דת [חדש]
דוד קסירר   יום ו', 26/10/2007 שעה 9:27
גם המוסלמים וגם היהודים יוצאים לא טוב מהסיפור. דוגמה נוספת כיצד הדת, כל דת, היא מוקד לבעיות. דת אומנם מתווה למאמיניה ''את הדרך'' ומקלה בתכתיביה את אורח החיים אולם היא גם נוטלת מהם (מנקודה מסוימת של אדיקות והלאה) את היכולת להפעיל שיקול דעת. זאת רק דוגמה קטנה אולם היא מתארת סימפטום מסוכן של היעדר חשיבה רציונאלית אצל מאמינים אדוקים. הדת היא אחד הגורמים הבולטים ביותר לבעיות בעולמנו ואין צורך להכביר בדוגמאות החל מגירוש ספרד (ואף קודם כמובן), דרך השואה וכלה ב - 9/11.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דת [חדש]
אורי קציר   יום ו', 26/10/2007 שעה 11:18
בתגובה לדוד קסירר
אתר אישי
מסכים איתך לחלוטין. דתת ממוסדת כמעט תמיד רואה את היחס בינה לבין דת מתחרה כמשחק סכום אפס. דהיינו, עוצמתה תגבר אם תצרף אליה יותר מאמינים שינטשו את הדת המתחרה. בדתות שונות - כולל היהדות - צמחה חשיבה המעניקה לגיטימציה למעשים מעין אלה בורת תגמול בעולם הבא שיוענק למי שישכנע אדם להמיר את אמונתו. אנו מכירים את זה היטב ביהדות, שחלק ממאמיניה (בעיקר חרדים, אבל לא רק) רואים את החילונים ככופרים ולמעשה כמאמיני דת נפרדת, אף שאינם מבטאים זאת בצורה זו. בכנסים שונים מבטיחים מחזירים בתשובה למאמיניהם חלק בעולם הבא אם יביאו חילונים לחזור בתשובה.

מקרה דומה לפרשת 1636 הוא פרשת מורטרה. אדגרדו מורטרה בן השנתיים, בן למשפחה יהודית מבוססת באיטליה, הוטבל לנצרות על ידי המשרתת בבית הוריו שעה שלקה במחלה. האישה האמינה כי הטבלתו תסייע לו להירפא. בשנת 1858, כשהיה בן שש, נחטף הילד ממשפחתו על ידי משטרת האפיפיור, עקב טענתם שהילד נוצרי. כל המאמצים של המשפחה להחזיר את הילד לידיהם נכשלו, והכנסייה הגנה על ההטבלה בטענה שבמקרה של סכנת חיים מותר להטביל לנצרות ילדים גם נגד רצון הוריהם. הפרשה עוררה סערה ברחבי העולם כולו, אבל ללא הועיל. מורטרה מת בגיל 89 כנוצרי גמור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דת [חדש]
ניסים   יום ו', 26/10/2007 שעה 15:54
בתגובה לדוד קסירר
לא קצת פשטני
בתחילת המאה ה-‏20 היו אמונות אנטידתיות שהביאו רציחות וחורבנות גדולות יותר מכל האסונות שהביאו אנשי הדת

אגב המפלגה הנציונל סוציאלסטית לא היתה דתית והיטלר לא בדיוק הלך לכנסייה מידי יום א,
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דת [חדש]
דוד קסירר   יום ו', 26/10/2007 שעה 19:01
בתגובה לניסים
משום מה ידעתי שהטענה הזאת תעלה. אז ככה: נכון שהיטלר היה אנטי דתי והנאציזם הושתת על אתאיזם קיצוני אולם האמת היא ש - א. רוב הגרמנים שנטלו חלק בזוועות המשטר הנאצי נשארו נוצרים (פרוטסטנטים וקתולים) מאמינים ואף מצאו צידוק לאנטישמיות הנאצית באמונתם הדתית. ב. שורשי האנטישמיות הנאציונל-סוציאליסטית נעוצים עמוק בנארטיב הנוצרי הימי-ביניימי. היטלר מצא לה צידוקים פסאודו-מדעיים בתורת הגזע אולם זה היה מתוך רצון לנכס לעצמו את כוחה של האנטישמיות הדתית תוך השמטת הבסיס הדתי שלה.

על כל פנים, מבט לאחור יגלה כי תנועות אנטי דתיות רצחניות הינן תוצר כמעט בלעדי של המאה האחרונה באלף השני בעוד שסקירה של אלפי השנים שקדמו לה מראה באופן ברור כי כמעט כל אירוע רצחני אחר בתולדות האנושות התבסס על התנגשות של דת אחת באחרת החל במלחמות המכבים, רדיפת הנוצרים הקדומים, כיבוש ספרד על-ידי המוסלמים וגירושם, גירוש יהודי ספרד, כיבוש מזרח אירופה על-ידי הטורקים, טבח הארמנים, מלחמת בריה''מ אפגיניסטן, צפון אירלנד וכלה ב - 9/11 וזה רק מה שאני זוכר בשניה זאת ממש. יש עוד אלפי (אם לא יותר) אירועים מסוג זה שהבסיס היחיד שלהם (גם אם הוא לא המוצהר) הינו דתי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010