(נכתב בתשובה לאורי קציר, 05/05/08 9:40)
בר שושני [חדש]
אמיר ליברמן   יום ב', 05/05/2008 שעה 15:05
בתגובה לאורי קציר
תיעוב היא מילה קצת בעייתית. בתשעים וחמישה אחוז מהזמן - מכבי בכלל לא מעניינת אותי. בימי חמישי, כשאתה ושאר האנשים מסתכלים על המשחקם של מכבי, אני והילדים שלי מעודדים פיזית את קבוצת הנשים של מכבי מכבים-רעות בכדורסל, שההצלחה שלה, הרבה יותר מעניינת אותי ממשחקי היורוליג שמשודרים במקביל.

כאשר אני בכל זאת רואה משחק של מכבי ומשום מה זה קורה בדרך כלל פעם בשנה שאתה נמצא בסביבה, אני בוחר צד ומעודד. אני לא יכול להסתכל במשחק - אפילו הוא משחק קטסל של ילדים בכיתה ה', מבלי לעודד קבוצה מסוימת - אגב, אין לי בעיה לפרגן גם לקבוצה השנייה שצריך. העובדה שאני לא מעודד את מכבי (ב 95% מהמקרים) או שאני מעודד את היריבות שלה (ב 5% האחרים) לא קשורה לקבוצה אותה אני מעודד באופן שוטף. תשאיר לי בבקשה את הזכות לבחור את מי לעודד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אורי קציר   יום ד', 07/05/2008 שעה 18:42
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
נדמה לי שהסיבה לתיעוב הזה היא אחרת לגמרי. הדומיננטיות של מכבי תל אביב בכדורסל הישראלי היא ברמה כזו שהיא מצמיחה תיסכול עמוק במיוחד אצל אוהדי קבוצות יריבות. אני לא מכיר מצב שבו אוהדי טוטנהאם מארגנים פסטיבלים המונים בלונדון כשיריבות עירוניות כמו צ'לסי או ווסטהאם מפסידות משחקים. אבל זה בדיוק מה שעשו אוהדי הפועל תל אביב כשמכבי הפסדיה בגמר היורוליג לצסק''א מוסקבה.

בגלל הדומיננטיות הזו, התיסכול מורגש בעיקר אצל יריבות ש''סובלות'' ממנה שנים רבות במיוחד, כמו הפועל תל אביב או הפועל ירושלים. להבדיל, גם קבוצות כאליצור נתניה, הפועל רמת גן, הפועל חיפה וגבת-יגור איימו בעבר על האליפויות של מכבי תל אביב, אבל זה היה תהליך קצר טווח ולפחות כלכלית הוא גם היה בלתי משתלם והן קרסו. אפילו אוהדי גליל עליון, קבוצה שלא רק איימה על האליפות אלא גם זכתה בה, אינם שונאים כל כך את המועדון הזה - לפחות לא ברמה שתביא אותם להשחית מכוניות, לחלל קברים או סתם לארגן חגיגות המוניות כשהצהובים מפסידים איזה תואר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
בר שושני   יום ד', 07/05/2008 שעה 20:10
בתגובה לאורי קציר
יש, כמובן, להקפיד ולהפריד: אוהדי הפועל תל אביב הם אלה שחיכו לשחקני מכבי, הם אלה שהשחיתו קברים, הם אלה שחגגו בכיכר, וכו' וכו'. הנסיון לצרף את אוהדי ירושלים לאותה רשימה פשוט מוטעה כשהוא בא ממך. כשהוא בא מאנשים שעוסקים במדיה, או שמועסקים כפונקציונרים בקבוצות מסוימות, הוא נסיון דמגוגי ומסוכן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אורי קציר   יום ד', 07/05/2008 שעה 22:44
בתגובה לבר שושני
אתר אישי
צודק. אני לוקח את דברי בחזרה בנוגע לאוהדי ירושלים. מתנצל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אבי   יום ה', 08/05/2008 שעה 10:45
בתגובה לאורי קציר
לא השחיתו את הקבר של אביו של חולדאי בגלל שהוא מכביסט, אלא בגלל שהוא הרס את אוסישקין (לא שזו סיבה מוצדקת).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אני לא מסכים איתך   שבת, 10/05/2008 שעה 22:51
בתגובה לאורי קציר
אני פשוט לא מסכים עם הטענה שלך.קודם כל - המושג תיעוב הוא מושג שאני לא משתמש בו בהקשרים של ספורט. אבל לא זו הנקודה - כל השלבים שציינתי - ההפסד בזגרב, שכיבות השמיכה בפסק הזמן, ירידה מהפרקט לפני שהיריבה זוכה בגביע, הם דברים אובייקטיביים שקרו. אין קשר לתסכול ממנו ''סובלות'' הקבוצות האחרות.

