בעית הבנה [חדש]
יצחק שטיפמן   יום ג', 23/11/2004 שעה 12:27
אורי שלום !

עיינתי בהצעה - יש לי בעיה בהבנת הנקרא - מנקודת ראות טכנית בלבד .

מתייחס לסעיף ב (1 ) - הכרטיסים לבחירת מועמדים לכנסת .

ניתן להבין מהכתוב שיש רק סוג אחד של כרטיס המכיל את זיהוי המפלגות ושמות המועמדים - מכאן שיהיו יותר מ- 121
שמות .

האם הכוונה שלכל מפלגה יהיה כרטיס עם שמות המועמדים ומכאן מכסימום 120 מועמדים לכרטיס ?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הנה ההסבר [חדש]
אורי קציר   יום ג', 23/11/2004 שעה 12:48
בתגובה ליצחק שטיפמן
יצחק, זאת אכן הכוונה: שכל מפלגה תכין למעשה את כרטיס הבחירה של עצמה, כאשר בכרטיס זה ניתן יהיה להצביע עבור כל אחד מעד 120 המועמדים (אפשר יהיה, כמובן, גם להכין רשימה של פחות מ-‏120 מועמדים, אבל רצוי שיהיה גם מספר מינימלי, כדי שלא לחזור על מקרה פלאטו-שרון, שהתמודד ב-‏1977 ברשימה-של-איש-אחד, קיבל קולות שהספיקו לו לשני מנדטים ונאלץ לוותר על הח''כ הנוסף משום שלא היה כזה ברשימתו) ועבור הרשימה עצמה, שהיא, בעצם, המועמד ה-‏121.

התוצאה היא, כמובן, שסך כל הרשימות יכללו מאות ואולי אלפי מועמדים. כשיש גיוון כזה, הבחירה היא בעצם תרגום כמעט מדויק של ההערכה האישית שרוחש הבוחר כלפי המועמד.

כדוגמה, אפשר להביא את הבחירות שהיו לרשימת העבודה לפני הבחירות הכלליות של 2003. אחד מאלה שהציג מועמדות הוא הסופר אלי עמיר. עמיר עמד לפני שנים רבות בראש עליית הנוער, היה פעיל במסגרות התנדבותיות שונות והוא נחשב לאחד הסופרים המוערכים ביותר בארץ. פגשתי כמה וכמה אנשים שאמרו לי כי היו רוצים שאדם בשיעור קומתו יכהן בכנסת. אבל בני השיח שלי לא התפקדו לעבודה ולכן לא יכולים היו לבחור בו, ואילו אלה שכן היו בעלי זכות בחירה העדיפו להצביע עבור מועמדים אחרים, משיקולים שלא אכנס אליהם כאן. עמרם מצנע ניסה לשכנע מצביעים לבחור בו, אבל כוחו הפוליטי של מצנע היה מוגבל למדי. כך יצא שאלי עמיר דורג במקום נמוך למדי. יתכן כי אם היתה בחירתו תלויה לא רק בקולות מתפקדי העבודה אלא בקולות כלל מצביעי העבודה בפועל, התוצאה הייתה שונה לחלוטין.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010