(נכתב בתשובה לש., 14/07/06 20:50)
לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
ש.   יום ו', 14/07/2006 שעה 20:55
בתגובה לש.
תיקון קישור:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
David   שבת, 15/07/2006 שעה 4:40
בתגובה לש.
העצומה המדוברת מבטאת כמיהה ילדותית למשטר ''חזק'' שיפתור באבחת חרב את בעיות הביטחון של המדינה בלי לשלם דבר ובלי לאבד דבר. באחד משיאיה היא מייחלת שהצבא יפעל ''בכל שטח...'' מכח ''גיבוי מלא מצד אזרחי המדינה...'' איך שואלים את (כל?) האזרחים, מה עושים היה והתגלעו חילוקי דעות, ומה טיבה של ממשלה שאין בכוחה לחלק לצבא הוראות נותר רק לנחש. ניתן לנחש גם שעצוב לחיות באמונה שבידיו של צה''ל ''ללמד את כל העוסקים בטרור...כי פעילות זו אינה משתלמת'' ולפגוע ב''כל ממשל אשר ידיו עוסקות בטרור'' לו רק ''איפשרו'' לו ''ראש הממשלה, כנסת ישראל ושר הבטחון'' את ''מרחב הפעולה לו הוא זקוק''. פוליטיקאים נכלוליים שכמותם. עלה בדעתך שדוקא מפני שהצבא אינו נשמע ישירות לאזרחים אנשים כמוך זוכים למרחב הפעולה לו הם זקוקים בכדי לנסות לצבור הון פוליטי בזמן מלחמה?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
ש.   שבת, 15/07/2006 שעה 10:29
בתגובה לDavid
ראשית, תודה רבה על ההתיחסות. :)

מסתבר, אפתח, כי הביקורת אשר אתה משמיע היא לא חדשה לי וכבר נתקלתי במספר הערות דומות. לא אחת נטען, באף יותר חריפות מאשר אתה מביע, כי זו ''מעלה'' אותנו בדרך למשטר בו הבצא פועל כגוף בלתי מרוסן, המדינה הופכת לישות מיליטנטית, ומכאן- כולנו יודעים לאן הדרך קצרה.
עוד, טוענים רבים ונראה כי אתה ביניהם (או לפחות כך אני מבין מבין השורות), לראשי הממשל יש כלים אשר לנו אין (כגון מודיעין, בין היתר) וקביעה כי יש לאפשר לצה''ל ''מרחב פעולה'' היא ילדותית ואמוציונאלית, לא אחת מתלהמת. כל שכן, מה טיבה של הקביעה כי יש ללמד ש''פעילות טרוריסטית איננה משתלמת''? האם יש בכך מן ההגיון?
נראה לי שעד עתה הצלחתי פחות או יותר להבין את כיוון הביקורת, אשמח אם תאיר את עיני במידה והניתוח שלי שגוי.

תהיה אשר עולה נוגעת ליכולת שלנו לבקר את ההנהגה ברגעים שכאלה, עת בה אנחנו עומדים במלכה של לחימה מתמשכת, יש היאמרו ''מלחמה'' של ממש. יש פוליטיקאים אשר מנסים ''לגזור קופון'', יש שיקולים מעבר לצבאיים בעת הפעלתו של צה''ל, שיקולים שהם לאו דווקא שיקולים ''שליליים'' ויש לנו מדינה דמוקרטית בה הריסון של צה''ל כזרוע מבצעת הוא דבר נדרש (במידה מסוימת) על מנת לשמור על האופי שלנו כישות דמוקרטית. עולה השאלה, מה לנו ולבוא בדרישה המופרזת, הכוללנית והילדותית, לכאורה, לאפשר לצה''ל מרחב פעולה?

