(נכתב בתשובה ליניב גבאי-מילר, 27/09/06 2:57)
או-וה. [חדש]
אורי קציר   יום ד', 27/09/2006 שעה 9:18
בתגובה ליניב גבאי-מילר
אתר אישי
בכוונה הכנסתי כאן גם שחקנים שלא ראיתי בעיני. קראתי, גלשתי ושוחחתי לא מעט לפני שהרכבתי אותה. מאלדיני, למשל, היה מועמד. אבל אז החלטתי שאני מכניס רק שחקנים שכבר סיימו את הקריירה. מאלדיני, שאמור לפרוש בסוף העונה הנוכחית, עודנו שחקן פעיל. גם פרנקו בארזי היה ברשימה, אבל העובדה שנכלל בסגל של אנזו ביארזוט שזכה בגביע העולמי של 1982 (אם כי לא שיחק אפילו דקה) טירפדה את הכוונה הזו.

הרשימה שהבאת, ברובה, טובה וראויה. נוסף אליה, לא חסרים שחקנים שהיו ברשימת המועמדים שלי ולא נכנסו אל הרשימה הסופית: ריקרדו זאמורה, השוער האגדי של נבחרת ספרד בשנות השלושים; חואניטו וסנטיליאנה מריאל מדריד של שנות השבעים והשמונים; אנטוניו קארבאחאל, השוער האגדי של מכסיקו; דינו זוף, שוער איטליה; זלאטקו צ'ייקובסקי היוגוסלבי; בילי רייט וטום פיני האנגלים; גונאר נורדאהל, השוודי שמחזיק עד היום בשיא השערים של הליגה האיטלקית; ז'אן פייר פאפן וז'וסט פונטיין, שני חלוצים צרפתיים מצוינים; אלן סימונסן, הקשר הדני שהיה אחד הטובים באירופה בשנות השבעים ופרץ את הדרך לנחשול של דנים מצויינים שעברו לשחק בגרמניה, בדנמרק ובהולנד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
אמיר ליברמן   יום ו', 29/09/2006 שעה 22:28
בתגובה לאורי קציר
קודם כל - דינו זוף כמובן לא יכול להיכנס לרשימה, כיוון שיש לו איזה גביע עולמי אחד קטן בכיס.

בעיה נוספת - שחקני הגנה: בתיאור של המשחקים שאותם לא ראינו, התמקדו בעיקר במי הבקיע, מי החמיץ ואולי הזכירו שהשוער הציל כך וכך שערים. נדיר מאוד למצוא אזכורים אודות פעולות הגנתיות טובות של בלמים וקשרים אחוריים.
בינינו - מי הולך לראות משחק כדורגל בשביל פעולות הגנתיות?

כך לדוגמא שחקן כמו מאיר קדוש. היה אחד כזה בבית''ר ירושלים. קשר אחורי. עליו המציאו את הערך ''שחקן אפור''. הוא לא כבש שערים, לא בישל שערים וגם לא הבקיע שערים עצמיים בסאן סירו. אבל מה - הוא עשה את עבודתו ההגנתית על הצד הטוב ביותר. קבוצה שיש בה רק מלמליאנים ואוחנות ואין בה קדושים, תיראה בסוף כמו הגלקטיקוס של ריאל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
אורי קציר   יום ג', 03/10/2006 שעה 9:21
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
וזו בדיוק הסיבה ששוער כמו פלאניצ'קה מצא את דרכו לרשימה. הוא היה בשיאו דווקא בתקופה בהן הגנות לא היו הצד החזק של מערכי המשחק ועיקר הדגש הושם דווקא על הבקעה בכל מחיר.

לגבי שאלתך מי הולך לראות כדורגל בשביל פעולות הגנה - ובכן, הטוטאל פוטבול והגדרת ה''ליברו'' מחדש פתרו חלק מהדילמה הזאת. שחקנים כמו רונאלד קומאן ופרנקו בארזי תופקדו תמיד כבלמים אבל שוחררו למשימות התקפיות. די אם נציין שקומאן היה מלך השערים של ברצלונה בתקופה מסוימת, על אף שבהתקפה שיחקו מבקיעים מובהקיםפ ממנו בהרבה.

מעבר לכך, אני יכול להתחייב על לא מעט אוהדי כדורגל באיטליה וביוון שיילכו לראות דווקא משחקים הגנתיים, כל ציבור אוהדים מסיבותיו שלו - הן בשל העובדה שבאחת המדינות הללו המשחק הטקטי ההגנתי הפך להיות חלק מהאופי הספורטיבי הלאומי והן משום שבאחרת חסרים מאוד שחקנים התקפיים בעלי יכולות יוצאות דופן ולכן היא מתמקדת בחיזוק התדדים היותר משמעותיים בה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
אמיר ליברמן   יום ד', 04/10/2006 שעה 21:26
בתגובה לאורי קציר
אחת הדרכים (לא בהכרח הטובה שבהן), להעריך פעולות ספורט, היא ''לכמת'' אותן. חלוצים כמו אלון מזרחי ועודד מכנס כבשו שערים, קשרים כמו אורי מלמיליאן ומשה סיני בישלו אותם ושוערים כמו איציק קורנפיין וניר דוידוביץ' - עצרו פנדלים, שמרו על רשת נקיה כך וכך משחקים או דקות.
ולכן, בראיה לאחור, קל לנו יותר להעריך את פועלם.

כיצד נכמת פעולות של שחקני הגנה? כמה גליצ'ים עשה הבלם?

