הצבעה עבור ''חתול במעטפה'' [חדש]
דודו   יום ה', 25/11/2004 שעה 12:30
בהצעה יש שתי בעיות עיקריות:
1. בחירה של מועמד אחד בלבד, כאשר מדובר ברשימה של מפלגה גדולה הנה בעייתית מפני שהיא מבטיחה מובהקות של רצון הבוחר בכל הקשור למועמדים הראשונים, אך אי מובהקות וכמעט אקראיות הנתונה למניפולציה למועמדים האחרונים ברשימה (לא מן הנמנע שנראה ההתפלגויות של 99% מהקולות לעשרים המועמדים הראשונים ו- 1% בהפרשים של קולות בודדים ליתר המועמדים). הדבר בעיקר בעייתי כשיש מועמדים דומיננטים שמרבית הבוחרים הפוטנציאלים מעוניינים בהם ומצד שני אין הם שבעי רצון מהרכב הרשימה המוצעת (לדוגמא: כמה בוחרי ליכוד שרוצה את שרון / נתניהו / אולמרט / מופז בפנים יצביעו עבור מיכאל איתן? ומצד שני התארגנות של מספר חברי מרכז יכולה להכניס את עוזי כהן לרשימה בקלות).
2. המוטיבציה לבחור במפלגה אחת ולא באחרת מונעת בין היתר מהידיעה מיהם האנשים שמובילים אותה - (לדוגמא: הליכוד בהנהגת שרון שונה מהליכוד בהנהגת נתניהו שהוא שונה מהליכוד בהנהגת מופז). קביעת הרכב הרשימה הסופי ודירוג המועמדים הפנימי ברשימה רק לאחר היוודע תוצאות הבחירות, הנו בבחינת הצבעה עבור חתול בשק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הצבעה עבור ''חתול במעטפה'' [חדש]
אורי קציר   יום ה', 25/11/2004 שעה 12:54
בתגובה לדודו
אתר אישי
אחת ההצעות שעלו במהלךהדיונים על ההצעה היא לאפשר הצבעה עבור רשימה של שלושה עד עשרה מועמדים. אלא שכאן שוב אנו נכנסים למילכוד הקבוע: קבלני קולות שיביאו מאות מצביעים לקלפיות כדי שהללו יבציעו עבור רשימה שהוכנה עבורם מראש. והרי כולנו יודעים שקבלנים אלה אינם עובדים לשם שמיים.

הצעה אחרת, טובה יותר לטעמי, הייתה לקיים בחירות במוסד פנימי של המפלגה לחמישיה הראשונה של המועמדים. באופן כזה יידע כל מצביע במדויק מי יהיו חמשת המנהיגים המובילים של מפלגתו, כאשר יבוא להצביע עבורה. אפשר גם לקבוע שהחמישיה הראשונה תדורג בפריימריז מוקדמים, וכך יוסר הספק שיעלה בהכרח כתוצאה מהעובדה שדווקא חמשת המובילים נבחרים על ידי מיקבץ קטן של פעילים ודווקא אלה הבאים אחריהם ברשימה מקבלים מספר מוחלט גדול יותר של קולות מאותם מנהיגים.

יתכן באמת שרוב המצביעים עבור מפלגה נתונה יעניקו את קולותיהם לשיכבת המובילים הפופולרית ממילא. אבל בכל מקרה, קשה לי להאמין שההתפלגות תהיה דומה למה שציינת. מכל מקום, השיטה שהצעתי יוצרת לפחות סיכוי תיאורטי משמעותי יותר למועמדים שמצויים בקטגוריית ראויים-אך-אלמונים.

יתר על כן, בפרימריז רגילים הצבעה עבור מועמד שאינו מהשיכבה המובילה יכולה להתפרש כבזבוז קול, משום שהלה ממילא אינו נהנה מסיכוי משמעותי להתברג במקום ריאלי. לעומת זאת, הצבעה עבורו בבחירות כלליות משמעה בהכרח גם הצבעה עבור המפלגה עצמה וכך, גם אם הקול לא שירת את מטרתו הפרסונלית, לפחות הוא שירת את המטרה הקולקטיבית.

אשר למועמדים דוגמת עוזי כהן, דומני כי כבר כיום הוא יכול לגרוף תמיכה מספקת בהתמודדות על מקום ריאלי ברשימת הליכוד. יחד עם זאת, כוחם של הפעילים התומכים בו קטן בהרבה בקרב ציבור בוחרי הליכוד מאשר בקרב חברי מרכז המפלגה, ולכן אני מאמין שדווקא השיטה המוצעת תפחית מסיכוייו להיבחר לכנסת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010