על זה, וחוץ מזה ההתעסקות של החילונים בהם מאפשרת לאחז עיניים בזמן שהפוליטיקאים, שליחי הציבור ש ל נ ו, גונבים את המדינה.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

צרציל גם אמר [חדש]
אורי קציר   יום ג', 27/12/2011 שעה 9:30
בתגובה ליואב איתמר
אתר אישי
יואב, מה שאתה בעצם טוען כאן הוא שהחרדים אינם פקטור משמעותי בעיצוב דמותה של המדינה. אתה משרטט את דמותם כעצמים מאובנים, כאלה שאינם חיים על שום משאב ושעבודתם אינה רלוונטית וגיוסם אינו חשוב.

אז ככה: האוכלוסייה החרדית בארץ חיה חיים שלא מקובלים בשום מקום אחר בעולם המפותח. יש שם ריבוי ילודה הנשען על מחויבותה של המדינה לממן את כל זה. יש שם לימוד במקום עבודה, משום שהמדינה מממנת את זה. יש שם עבודה שחורה ללא מסים באחוז גבוה יותר מכל מגזר אחר - והמדינה נמנעת מאכיפה של ממש בשל רצונה לא להסתכסך אתם. יש שם לא רק התבדלות בגטאות אלא גם ניסיון להכניס לשם בכוח אוכלוסיות אחרות - כולל האוכלוסייה שאתה ואני משתייכים אליה. הגטאות האלה קובעים מה תאכל, איך תחייה, כיצד תתלבש, איפה תגור וכן הלאה. במלים אחרות, ההקצנה הזו לא תסתיים כל עוד אנשים טובים אינה מייחסים לה חשיבות וסבורים שהיא ''מאפשרת לאחז עיניים''. נהפוך הוא: החברה בישראל מתומרנת על ידי קבוצה קטנה וקנאית ששולטת בפוליטיקאים - לא רק שלה אלא גם של אחרים.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

צרציל גם אמר [חדש]
יואב איתמר   יום ב', 02/01/2012 שעה 11:07
בתגובה לאורי קציר
אורי, לא קראת אותי נכון, ועובדה שהארץ רעשה וגעשה יום או יומיים אחרי תגובתי כשאלי ישי אמר שבלי חילונים לא יהיה מי שיממן את הארנונה בבית שמש. אני מציע כאן קריאה יותר מורכבת. אנחנו עיצבנו את החרדים לא פחות משהם עיצבו אותנו. הם יכולים להשתולל כמה שהם רוצים, בסופו של דבר יתרחש תהליך איזון טבעי בינינו לבינם, כי אחרת, כמו ערנוג השיטים, הם ימצצו את לשדנו עד נקודה כזאת שהם עצמם ימותו, ואני נותן להם מעט יותר קרדיט. האיזון הטבעי הזה מתרחש כל הזמן. עובדה שעד שנת אלפיים, היו פי ארבעה חוזרים בשאלה מחוזרים בתשובה, עובדה שחרדים יוצאים לעבוד, ועובדה שהם הופכים להיות לאומנים. אני רק רוצה לציין למשל שכשבונים עיר חרדית בשטחים, יש לכך סיבה, ואיש לא היה יכול להפעיל איש אלמלא הלך הזרזיר אצל העורב.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

צרציל גם אמר [חדש]
אורי קציר   יום ב', 02/01/2012 שעה 18:38
בתגובה ליואב איתמר
אתר אישי
אם פירשתי את דבריך באופן שגוי, אני מתנצל.

לגבי הניתוח שלך בתגובה האחרונה - אני מסכים לכך שאנחנו עיצבנו אותם לא פחות משהם אותנו, אבל חולק על הקביעה שייווצר כאן איזון לאורך זמן. מערכת היחסים הזו היא מסוג של קונפליקט סכום אפס, כשהחילונים חוששים שהשתלטות חרדית תביא כלייה על המפעל הציוני והחרדים חוששים שהשתלטות חילונית תביא כלייה על אורח החיים המיוחד שלהם.

הטענה שלי היא שמתבצעת כאן השתלטות זוחלת של החרדים. בחסות ראשי ממשלה שמרוכזים בעימותים מול הטרור ובמהלכים מדיניים כאלה ואחרים ושמבקשים שהדבר לא יופרע על ידי בקיעים בקואליציה, החרדים זוכים להטבות שהם מעל ומעבר לחלקם באוכלוסייה. אבל גרוע יותר, הם משתלטים, בתיווכה של מדיה עצלנית ובורה, על סדר היום הלאומי. התוצאה היא שמה שנראה פעם כמו בדיחה גרועה (קול באישה ערווה, שליחת נשים לאחורי האוטובוסים, הפרדת מינים ברחובות שלמים) הפך, תקשיב טוב, לנורמה שעל פיה חייבים להתיישר. אף אחד לא מדבר על זה, אבל חלקים משמעותיים מאוד בציבור הכיפות הסרוגות כבר מקבלים את נורמת ההפרדה הזו ותומכים בה - כרגיל, מחשש שיצטיירו כפחות דתיים על ידי אחרים. ואני מדבר על נורמות המקובלות על ידי רבנים שעומדים בראשי ישיבות הסדר או ישיבות השולחות את חניכיהן לשירות קרבי.

אני חושש שאנו הולכים בעיניים עצומות למצב בו פעולה אלימה של שני הצדדים זה מול זה היא בלתי נמנעת. גם אם מחר יוחל חוק גיוס חובה על החרדים, הם יקבלו הנחיות שלא לצאת מהבית, ויגרמו בכך לצה''ל לשלוח את אנשיו להביאם בכפייה לשירות. מאחר והם מאוהבים בפוזת הנרדפים, זה רק ישחק לטובתם, ויגביר אצל ציבור שאינו מודע מספיק לפסיכולוגיה המיוחדת של החרדים, את התדמית של רודפים ונרדפים. בפועל, מדובר במשהו אחר לגמרי.
[קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010