תקווה אפורה [חדש]
אלכסנדר מאן   יום א', 27/11/2005 שעה 2:38 אתר אישי
כל העניין הזה עם העוונטה-אוונטי (אוונטי = קדימה, באיטלקית) של לפיד על השם ''קדימה'', נראה לי מגוחך בלשון ההמעטה. השם אולי שימש את הדוצ'ה בשלב זה או אחר, אבל להתחיל לערוך היסקים פוליטיים מתוך דבר זה, נראה לי מוזר וחסר כל תוחלת. עדיף היה ללפיד להתרכז בבעייה אחרת, שלדעתי תוכל להביא לו כמה מנדטים שהולכים להיגנב לו על ידי ''קדימה'' או פרץ; הכוונה היא שעליו להפוך את נושא אי השלמת גדר ההפרדה לנושא מספר אחת בתעמולת הבחירות שלו, וזאת באופן בלתי נסבל עבור המפלגות שיתחרו בו על קולות. זהו נושא מצויין שניתן לעשות בו שמות בליכוד ובשרון כאחת, וגם לחשק בו מימין את כל אותו ''פרץ של שמאל'' שנחת על מפלגת העבודה הישראלית.

ובאשר לשמה של המפלגה החדשה, אני אישית הייתי בוחר לה שם אחר, שהיה נקלט היטב גם בחו''ל. השם ''קדימה'' אמנם ייקלט בחו''ל, אבל אין לו ערך מוסף של שם שיתפוס ויתנחל לו בלבבות.

השם שהצעתי מיד לאחר ששמעתי על פרישתו של שרון היה אד''ם, שפירושו אחריות, דרך, מעשים – אולי מפני שיש כאן מילה מוכרת עם קונוטציה מעניינת שיכולה להישאר גם בזיכרון הבינלאומי. הדיסונאנס הקוגנטיבי ששם מסוג זה מעלה עבור מפלגה של מרכז-ימין, שווה בפני עצמו כבר כמה מנדטים מתוך סקרנות, כמו גם התעניינות מוגברת מחו''ל... על כך ועוד ניתן לקרוא בכתבה זו (http://mann.magazine.lab.co.il/story_68).
כך או כך, אינני מסכים לקביעתך שאלה בחירות חשובות מאין כמותם, שכן דבר זה נאמר כמעט על כל מערכת בחירות בעבר שהיתה בישראל, ובהקשר זה ראה (http://mann.blog.lab.co.il/story_85).

פתרון של פלאים לא יהיה בסיפור זה, אלא נכונות לגיבוש קואליציה שתסכים ותתחייב לנסיגה חד צדדית א-לה לבנון/עזה, לפי המוטו של כל המרבה הרי זה משובח. פרטנר פלסטינאי לחתימת הסכם שלום לא יימצא להערכתי גם בדור הזה, והדבר היחידי שניתן לשאוף אליו, במקרה הטוב, הוא הסכם גירושין סביר שבמסגרתו יקימו הפלסטינאים את מדינתם.

שלום לא הולך להיות כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תקווה אפורה [חדש]
אורי קציר   יום א', 27/11/2005 שעה 20:12
בתגובה לאלכסנדר מאן
אתר אישי
נושא ה''אוואנטי'' הוא שולי, אמנם, אבל סמליותו ברורה. מכל מקום, מאחר וחשיבותו היא הקטנה ביותר בסדר הדברים - וזה גם עניין של טעם ולא של מהות - הבאתי אותו אחרון ברשימה.

לא התייחסתי כאן לעניינה של שינוי, אבל אני סבור שמבחינתה עשתה שינוי שיקול נכון כשבחרה ללכת על קמפיין בנושא שלטון החוק. הנושא האנטי-חרדי מוצה בשלב זה, בנושאים מדיניים שינוי מתיישרת עם שרון (וגם עם פרץ, במידה רבה, למעט מודי זנדברג וחמי דורון), הנושא הכלכלי מעט פחות אטרקטיבי ואילו נקיון כפיים ציבורי הוא תמיד נושא טוב לענות בו כשיש גל של מיאוס מהפוליטיקאים ומתככיהם.

חשיבותן של בחירות אלה נובעת מעצם העובדה שלראשונה מזה זמן הן אמורות לשרטט מפה פוליטית חדשה בישראל - ולא, כמקובל, תזוזה של מנדטים בודדים לכיוון זה או אחר במפה הקיימת. העובדה שמצביעים שוקלים לעבור מש''ס לעבודה וממרצ לקדימה מדברת בעד עצמה. תנועות כאלה היו כמעט בלתי נתפסות עד לפני מספר חודשים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010