ולעניין עצמו [חדש]
David   יום ג', 18/07/2006 שעה 6:14
ישנה גם סיבה מעשית למחסור בשחזורים של האירועים שהתרחשו בין 1880 ל-‏1940. זכרון תקופה זו מכיל אין-ספור מוקשים פוליטיים. למעשה, קשה לדמיין שיחזור שלא ייתפס כאקט פוליטי ויקומם עליו ציבור זה או אחר. קל לדמיין את התגובה של ערביי ישראל, הפלשתינאים, שאר המזרח התיכון ואינטלקטואלים אירופים לשחזור המוצע של העליה השניה שיתחיל במזח במזרח אירופי. ניתן להניח שהימין בכלל, והימין הדתי בפרט, לא יתמלא רגשות נוסטלגיים נוכח תזכורת חיה לזהות הסוציאליסטית חילונית של מקימי היישוב החדש. ניתן לשער שלשמאל יהיה מה להעיר על הדיוק ההיסטורי של (אי-) שיחזור הנוכחות הפלסטינית בא''י המנדטורית, וכיו''ב.
מי ייתן וביום השנה ה-‏200 לעליה השניה יהיה ניתן לחגוג שיחזור ראוי לשמו. (אני מסופק בכך, אבל זה עניין אחר). כרגע, ביחס ללוחות הזמנים של הסיכסוכים באזורנו, ההסטוריה של המאה האחרונה עוד טריה מדי. שלא כמו הצלקות מקרב טרפלגר - הפצעים שהיא פערה עוד רחוקים מלהגליד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ולעניין עצמו [חדש]
אורי קציר   יום ג', 18/07/2006 שעה 9:21
בתגובה לDavid
אתר אישי
יש משהו במה שאתה אומר, אבל אני לא משוכנע שזה אמור למנוע שיחזור. מלבד זאת, אתה מתמקד בתקופה של ששים שנה בתולדות הציונות, ועל אף שלדתעי ניתן שם לעשות לא מעט, הרי שאינני סבור שזו התקופה הקריטית היחידה שיש להשיבה לתחייה. ולעניין תהיותיך: יש למישהו ספק שאת דגניה, למשל, הקימה קבוצה חילונית סוציאליסטית? שבקרב על תל-חי (שאני לא זוכר שיחזור שלו) השתתפו לא-דתיים נגד ערבים? שאת תחרויות הספורט המיתולוגיות שנערכו ברחובות ובראשל''צ (בהשראת חידוש המשחקים האולימפיים בסוף המאה ה-‏19 ובראשית המאה ה-‏20) ביצעו בעיקר חקלאים חילוניים? אבל לא זה העיקר, שהרי זכויות על ההתיישבות בארץ יש לא רק לחילונים. ניתן לשחזר, למשל, את הקרב על טירת צבי במלחמת העצמאות. זהו קיבוץ דתי ואנשיו הגנו עליו בגבורה.

אבל, כפי שאמרתי, התכוונתי גם לאירועים ולתקופות אחרות. קרב קרני חיטין ב-‏1187, קרב עין חרוד ב-‏1260, הקרבות שניהל נפוליאון בעכו וביפו ב-‏1799, המצור על עתלית ב-‏1265, התבצרות שודדי הים בחיפה במאה ה-‏16 - כל אלה מאורעות הראויים לשיחזור משום שהם חלק מההיסטוריה של הארץ הזאת ולא ניתן להתעלם ממנה גם אם היא אינה כרוכה בהכרח שהתיישבות הציונית.

ואפשר לשחזר גם מאורעות מתקופת התנ''ך, אם ממש מתעשקים ללכת על תחייה יהודית בארץ. לא חסרים כאלה: המצור על ירושלים בתקופת חזקיהו, קרב דוד נגד גליית בעמק האלה, קרב בני ישראל נגד פלשתים בעמק רפאים, המלחמות שניהל שמשון נגד הפלשתים, קרב גדעון נגד המדיינים בעמק יזרעאל ועוד ועוד. באמת לא חסרים אירועי מפתח כאלה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010