(נכתב בתשובה לרוני ה., 30/11/07 20:35)
אחדד קצת את הטענות [חדש]
אורי קציר   יום ו', 30/11/2007 שעה 23:01
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
א. כן. מפרסמים לוקחים בחשבון נפח תעבורה באתר. אם דראדג' עושה נזק משמעתי לוושינגטון פוסט, זה בהחלט אפשרי גם כאן. הריהמספרים המוחלטים נמוכים בהרבה.

ב. אין לי מושג מדוע הבנת שאמרתי שתפקיד העיתונאי לא דורש הרבה. הוא דורש המון. בעיקר את היכולת לצרף יחד פיסות מידע ולייצר מקורות איכותיים נוספים. עיתונאי הוא בלש הכותב את תוצאות המעקבים שלו על בסיס יומי או את לכמה ימים. העיתונים זקוקים נואשות לכתבים טובים, כמו גם לתחקירנים טובים. איכות עולה כסף.

ג. שני המקורות שציינת רחוקים מלהוות תחרות. האחד מתמקד בתחום מאוד מסוים (צבא ומודיעין) והאחר בהפצת שמועות ועובדות שאיננו טורח כלל לבדוק. אף אחד מהם אינו עומד בקריטריון של כלי תקשורת רב-תחומי.

ד. קשה מאוד לרוץ לתקשורת עם משרד יחסי ציבור כשאתה ממלא תפקיד ציבורי. ראשית, לא בקלות יתירו לך להוציא כסף על משרד כזה כשיש לך יועצים אישיים משלך. אבל ראה, בדיוק לשם כך הומצא תפקיד הדובר. חלק מהפוליטיקאים - ויצא לי להכיר לא מעט מאלה - הם אנשים אינטליגנטיים, רציניים, אבל יכולתם להתבטא בזהירות לוקה בחסר. גם אלה שאינם לוקים במגרעת זו מן הראוי שישמרו מרחק ראוי מסימביוזה עם התקשורת. היא עלולה לגבות מחיר גבוה בעתיד, לשני הצדדים.

ה. גם כאן אנחנו חלוקים. אני סבור שמדיום תקשורתי הוא גם אלמנט מחנך. כאשר עיתון נפוץ או ערוץ טלוויזיה פופולארי מרגיל את צופיו לצרוך חדשות מחו''ל הוא גם מייצר אצלם בסיס השוואתי מצוין למתרחש כאן, שלא לדבר עם מאגר עובדות שיכול לשמש אותו בכל שעה ולכל עניין רלוונטי. שידור כזה מייצר אדם ידען יותר, פתוח יותר ומעודכן יותר.

אגב, אולי כדאי לכתוב פוסט נפרד על היחס לחדשות חוץ בישראל. אחרי עבודה בכמה מערכות כאלה, אין לי אלא לקבוע בצער שדיווחי חוץ מתפרסמים בשל שני שיקולים עיקריים. הראשון הוא החיקוי ליחס שמעניקים כלי תקשורת מובילים או נחשבים בעולם לחדשות כאלה. ניסיון הפכה בפרו לא יזכה לכותרות משמעותיות, אלא אם כן זכה לכאלה גם ב-CNN או בלונדון טיימס. המקור השני הוא הפיקנטריה. כאשר מתפרסמת שערוריית הבריטני ספירס התורנית, השיקול לפרסמה בארץ מושפע מההנחה שהרבה מאוד נשים וצעירים יתעניינו בה. אפשר לשכוח, למשל, מפרסום על פריצת דרך בתחום נוסחת העל של הכוחות הפועלים ביקום.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010