קריאה ביקורתית [חדש]
איל   יום ב', 03/10/2011 שעה 20:59
מתוך פניני המילים של אלתרמן עולה קריאה פחות ממלכתית. זה אינו שיר הלל למלחמה או לגבורה אלא שיר של מי שמשתהה נוכח האבסורד הגדול שבגורל המוכתב לכל חייל להיות ''שופך דם האדם ומגינו''. הסתירה הזאת מלווה את ליל הנדודים הזה. המלאכה האמיתית שהכל עושים בו היא מלאכת הכישוף- כישוף שמטרתו לפתור את הקונפליקט ולדאוג להעלות את מורל החיילים, להפוך את הזיכרון הרע לטוב ולכפות עליו משמעות. במילים אחרות- לוודא שהאידיאולוגיה תגבר על הפרט. אך הקולות האומרים זאת צורמים וצווחים. הם תועים ומעלים ספקות. מטרת החליל הרועם היא לטשטש את הממד האישי- שהוא גם הממד האנושי- הוא הסכנה לפרימת המרקם שמחזיק את הגדודים יחדיו. כשאיש זונק, יורה ונופל- כאן נקטע הפזמון, אבל שאגות הקרב מכפים עליו, וכך ההיסטוריה זוכרת את סיפורי הגבורה ומכסה את הסיפור האנושי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קריאה ביקורתית [חדש]
אורח לרגע   יום ד', 04/01/2012 שעה 19:47
בתגובה לאיל
איל, צר לי, אך הפעם אין מקום לביקרותיות מתוחכמת ואף יותר מזה, לדעתי על כך בדיוק השיר בא להביע מחאה...ביקורתיות מתוחכמת ומיותרת שאינה במקום.

הקריאה שלך למילה כישוף בקונוטציה שלילית היא לחלוטין סותרת את רוח השיר, וגם הפרשנות שלך לצצוחנות של של שירי הקרב....למעשה זה ביטוי מדויק של רחשי הלב של חייל לפני קרב, לא בא לו לשקוע אל תוך ניתוחים מורכבים ולא בא לו לשמוע מוזיקה קלאסית, הוא מוקסם כמעט מכושף מהמראה שנגלה לנגד עיניו, והאדרנלין גואש בעורקיו מתוך האמונה שלו בצדקת הדרך, שהיא הכי כנה והכי אמיתית והכי ישירה ובוטה שיש.
ועל זה בדיוק השיר מדבר, שלא צריך להתנצל על השירים האלה הם הכי טובים שיש במצב הזה.
וגם כשיזכרו ברגעים האלה במבט לאחור, לא יהיה בהם עצב והיגון על השכול אלא גם תיזכר התרוממות הרוח של תחושת השליחות והעוצמות שהביאו לניצחון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קריאה ביקורתית [חדש]
עפרי   יום ו', 31/08/2012 שעה 9:41
בתגובה לאיל
איל, כתבת נפלא!
נהניתי לקרוא כל מילה.
תודה!!!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010