סיבות אחרות [חדש]
אלעד יאיר   יום ג', 10/11/2009 שעה 9:45 אתר אישי
קיימות סיבות אחרות שבגינן יש מתנגדים רבים לצירופה של טורקיה לאיחוד.
בין היתר הכפלה (ואף יותר) בין לילה של מספר החקלאים באיחוד, משקל יתר של הצבא בטורקיה וכולי'.

אני לא לגמרי מסכים עם הדיכוטומיה של אירופה הנוצרית מול העולם המוסלמי. אפילו אליבא דהנגטינטון שהזכרת, אירופה כבר היום מורכבת משתי ציוילזציות, היודו-נוצרית והאורתודוקסית (ממש בקצרה על זה כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Clash_of_Civilizati... ).
מעבר לכך, שימה של כל המהגרים בסל אחד על פי דתם או מוצאם פשוט חוטאת למורכבות של המציאות. כמו בכל גל הגירה, חלק מהמהגרים משתלבים וחלק נדחקים לשולי החברה. אז קיימות התופעות שתיארת של שנאת המערב. אולם בני המהגרים (ושוב, לא כולם מצליחים) משתלבים בחברה וההבדל העיקרי בינם לבין האוכלוסיה הישנה הוא בית התפילה אותו הם פוקדים, אם הם פוקדים אותו.
השוואה טובה לכך היא היהודים באירופה. עם השנים הם נטמעו באוכלוסיה המקומית. חלקם שימרו יחסי איבה עם הגויים הרשעים. אחרים לא.

לסיכום, איסלמופוביה היא אולי טיעון חזק אם בוחרים להתבונן רק על דוגמאות לא מוצלחות של הטמעות. אבל ה''בעיה'' המוסלמית, היא למעשה בעיית הגירה. ואיך זה אמור להשפיע על קבלת טורקיה לאיחוד? ובכן העלאת רמת המחייה בטורקיה תצמצם את כמות המהגרים הפוטנציאליים ותרסן את מעט הקיצוניות הדתית שקיימת. יחד עם זאת, כלל לא בטוח שטורקיה תצטרף לאיחוד, ולא מהסיבה שציינת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיבות אחרות [חדש]
אורי קציר   יום ג', 10/11/2009 שעה 10:03
בתגובה לאלעד יאיר
אתר אישי
יש אלף ואחת סיבות שמונעות מטורקיה להצטרף לאיחוד, אבל המאמר שלי אומר את האמת שבכל אירופה יודעים ומתביישים לומר. אפשר לספר על בעייה של זכויות אדם, על הפרדה חלקית בלבד בין דת למדינה ועל אי-עמידה בסטנדרטים סוציו-אקונומיים מסוימים או באיזונים והבלמים הקבועים בחוקה. אבל בסופו של דבר, טורקיה עשתה מאמצים עצומים לתקן את כל אלה, לרבות ביטול עונש המוות (כולל גזר דין המוות שהוטל על מנהיג הפק''ק, עבדאללה אוצ'לאן) וביטול תפקידו המוגדר בחוקה של הצבא כמגן הדמוקרטיה.

אבל כל אלה אינם אלא תירוצים. אירופה אינה רוצה מדינת ענק מוסלמית בתוכה. היה לה כבר מספיק מזה בעבר, כאשר הטורקים כבשו שטחים עצומים מאירופה וכמעט שהגיעו לווינה. היום, כאשר אמנות מאסטריכט וליסבון מאפשרות חופשי כמעט לחלוטין של תושבים ממדינה למדינה ברחבי אירופה, טורקיה נתפסת כאיום דמוגרפי ותרבותי. ויש בזה מן האמת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010