הבעיה שלי היא לא אם מכבי ת''א כקבוצה, אלא עם מה שהיא עשתה לכדורסל בארץ.
שלושים ושש אליפויות בשלושים ושבע שנים - או משהו בקרוב. תסתכל על זה בעיניים של חובב כדורסל נייטרלי - ותתפלא יש כאלה. זה פשוט לא מעניין. למה לעקוב אחרי עונת משחקים שלמה, למה להשקיע כסף בקבוצות אם בסוף ברור מי תזכה באליפות?

רק חוזה השידורים עם הערוץ הראשון, שבא מהכיס שלך ושלי, הכניס לקבוצה יותר כסף מהתקציב של כל קבוצה אחרת בליגת העל.

אפילו השנה, שבה סופסוף יש עניין ספורטיבי בליגה, גם אם הפועל חולון תזכה באליפות, שנכון לעכשיו בהחלט מגיעה לה, היא לא תשחק ביורוליג. מה פתאם - זה הצעצוע הפרטי של מכבי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אמיר ליברמן   יום א', 11/05/2008 שעה 7:39
בתגובה לאני לא מסכים איתך
אני לא מסכים איתך שבת, 10/05/2008 שעה 22:51 - נכתב בידי אמיר ליברמן.

כנראה שלא שמתי לב והשם בכותרת נשאר - בר שושני
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אורי קציר   יום א', 11/05/2008 שעה 8:54
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
בקיצור, אתה מבקש שהכדורסל בארץ יעבור להתנהלות הבינונית של קבוצות מרכז הטבלה ומטה. אני לא בטוח שאני מעדיף אליפויות שלוקחות קבוצות שמתנהלות לפי הסטנדרטים של שאול אייזנברג, ניל גילמן, יעקב שלזינגר ואברהם פלדה.

מה שנוגע לשידורים - הם פונקציה של הישגים. אני מניח שאם היו קבוצות צמרת נוספות בארץ שהיו זוכות להישגים בינלאומיים על פני רצף זמן דומה גם להן הייתה אפשרות להתמקח על המחיר. וזה בלי קשר לעובדה שמימון השידורים בערוץ 1 בא אמנם מאגרת הטלוויזיה הספק-חוקית שאנחנו משלמים, אבל ערוץ 10 ממומן, ככל הידוע לי, מפרסומות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אמיר ליברמן   יום א', 11/05/2008 שעה 14:03
בתגובה לאורי קציר
אני מבקש שהספורט יחזור לבסיס - תחרותיות. יש שני ''ענפי'' ספורט בהם הכל היה ידוע מראש- הליגה הרומנית בכדורגל בתקופת צ'אוצסקו (ולא - אני לא משווה אף אחד במכבי לרודן או לשיטותיו) ו W.W.E. - שם הכל מבוים.

שני הענפים האלו מבחינתי הם לא ספורט ומה שקרה בכדורסל בארץ הוא די דומה (לא בהכרח מאותן נסיבות).

לפני מספר שנים, חזינו ביחד ביד אליהו במשחק ההכתרה של מכבי מול נהריה. גמר הפלייאוף. המשחק נגמר ב 50 הפרש לטובת מכבי וחוץ ממני לא נראה שהדבר הפריע למישהו - נהריה שמחה על הסגנות ואוהדי מכבי פיזזו כאילו זאת האליפות הראשונה (אני מבין את הנושא מבחינתם - מה אכפת להם מהקבוצות האחרות, העיקר שהם זכו באליפות 5,723 ברציפות).

זה לא מפתיע שבמשחקי הבית של הפועל קטמון והפועל אום אל פאחם מליגה א' בכדורגל, מגיע יותר קהל מאשר קבוצות ליגת העל בכדורסל. ודרך אגב - אל תדאג - אם בית''ר תמשיך ותזכה בעוד שלוש אליפויות ברציפות, גם בליגת העל בכדורגל לא יהיו יותר מדי צופים.

