(נכתב בתשובה לדוד סיון, 22/05/08 8:45)
מאמר מאד מעניין [חדש]
אורי קציר   יום ה', 22/05/2008 שעה 9:33
בתגובה לדוד סיון
אתר אישי
אני מניח שבמלים ''הסיבוב הראשון'' אתה מתכוון לשירותו כקצין מודיעין בחיל המשלוח של אלנבי. אין בידי התאריך המדויק, אבל הרי ידוע לנו שאלכס הגיע למצרים בספטמבר 1917, ימים אחדים לפני קריסת ניל''י ותפיסת בכיריה בידי הטורקים. ב-‏31 באוקטובר כבר החלה המתקפה השלישית של אלנבי על עזה, ושבוע לאחר מכן נפלה העיר בידיו. אני מעריך, אפוא, שבמהלך אוקטובר הצליח אלכס לשכנע את הבריטים שהיכרותו את ארץ ישראל עשוי לסייע בידם במאציהם להרחיק את הסכנה הטורקו-גרמנית מתעלת סואץ. דומה שהיותו אחיו של אהרן אהרונסון, שדיווחיו הוכחו ברוב המקרים כאמינים ביותר, סייעה גם היא. אבל כל אלה אינן אלא השערות. תאריך מדויק אין לי.

אותי מעניינת יותר דווקא התקופה המאוחרת של חייו. חלפו למעלה מעשרים שנה מאז תמה מלחמת העולם הראשונה ועד ששב אלכס לסייע בידי הבריטים במלחמת העולם השנייה. במהלך מרבית השנים הללו הוא בכלל ישב בארה''ב. כיצד הצליח להתחבר שוב עם המודיעין הבריטי? מי ממיכיריו, אם בכלל, קישר בין הצדדים? מה היה טיבו של הייעוץ שהעניק להם לגבי פעילויות מודיעין באירופה הכבושה? ולאחר מכן - באיזה אופן בדיוק סייע ללח''י? האם היו לו קשרים גם עם מחתרות אחרות?

גם התקופה האמריקנית הראשונה שלו מלאה חורים אינפורמטיביים. מדוע העדיף הגבר הכריזמטי הזה להיות בן זוגה של אלמנה המבוגרת ממנו בשנים רבות? באילו פעילויות בעלות אופי דתי או מיסטי הוא עסק אז? האם באמת ביקש להקים דת חדשה או שמא נסחף אחרי שגיונותיה של פלז? ומה היו עיקריה של תנועה זו? מדוע לא קמה?

בקיצור, אם אי-פעם תיכתב ביוגרפיה מסודרת שלו, למחברה תהיה לא מעט עבודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאמר מאד מעניין ותודה [חדש]
דוד סיון   יום ה', 22/05/2008 שעה 11:08
בתגובה לאורי קציר
לפי המאמר שלך אלכס היה בארה''ב עד לפחות אמצע 1917 כאשר חזר למצרים. אתה גם כותב שנכנס לנעלי אחיו בענייני ניל''י. מצד שני הוא כבר בסיום המלחמה היה סרן. לכן שאלתי את השאלה כדי להבין משהו על קצב הקידום שלו. אני מניח שאוכל לחיות בלי תשובה מפורטת בעיקר כי קיבלתי הרבה תשובות טובות אחרות.

אם אני זוכר נכון השגיונות היו של אלכס בעצמו. לפי הידוע לי הוא קיים יחסים גם עם החברות של מרי פלז. כדאי אולי לקרוא את הספר של איתמר בן אב''י על כך. הרי הניתוק נבע מחיי ההוללות של אלכס 'בעיר הגדולה...'

*** הכי חשוב: אני חייב לך תודה על זה שהצבת אותי בשורה קרובה לד''ר יוסף נדבה. מעט כותבים באינטרנט נוהגים כך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאמר מאד מעניין ותודה [חדש]
אורי קציר   יום ה', 22/05/2008 שעה 16:19
בתגובה לדוד סיון
אתר אישי
אין לי מושג מדוע זה מפתיע אותך. פרסמת מאמר מרתק ועתיר פרטים ועשיתי בו שימוש רב, כמו גם בספרם של ליבנה, נדבה ואפרתי. מה שמגיע - מגיע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010