אבל לא רק סטטיסטיקה - כולנו זוכרים את שני השערים של מראדונה מול אנגליה, או לחלופין את מוריס ז'אנו מקבל כדור על קו השער, מול שער פתוח לרווחה ומצליח לא להבקיע שער. בכמה פעולות בודדות של שחקן הגנה, אתה כבר יכול להזכר?

אגב, קומאן באמת הבקיע לא מעט שערים, אבל בעיקר בזכות העובדה שהוא היה בועט כדורי העונשין של הקבוצה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 04/10/2006 שעה 22:27
בתגובה לאמיר ליברמן
אתר אישי
מארק קיובאן, הבעלים ההיפראקטיבי של הדאלאס מאבריקס, הסביר לי פעם במייל שאצלם מודדים לא רק את הפרמטרים הכמיתים הסנטדרטיים (נקודו. ריבאונדים, אסיסטים, חסימות, חטיפות) אלא גם את מספר המסירות המדויקות של שחקן ודברים מעין אלה. בדומה לכך, אפשר לנסות ולמדוד שחקן הגנה לפי פרמטרים הופכיים - כלומר, מספר הפעמים שבהם הוא מצליח לנטרל מסירות של הקבוצה היריבה; מספר הפעמים בהם הוא מצליח להתחיל התקפה אפקטיבית (כלומר לא רק חילוץ שמסתיים בבעיטה לשמיים); תיקולים (שסביר להניח שבלם או מגן עושה יותר מקשר או חלוץ) וכדומה. אפשר גם להכניס פרמטרים של הצלות מתוך רחבת החמש (כולל קו השער, כמובן) ועוד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
אמיר   יום ה', 05/10/2006 שעה 14:17
בתגובה לאורי קציר
ברמה העקרונית, יכול להיות שאתה צודק.

בפועל - פעולות אלו לא נמדדות ולכן לא ניתןלהעזר בהן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
נבות   יום א', 05/08/2007 שעה 1:07
בתגובה לאמיר
בהחלט מכמתים גם פעולות אלה ואפילו בליגות ילדים ,כפי שקרה במשחקיו של בני במכבי ת'א ילדים צפון במהלך השנה האחרונה שלו בה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה [חדש]
יוני ברטל   יום א', 24/10/2010 שעה 22:46
בתגובה לאמיר ליברמן
שתי דוגמאות לפעולות הגנה מרשימות: התיקול הכפול של קנבארו והיציאה קדימה בחצי גמר מונדיאל 2006, ששבר את ההתקפה הגרמנית והביא לשער השני של האיטלקים.
ב- 1970 שיחקה נבחרת ישראל נגד בורוסיה מינשנגלדבך בבלומפילד. המגן הימני ברטי פוגטס קרא מסירה ''מתוחכמת'' של שפיגל חתף את הכדור, ולפני שמישהו מכוכבי מקסיקו 70 הספיק להסתובב, ביצע מסירה כפולה עם גינתר נצר ומצא את עצמו מול ויסוקר, בדרך ל 6:0.
ברשימת הגדולים מופיע המגן האיטלקי פאקטי. אני זוכר את ההופעה המבישה שלו בגמר 1970 כנגד ברזיל. ז'אירזיניו עשה ממנו עפר ואפר, שלא לדבר על המסדרון החופשי שקבל קרלוס אלברטו בגול הרביעי. די בהופעה זו כדי להרחיקו מכל נבחרת מצטיינים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה - תגובה לגבי פאקטי [חדש]
ינון חבר   יום ב', 25/10/2010 שעה 15:35
בתגובה ליוני ברטל
אתר אישי
פאקטי הוא המגן השמאלי הגדול בהיסטוריה, והוא לא נמדד רק לפי משחק בודד. הוא היה השחקן הכי משמעותי במגרש בקבוצות ה'קטנאצ'ו' - הוא גם בלם בצורה יעילה את כל ההתקפות היריבות וגם בנה את ההתקפות המתפרצות של קבוצותיו שלו. בזכותו אינטר זכתה בשני גביעי אירופה רצופים, בזכותו איטליה זכתה באליפות אירופה לאומות ב-‏68', ובזכותו הנבחרת בכלל הגיעה למעמד הגמר ב-‏1970.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה - תגובה לגבי פאקטי [חדש]
איתמר גרוסמן   יום ו', 19/11/2010 שעה 2:16
בתגובה לינון חבר
חוששני שהאדון חבר לא ראה את פאקטי מימיו. בכל מקרה הוא לא מציין מהן התכונות שעשו אותו למגן גדול. לא ברור על מה מסתמכת טענתו שבזכות פאקטי הגיעה איטליה לגמר במונדיאל 70. אני ראיתי בזמן אמת שלושה משחקים של איטליה באותו מונדיאל נגד: ישראל, גרמניה המערבית וברזיל. נגד ישראל לא ביצע שום פעולה התקפית משמעותית, ובשני המשחקים האחרונים פאקטי היה חלש בהגנה. בכל מקרה מגן גדול נמדד בשמירה על חלוצים גדולים, ומי שנכשל טוטלית מול ז'אירזיניו, ובנוסף כפי שציין ברטל הוכיח אי הבנה טקטית, שבאה לידי ביטוי בגול הרביעי של ברזיל, איננו יכול להחשב למגן מהשורה הראשונה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הגנה - תגובה לגבי פאקטי [חדש]
ינון   יום ו', 25/03/2011 שעה 13:08
בתגובה לאיתמר גרוסמן
אדון גרוסמן היקר, זו דעתי והיא לגיטימית. אני מתפלא בכלל שבעל הבלוג השאיר את התגובה הלא ראויה שלך, שלא מתאימה לאתר מכובד כזה. אבל שיהיה. מסתבר שגילם של אנשים לא בהכרח משפיע על מידת התרבותיות שלהם...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010