(נכתב בתשובה לashmash, 17/07/06 0:04)
כן נעשים שחזורים [חדש]
אורי קציר   יום ב', 17/07/2006 שעה 8:56
בתגובה לashmash
אתר אישי
זה לא דומה, אלעד. בארה''ב השיחזור הוא חלק מתרבות שלמה שמנציחה את הזיכרון ומעצבת אותו תוך כדי שימורו. בארה''ב השיחזור הוא חלק אינטגרלי מכל אתר היסטורי משמעותי. יתר על כן, קיימות אגודות שלמות שעוסקות בשיחזורים - של קרבות מימי מלחמת האזרחים (כולל קרבות ימיים), של מלחמות מול האינדיאנים ושל אירועי מלחמות העולם. לעתים קרובות השיחזור הוא המוני ובהשתתפות הקהל הרחב.

הדוגמה של עתלית היא דוגמה לא רעה, אבל היא חריגה, הן בהיותה דוגמה נדירה למדי והן בכך שהיא מתבצעת על ידי צוות האתר ולא כחלק מאירוע המוני. בעצם, היא אינה שיחזור במובן המקובל אלא יותר משחק תפקידים קצר. בהרבה מקומות מסתפקים בשידור של אירועי התקופה במצגת אודיו או וידיאו, כמו ביד מרדכי. זה לא מספיק.

הנקודה שמעלה יואב קרני במאמר היא נקודה נכונה וכואבת. בישראל אין מספיק מודעות לשימורם של אתרים היסטוריים, לשיחזורם של מאורעות היסטוריים ולהטמעת משמעותם של כל אלה בזיכרון הכללי. כולנו יודעים שארץ ישראל היא ארץ האבות, כולנו יודעים שנחרב בית שני וגלינו משם וכולנו יודעים שחזרנו לכאן לפני קצת יותר ממאה שנה. בין לבין יש המון חללים ריקים בתודעה, למרות שההיסטוריה מפוצצת באירועים משמעותיים שהתרחשו בפרקי הזמן הארוכים הללו. יתר על כן, מעניין כמה אנשים ראו אי פעם שיחזור של הקרבות בדגניה, במשמר הירדן או בעיר העתיקה. מדעניין כמה אנשים ראו שיחזור של החווה המיתולוגית בביתניה או של עליית 11 הנקודות בנגב. מעניין כמה אנשים מכירים את חייהם של אליהו גולומב ושאול טשרניחובסקי ואליעזר בן יהודה והמשוררת אלישבע ואחרים באמצעות שיחזורים.

הניחוש שלי הוא שאם תחבר את אצבעות האגודל והאצבע שלך בקצותיהן תקבל את המספר הנכון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010