כמה הערות [חדש]
שרגא עילם   שבת, 01/12/2007 שעה 14:29
1. היחס בין סוכנויות יחצ''נות והעיתונות הוא כנראה בעיה עולמית. לפני כמה שבועות הייתי נוכח בכנס עיתונאי בבאזל שבשווייץ (שם כידוע יוסדה המדינה) שהוקדש כולו לבעיה. בין השאר הוזכרו צדדים טכניים של העניין כמו כך שבמכוון הודעות חשובות משוחררות סמוך לדד ליין מה שלא מאפשר לבצע תחקיר רציני או לקבל תגובות כמו שצריך.
מחקר שנעשה מראה שבאחוז גבוה מהמקרים הודעות לעיתונות ומסרים המועברים ממסיבת עיתונאים מועברים כמעט כמו שהם או בתמצות אבל ללא גישה ביקורתית. הביקורת לא באה גם כמה ימים לאחר הפרסום הראשוני.
זוהי כמובן תעודת עניות לעיתונות השווייצית הנותנת בכך דוגמא מאוד קיצונית של חוסר ביקורתיות.
נא לא להבין נכון ישנם בתחומים מסויימים כן וויכוחים.

2. עניין השכר הוא ממש מדהים. כפרי לאנסר אני כותב לעיתונים שונים בעולם. שכר נמוך כמו בארץ לא נתקלתי בשם מקום. על מאמרים ארוכים מאוד הקשורים בתחקיר ארוך היה תשלום ממש מזערי שאני מתבייש לנקוב בו ואני מדבר על העיתונים המובילים בארץ. מדובר בסכומים שגם לאנשים שחיים בארץ אי אפשר להתקיים באמצעותם.
3. בעיה נוספת הנראית לי מאוד חמורה היא משהו שאני מכנה ''העורב הלקחן''. התכונה לגנוב סיפורים ולנכס אותם נראה לי חריפה מאוד בישראל.
כפרילאנסר זה דבר רגיל שצריך להציע סיפור בצורה כזאת שהנושא יעניין מספיק את המערכת מבלי שיאפשר לפרסם סיפור עצמאי. זהו עניין מאוד רגיש עם גבולות מאוד דקים.
רק כדי לסבר את האוזן הניסיונות הרעים שלי כוללים עיתונאים כמו יוסי מלמן ורונן ברגמן. חשוב לציין שהיו גם אחרים מאוד ישרים.
אם אני עושה השוואה לפי ניסיוני המצומצם נמצאים רוב העיתונאים בישראל בתחתית הטבלה של האתיקה, לאחריהם באים העיתונאים בבריטניה ובאוסטרליה. הגרמנים יותר טובים ובראש הטבלה נמצאים השווייצרים. בשווייץ זה כמעט ולא קרה לי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010