(נכתב בתשובה לחזי, 29/07/07 0:34)
עוד על ג'ינגס חאן [חדש]
חזי   יום א', 29/07/2007 שעה 1:53
בתגובה לחזי
אתר אישי
המחקר שציטטתי התייחס לזיהוי סמנים בכרומוזום Y שעובר רק בין אב לבן (זכר לזכר). אם ג'ינגס חאן היה מתרבה לפי המודל שנתתי של 2 צאצאים לכל זוג הורים לא סביר שהוא היה זוכה ל'הישג' הנ''ל מכיוון שבממוצע בכל דור היה רק צאצא זכר אחד שזוכה לרשת את כרומוזום ה-Y המקורי. המחקר מעריך שמספר נושאי כרומוזום Y של חאן בימינו הוא כ-‏16 מיליון, ומכיוון שעברו 34 דורות זה מוביל למסקנה שיחס הריבוי בכל דור הוא 1.63 (למי שרוצה לנסות בעצמו, החישוב פשוט: 1.63 בחזקת 34 שווה ל-‏16 מיליון. במאמר כתוב פקטור של 1.36 אבל אני מאמין שזו שגיאת הדפסה).

אני מוסיף ומציע שמכיוון שמדובר בזכרים בלבד אפשר להכפיל את יחס הריבוי פי 2 ולקבל הערכה שבממוצע כל צאצא של חאן היה הורה ל-‏3.26 צאצאים שבתורם הגיעו לבגרות והמשיכו להעמיד צאצאים. זה מעמיד את המספר הכללי של צאצאי ג'יגנס חאן היום על 3.26 בחזקת 34 שווה ל- 2.8e17 , פי 47 מליון יותר מכלל האנושות! כמובן שזה לא יתכן, והסיבה לכשלון החישוב פשוטה - כאן כבר ממש אי אפשר להזניח את האפקט הממתן של נישואים בין צאצאים שונים של חאן. אפשר אפילו להגיד שאחרי מספר דורות כל האוכלוסיה באימפריה המונגולית היתה מורכבת מצאצאים של ג'ינגס חאן, כך שכל חתונה היא בין צאצאים של חאן והריבוי במספר הצאצאים מוגבל לריבוי של כלל האוכלוסיה.

דרך אגב, בספר הראשון של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה מופיעה דמותו של ל. פרוסר, שתפקידו לוודא כי גיבור הספר ארתור דנט יעזוב את ביתו על מנת שניתן יהיה לסלול כביש מהיר במקומו. המספר מציג את הטיפוס הלא סימפטי הזה כצאצא זכר ישיר של ג'ינגס חאן, רק שבכל הערבוב הגנטי הוא איבד כל מאפיין מקורי מלבד העובדה הברורה שהוא מסלק אנשים מבתיהם... מסתבר שהדמיון הפרוע המפורסם של המחבר דוגלס אדמס לא היה פרוע כל כך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק מסלק אנשים מבתיהם [חדש]
בר שושני   יום ב', 30/07/2007 שעה 22:52
בתגובה לחזי
יש לו גם חיבה לא מוסברת לכובעי פרווה, הוא נתקף לעתים בחלומות המלאים בריח סוסים וזיעה, וכאשר פורד פריפקט מצליח לעבוד עליו, הוא חוזר אחורה ותוהה למה זה אלפי פרשים רכובים מריעים לכבודו, בתוך הראש שלו.

אדאמס ידע לכתוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק מסלק אנשים מבתיהם [חדש]
חזי   יום ד', 01/08/2007 שעה 4:42
בתגובה לבר שושני
אתר אישי
תודה שהזכרת לי את כל זה. כשקראתי את זה לאחרונה גילי היה מחצית מגילי הנוכחי...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010