אני מסקר מזה מספר שנים, פעילות קבוצות כדורסל באזור שאני גר - מכבים-רעות ומודיעין - החל בבוגרים/ בוגרות, דרך נוער, נערים, נערות, ילדים ועד לקט סל. ואני נהנה כמעט מכל רגע - קודם כל: יש תחרותיות. זהות האלופה לא ידועה מראש,ומדובר בתהליך של צמיחה - ילדים שראיתי בפעם הראשונה בכיתה ה', עולים בשנה הבאה לכיתה ט' ויפה לראות כיצד הם מתפתחים בתור כדורסלנים, גם אם לא יצא מהם שחקן יורוליג בסופו של דבר (והלוואי שיצא).

בחלק מהתקופה, עדכנתי בהתנדבות את אתר ''ספסל''. מה שמשך אותי באתר הזה, בתור קורא, היה המשפט של האיש מאחורי האתר, שלומי פרי, שגרם לי התחבר לאתר ולמה שעומד אחריו: ''כולנו אוהבים כדורסל אבל חלק מאיתנו לא תמיד יזהה חילופי הגנות ותרגילים מסובכים.

רובנו נעדיף ללכת למשחק נערים במחוז השרון או משחק בליגת הנשים מאשר לראות משחק ביורוליג''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני [חדש]
אורי קציר   יום א', 11/05/2008 שעה 14:26
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
גם אני בעד תחרותיות, אבל הרושם שלי הוא שהדרך העיקרית בה אוהדי הספורט בארץ מבקשים לקדם אותה היא באמצעות שנאת המצליחים. איך בדיוק יכולות השחתת מכוניתו של שמעון מזרחי הוא עידוד קבוצה רוסית יריבה לקדם את התחרות בארץ? מה הקשר בין זה לבין משחקים חד-צדדיים מול נהריה, אשקלון או חאן יונס?

אפשר להתמודד עם כל זה בדרכים שונות ומשונות. אפשר להציב מגבלות על תקציבי הרכש של הקבוצות; אפשר לקיים דראפט מסודר שאליו יוכלו להירשם זרים, מתאזרחים וישראלים, במגבלות תקציב קבועות מראש; אפשר לחייב מספר מינימום של שחקנים ישראליים בקבוצה; אפשר לעשות כל מיני פעולות מסוג זה. במקום זה, בוחרים לצעוק לשמעון מזרחי שיתאבד ושאר שטויות מגעילות מסוג זה שכל קשר בינן לבין תחרות ספורטיבית אינו קיים כלל.

אני לא יוצא נגד הרצון שלך לעודד תחרותיות. בעניין זה אני סבור שאתה צודק לחלוטין. נדמה לי שבלהט הוויכוח קצת ''ברח'' לך שנושא הפוסט הזה הוא העובדה שהאוהד הישראלי מעדיף לשנוא את יריבתו על פני לעודד את קבוצתו.

פעם ישבתי עם חבר במשחק כדורגל לא-נורא-חשוב שנערך בטדי. זה היה המחזור האחרון בליגה והתוצאה ממילא לא שינתה דבר. החברה שלי העיר שאוהדי בית''ר ביציעים שרקו בוז לקבוצתם שלהם (ששיחקה גרוע) וליריבה מכבי נתניה (שניצחה) - ואפילו לרגע אחד לא התפנו לעודד את הקבוצה שהם מכנים את עצמם אוהדיה. הוא צדק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני - שתי הערות אחרונות וזהו [חדש]
אמיר ליברמן   יום א', 11/05/2008 שעה 15:42
בתגובה לאורי קציר
אפשר לתמצת את כל מה שכתבתי לשתי נקודות:
1. - לא כל מי שלא רוצה שמכבי תנצח, גם קורא לשמעון מזרחי להתאבד, או הולך לחגוג את הזכיה של צסק''א בגביע אירופה.

2. לדעתי - מכבי הרוויחה במשך השנים ביושר את חוסר הפרגון לו היא זוכה בחלקים רבים מהציבור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בר שושני - שתי הערות אחרונות וזהו [חדש]
אורי קציר   יום א', 11/05/2008 שעה 16:00
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
נו, אבל כתבתי בדיוק על הנקודה הראשונה שהעלית. אי-הרצון שהיא תנצח בחוץ מקורו בהפסד מתמשך בתחרות עימה בישראל. התנהגות מכוערת היא לא רק עניין שקשור במכבי, אם כי גם היא אינה נקייה מיוהרה מיותרת. ושוב - אני התייחסתי בדברי לאוהדים ולנטיותיהם. אתה, בתגובותיך, מתייחס למעשי הקבוצות עצמן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010