(נכתב בתשובה לאורי קציר, 08/12/07 21:26)
היה אחד, אלווין טופלר, שחזה את האטומיזציה של המדיה התיקשורתית. [חדש]
ויליאם גאן   יום א', 09/12/2007 שעה 0:56
בתגובה לאורי קציר
אורי שלום,

ראשית הרשה לי להחמיא לך על האתר שלך: בכל פעם שאני מבקר בו אני מתפעל מרמתם הגבוהה של המאמרים ומן המידע הרב שהם מעניקים לגולשים.

תראה, הנחמה היחידה שיכולה החונטה התיקשורתית לשאוב היא אכן אותו צורך ב''מדורת השבט'' שאותו עדיין היא יכולה לספק, אם כי אינני בטוח שבחברה רב שיבטית המדורה הזו תהיה רלוונטית.
אבל שים לב למה שהתרחש כאן בעשרים השנה האחרונות - אכן אז בתקופה החד ערוצית יכולת להחליף חוויות צפיה עם בן שיחך במקום העבודה, בשירות המילואים או במפגש רעים שכן כ-ו-ל-ם היו מחוברים לערוץ אחד, וכך הכל צפו ב''דאלאס'' או ב''סטארסקי והאץ''' או ב''הכל נשאר במשפחה''.
ואילו היום? הביזור וכמות הערוצים הם כאלה שהסיכוי הסטטיסטי שאתה ובן שיחך צפיתם בלילה הקודם באותה תוכנית שואף לאפס, כך שגם במובן הזה המדיום הטלויזיוני אינו עוד מדורת שבט אחד אלא המון מדורות המתפרסות על פני מרחב תוכן עצום, ועל זה בדיוק דיבר טופלר בסיפרו הלם העתיד: הוא חזה שהחברה תתפצל לעשרות קבוצות ותת קבוצות כשכל אחת תהיה מחוברת לערוצים ייחודיים משלה. כיום הדבר הזה התגשם במלואו: יש ערוצי ספורט וערוצי ספורט אתגרי, וערוצי טבע וערוצי מדע וערוצי היסטוריה וערוצי פורנו רך וערוצי פורנו קשה וערוצי חדשות וערוצי בידור וערוצי מוסיקה ועוד.

כך שהביזור כבר איתנו והוא ילך ויעצים שכן הוא עונה על ביקוש, והביקוש הזה ילך ויתגבר ככל שיצוצו תת קבוצות נוספות שאינן קיימות עדיין.
אני יודע שהמשפט האחרון נראה בלתי מציאותי שהרי איזה עוד תת קבוצות יבואו לעולם אחרי שיש שפע עצום כזה, אבל נסו לחשוב מה איך ההיתם מגיבים אם היו אומרים לכם בשנות השבעים שיקומו בישראל קהילות של עובדי אלילים ושקבוצות אלה יקיימו פולחן של עבודה זרה בחיק הטבע.
שלא לדבר על עיתונים מיוחדים לקהילה ההומולסבית.
אז זה היה נראה הזוי לחלוטין, הלא כן?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היה אחד, אלווין טופלר, שחזה את האטומיזציה של המדיה התיקשורתית. [חדש]
אורי קציר   יום ג', 11/12/2007 שעה 20:32
בתגובה לויליאם גאן
אתר אישי
מתנצל על האיחור בתגובה, ויליאם. לגופה של טענה, אני לא מקבל את התפיסה שאותו ביזור שעליו אתה מדבר יפרק כל מדורת שבט שהיא. זה לא יקרה. הביזור יגרום לכך שיצוצו לא מעט מוקדי עניין חדשים, אבל יהיו עדיין ערוצי תקשורת שהפופולאריות שלהם גבוהה משמעותית מאחרים.

ניקח, למשל, את הדוגמה שהבאת בסוף דבריך. האם אתה סבור שבני הקהילה ההומו-לסבית צורכים אך ורק את ''הזמן הוורוד''? לדעתי לא. אני סבור שעיתון זה מהווה לגביהם מוקד עניין נוסף. אבל עיתון זה אינו עוסק בבעיות שעה לאומיות או בדיווח על משברים כלכליים ברמה הלאומית והבינלאומית. לפיכך, אם צרכן של ''הזמן הוורוד'' רוצה להיות מעודכן גם בתחומים אחרים, עליו לצרוך מדיום חדשותי נוסף, רחב יותר מבחינת היקף הסיקור שלו.

מכאן שהערוצים הרבים הללו שקמו עם השנים אינם מחליפים בהכרח את הערוצים הוותיקים אלא נוספים עליהם. מכיוון שכמות הזמן של כל אחד מאיתנו מוגבלת, יוצא שאנו מקדישים פחות זמן לצריכת המדיה המסורתית ויותר לצריכת המדיה החדישה - אבל איננו מוותרים על המדיה הישנה. מי שצופה ערוץ 10 יכול לצפות גם בערוץ המדע או בערוץ הדוקומנטרי. היום אין רק חתיכה או שתיים בפאזל אלא מאות חתיכות שונו. אבל זה עדיין פאזל, תצרף תקשורתי ענק, וככזה יש להתייחס אליו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

היה אחד, אלווין טופלר, שחזה את האטומיזציה של המדיה התיקשורתית. [חדש]
ויליאם גאן   יום ה', 13/12/2007 שעה 19:47
בתגובה לאורי קציר
אני מניח שאין חילוקי דעות בינינו בעניין הביזור - לסיכום הנושא אפשר לומר כי המושג הרחב ''מדורת השבט'' יאבד ממרכזיותו, אם כי לא יעלם מן העולם.
אנחנו כנראה לא נשוב לימים שבהם כל עם ישראל ואישתו היו צמודים למקלטי הרדיו (והטרנזיזטורים כששודר מצעד יום העצמאות אן חידון התנ''ך (גפן, גפן...)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010