פעילות וסבילות מינית [חדש]
אלכסנדר מאן   יום א', 31/10/2004 שעה 22:09 אתר אישי
נגעת כאן בנקודה מעניינת שאכן ממחישה את הפער בהתייחסות למושא המיני בין הגבר והאישה בשפה העברית; הדבר היחידי שניתן להתנחם בו הוא אולי שבעברית מופיע הפועל לפחות בבניין רפלקסיבי, ובשפות אחרות לא. פירושו של דבר שפעולת הקואיטוס בשפות צפון אירופאיות למשל, בנוייה על פעיל-סביל בלבד, ואני משאיר לך לנחש היכן מצוייה האישה במישוואה זו (אם כי הדברים מתחילים גם במקרה זה להשתנות, ונשים נוקטות לעיתים קרובות יותר במינוח הפעיל לצורך תיאור הפעולה, אך אין זו עדיין דרך הרוב).

הרעיון שמוצע במאמרך שמרמז על מעבר לפועל אחר אינו רע, ויכול במידה זו או אחרת להציע סוג של פיתרון בדמות פעלים אקטיביים ליחסי מין עבור האישה. הבחירה במילה 'כוס' ובנסיון להטות מילה זו כפועל לכל דבר נראית מלאכותית מעט, אבל אין שום סיבה שדבר זה לא יתפוס לטווח זמן ארוך; העברית, מבחינה זו, הינה שפה נהדרת המאפשרת בקלות רבה יחסית לבחור שמות עצם ולנסות להטותם, ו/או גם ליצור אופציות הטייה של פועל קיים בבניין נוסף, שיכולה להעניק לפועל משמעות חדשה לגמרי.

מעניין לציין אולי בהשק זה שהעברית המודרנית טרם ממש המציאה מילה נרדפת למילה 'כוס' (וראה דיון http://mann.blog.lab.co.il/story?id=25 בנדון), ועל כן יש לבחון את מכלול הנושא כקרבה המאוד בלתי מוצלחת בין יחסי-מין/בושה/עלבון, ולנסות לשחרר מילים המצייגות חלקים גניטאליים בסלאנג מן הקשר הבלתי נמנע לסוג של קללה או עלבון. דבר זה יכול להיעשות רק על ידי ריבוי פעלים מסוג שונים לתיאור יחסי מין, שבהם אין שום מקובעות של הצד הנשי על פאסיב או רפלקסיב בלבד.

ניתן אמנם לשערי כי יצירת פעלים מסוג זה אינה יכולה אלא להיות מלאכותית, אך אני משער שהיא תתפוס בהמשך הזמן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פעילות וסבילות מינית [חדש]
ארגונאוט   יום ד', 10/10/2007 שעה 21:34
בתגובה לאלכסנדר מאן
אתר אישי
מה?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010