[חדש]
אייל   יום ו', 14/08/2009 שעה 10:28
שלום אורי,

ללא ספק יש ויהיו תמיד סתירות ועימותים בין ההלכה היהודית לרוח הדמוקרטית כפי שאנו מכירים אותה.והספר מאיר העיניים של השופט מנחם אלון - מגלה לנו את כל הבעיות והפתרונות האפשריים.

הרב אבינר כנראה עסק בהלכה ולא ''בחזונו'' או ברידיאולוגיה שלו. בכל אופן אני לא רואה בזה גזענות כשהוא מתאר את המצב ההילכתי - צריך לזכור שדת שומרת על מאמיניה בבידול, שאם לא כן ההתבוללות והעירוב מובטחים.

לא אהבתי את ההשוואה ''דרוזנריין'' - ולא את החרדה מפני ההלכה. מאידך אהבתי ואני אוהב תמיד את הארת העניין ואת העובדה שבקריאת מאמר כזה אני מאושר לגלות שהדמוקרטיה שוררת ושהיא שולטת ולא הלכות קדמוניות יפות מעניינות וחכמות ככל שיהיו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרה   יום ו', 14/08/2009 שעה 11:35
בתגובה לאייל
אתר אישי
יפה אמרת אייל!
ובקשר ל''דרוזנריין'' - התורה מצווה עלינו לאהוב את הגר ולא להתעמר בו .
לזכור את היותינו גרים בארץ מצרים .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ו', 14/08/2009 שעה 15:56
בתגובה לאייל
אתר אישי
אייל, אינני חושש מההלכה. נהפוך הוא, אני הופך והופך בה כל העת. אני טוען שכדי להדגיש עמדה אידיאולוגית קל מאוד להיות סלקטיבי בבחירת המקורות ההלכתיים שעליהם מסתמכים. אבינר הביא את הרמב''ם כמקור יחידי ובלעדי לתפיסה שללא-יהודים אסור לשרת בצבא יהודי. הוא הקל ראש באותם עניינים שוליים כאוריה החיתי, איתי הגיתי, הכרתי והפלתי ושאר גויים שסיכנו את חייהם מדי יום עבור צבא יהודי ומלך יהודי. נער הייתי וגם בגרתי ולא ראיתי בשום מקום גינוי לשאול, דוד ושלמה על כך שהעסיקו גויים בשירות צבאותיהם. אפילו הרמב''ם לא החזיק להם רעה על כך.

וזה בדיוק מה שמקומם כל כך. אבינר מביא דוגמה יחידה כזו כדי להעביר את המסר שגויים בצבא יהודי הם פרסונה נון גראטה. הוא אינו טורח להביא מקורות מהמקרא עצמו או מפרשנים האלטרנטיביים שאינם מקבלים את עמדת הרמב''ם. הוא מותיר את הרושם שהנושא נקבע פעם אחת בלבד, על ידי הרמב''ם ותו לא. דא עקא, שעל פי עמדתי יש כאן שתי בעיות מרכזיות. האחת, שפרשנות הרמב''ם אינה בהכרח מקובלת רק משום שנכתבה על ידו; והשנייה, שמותר לאבינר להביע את עמדתו האישית. בכך שלא הביע אותה, זיהה עצמו עם עמדה קסנופובית, גסרגטיבית וצרת-אופקים שאינה נחלת אבות אבותינו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010