(נכתב בתשובה לאלי שלו, 08/09/07 9:47)
מרתק [חדש]
אורי קציר   שבת, 08/09/2007 שעה 15:45
בתגובה לאלי שלו
אתר אישי
נגעת הנקודה נכונה וכואבת. בהקשר זה, אספר לך משהו. לפני מספר ימים התקשרו אלי מרדיו אזורי כלשהו וביקשו שלרגל יום הכיפורים אומר משהו על מי צריך לבקש סליחה ממי ולמה. בחרתי לדבר על קרב עין חרוד ועל הפיראטים של חיפה וטענתי שראשי המועצות האחראיות לאיזורים אלה צריכים לבקש סליחה מתושביהן.

קרב עין חרוד ב-‏1260 הוא אחד החשובים ביותר שנערכו בהיסטוריה המודרנית. בקרב זה נעצר מסע הכיבושים המדהים של האימפריה המונגולית. חייליו ופרשיו של ג'ינגיס חאן שעטו מזה למעלה מחמישים שנה על פני מזרח אסיה ומרכזה, ערבות רוסיה, המזרח הקרוב ועוד. ב-‏3 בספטמבר 1260 נוצח הצבא המונגולי על ידי המצביא הממלוכי ביברס בעין חרוד. כיבושה של ארץ ישראל על ידי המצביא המונגולי הולגו נמנע. למעשה, לא רק של ארץ ישראל אלא בסבירות גבוהה גם של טורקיה (סוריה כבר נכבשה על ידם) ושל אירופה הדרומית והמזרחית.

למותר לציין שעד היום אין סימן וזכר בעמק לקרב הזה. מרבית הישראלים בכלל לא יודעים על קיומו. הוא אינו חלק מהמורשת היהודית ולפיכך פשוט נשכח. בכל רחבי עמק יזרעאל אין ולו שלט חלוד ומט לנפול שעליו מצוין משהו הקשור לכך. נאדה.

חיפה גם היא בעלת אוצר היסטורי ענק. איש מתושביה אינו יודע על כמעט דבר העיר הזו בתקופה שקדמה לסוף המאה התשע-עשרה. ובכן, מתברר שבמשך מאות שנים היא הייתה בסיסם של שודדי ים, ולמעשה היוותה את בסיס הפיראטים הגדול ביותר באזור הים התיכון בתקופה שלאחר גירוש שודדי הים מבסיסם הגדול הקודם, מאלטה. גם כאן אין שום ניסיון להנציח מאורע כזה. לא שלט, לא מוזיאון, לא הצגה, לא תערוכה, לא פסטיבל, לא בניית דגמי אוניות והשתטן, אפילו לא הדפסת חולצות טי פשוטות לתיירים עם איזכור המאורע הזה. כלום. תאר לעצמך לא רק את הפוטנציאל החינוכי של הסיפור הזה אלא גם את זה המסחרי. זה בלתי נתפס.

אבל אצלנו איש אינו חושב על כך. זה פשוט לא מעניין.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מרתק [חדש]
אלי שלו   שבת, 08/09/2007 שעה 17:43
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
ואולי איש אינו יודע?

יש כאן זווית כל כך רעננה. חייבים לחשוב מה ניתן לעשות עמה.

אם מדברים על סיפורים לא ידועים, אני זוכר היטב את העונג וההפתעה שחשתי כששמעתי לראשונה על משלחת החקר לאוגנדה, שיזם הקונגרס הציוני, ועל מעלליהם של שלושת חבריה. מדוע, באמת, שלא יכתב כרך האוסף סיפורים מעין אלו?

לצאת מהפרטי לכללי. מהסיפור למסגרת. וגם אם נשארים בסיפור, זה כה מענג וכה מרחיב את הדעת.

וקל לארגן את זה לתכנית לימודים דיפרנציאלית, מבוססת חקר אמיתי. כזו שכל תלמיד רודף זנב אחר של הסיפור, ואחר כך אוגדים את הזנבות יחד...

שמע, זה מלהיב. משהו ששווה להמשיך לדבר עליו?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מרתק [חדש]
אורי קציר   יום א', 09/09/2007 שעה 0:04
בתגובה לאלי שלו
אתר אישי
ואם תיגש לארכיון אפלטון תמצא שם עוד כמה כאלה. הרעיון שלך מצוין. אין לך מושג כמה פעמים ניסיתי לקדם רעיון כזה. אם אתה יודע איך לקדם זאת - אני איתך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קפטן הוק [חדש]
חזי   יום א', 09/09/2007 שעה 11:15
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
על קרב עין חרוד יצא לי לשמוע (גם אם לא מספיק), אבל על הפיראטים של חיפה מעולם לא שמעתי. איפה אפשר לקרוא על זה?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קפטן הוק [חדש]
אורי קציר   יום א', 09/09/2007 שעה 12:55
בתגובה לחזי
אתר אישי
כאן:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010