אין חדש תחת השמש הישראלית [חדש]
דוד קסירר   יום ו', 18/12/2009 שעה 1:32
זאת כמובן דוגמה נוספת לפולחן האישיות הנהוג במקומתינו. זה כמובן בא לידי ביטוי בכל פעם ששר נכנס למשרד חדש, מבטל את החלטות קודמו ומבצע ''רפורמות'', בכל פעם שמתחלף רמטכ''ל או מפכ''ל (הינה החדש ''ממתג'' את המשטרה מחדש בניידות חדשות ומדים חדשים - לשם מה? אני לא יודע) ועוד ועוד דוגמאות לא חסרות. נראה שמדינת ישראל היא כר המשחקים של אנשים שחפצים להנציח את עצמם ולו לשעה קלה ולא חשוב מה המשמעות עובר האזרחים - הרי כולנו סתם סוג ב'.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אין חדש תחת השמש הישראלית [חדש]
אורי קציר   יום ו', 18/12/2009 שעה 9:36
בתגובה לדוד קסירר
אתר אישי
אני לא בטוח שלכל הנצחה של אישיות צריך לקרוא פולחן. מקובל עלי לגמרי שזו דרך הנצחה סבירה. יריב בן אליעזר אמר השבוע בהתייחס להנצחת סבו שכיום אנשים אינם מבינים בדיוק את מהות הציונות ואינם זוכרים את מנהיגיה ומשום כך מדובר בצעד ראוי. אז נכון שכנכדו של בן גוריון הוא בעל עניין אישי בכל זה, אבל אני מוצא עצמי מסכים לדבריו.

פולחן אישיות, לשיטתי, הוא מקום שבו כל העשייה משועבדת להמצחתו של אדם בודד (או אחדים). כשעל השטרות הצפון-קוריאניים מופיע רק דיוקנו של קים ג'ונג איל זה פולחן אישיות. כשאדם מחייב את כל מערכת החינוך בארצו ללמוד את ספרו שלו כמקצוע ראשי ודואג שערים, פסלים, כיכרות ואפילו חודשי השנה ייקראו על שמו ועל שם בני משפחתו בלבד, כפי שעשה הטורקמני ספרמוראט ניאזוב, זה פולחן אישיות. אני לא רואה בהחלטת בנק ישראל משהו שקשור לזה דווקא. כל שאני טוען הוא שיש פרמטרים אחרים שצריך לקחת בחשבון כשמחליטים על הנצחה על גבי שטרות כסף.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אין חדש תחת השמש הישראלית [חדש]
דוד קסירר   יום ו', 18/12/2009 שעה 14:55
בתגובה לאורי קציר
טוב, יש מינונים שונים של פולחני אישיות. הלכת על הקיצוניים וההזויים שבהם (:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010