אני אינני חושב שהעקרונות המוצעים כאן נוטים יותר מדי לכיוון זה או אחר, אף על פי שיש הטוענים שיש כאן מעין ''התלהמות ימנית'' מסוימת. אני אינני שותף לטענה שכזו היות ושיא הקריאה טמון בנתינת מרחב פעולה לצה''ל. האם לא חסרים אנשי שמאל התומכים, הבה נקח זאת לשדה המעשה, בהפצצתה של בירות מן האוויר?

אין בכוונתי לשנות את הממשל ולהפוך את המדינה לישות צבאית מיסודה. אין בכוונתי לבקר את הפולטיקאים, גם אם אתה קורא זאת כך. בעיני, צה''ל מקבל את כל החופש לו הוא *דרוש* (להבדיל מחופש ''מוחלט'') והקריאה שלי היא להמשיך במדיניות זו. הפוליטיקאים שלנו אולי רכרוכיים במידה מסוימת בלוחמה בחזית הדרומית (אך כאן נתן להביע מחלוקת), אך לא מדובר בביקורת שלי ''של ממש'' על פעילות הממשלה, נהפוך הוא; אני קורא לחזק את ידי כל העושים במלאכת הבטחון (בניגוד לטועניןם כי כל העושים בדבר הם ''רוצחי ילדים''). גם ראש הממשלה ושר הבטחון נכללים כאן ומעבר לנושאים פוליטיים, אני קורא לחזק את פעולתם הזו, לא להעביר עליהם ביקורת.

בנוגע ללוחמה בטרור- אני, אישית, אינני מאמין שנתן ללמד טרוריסטים שטרור הוא בלתי משתם, אבל כן נתן, בהחלט, ללמד את הממשלים שלהם, וזו, אגב, האסטרטגיה בבסיס הפעולות האחרונות; נתן בהחלט ללמד את לבנון כי פרישת צבאה ופירוק החיזבאללה הם מהלך משתלם (ועדיף על פני הפגיעה שהם חווים בימים אלה).

צר לי על שהנוסח נראה מתלהם, אך אני מאמין שקריאה מדוקדקת, בלי להתכוון לחפש ביקורת סמוי מאחורי כל אות, תסייע להבין כי אני קורא לחזק בעיקר את צה''ל ואת הלוחמים, ולא להפוך אותנו לדיקטטורה צבאית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
David   שבת, 15/07/2006 שעה 17:21
בתגובה לש.
אורי לא אוהב סטיות מנושא המאמר ולכן אקצר.

* מותר ואף רצוי לבקר את הממשלה גם בזמן מלחמה אבל בעצומה אין ביקורת, רק טרוניה ילדותית מוסווית למחצה. עוד לא קמה הממשלה בישראל שלא העניקה לצה''ל את כל מרחב הפעולה האפשרי והרבה מעבר לכך. אין צורך לחזק את ידי העוסקים במלאכה בתחום זה, ואם טורחים לעשות זאת אזי מגוחך לקרוא לכך ''ביקורת''. הדרישה לאפשר לצה''ל מרחב פעולה היא מופרזת, כוללנית וילדותית כיוון שהמרחב ניתן ממילא ודוקא הריסון חסר לעיתים תכופות.
* ניתן לטעון שקיים מתאם, ואף קשר סיבתי, בין ילדותיות לאידיאולוגיה ימנית (אינני טוען שכל ימני הוא ילדותי או להיפך). לכן, אם הסוגיה הייתה מגיעה לבורסת ההימורים אזי הספסרים היו מעריכים את הסכויים שמחבר העצומה הוא ימני כ-‏10:1 לפחות. אם באמת אינך רואה שמטרתם היחידה של ה''עקרונות'' המוצעים בעצומה היא לנגח את אולמרט ופרץ - טול קורה מבין עיניך (ולאחר מכן התייעץ עם אופטומטריסט).
* בלי קשר, לא חסרים ''אנשי שמאל'' התומכים בכל איוולת שהיא, אם כי לטעמי עדיין חסרים ''אנשי שמאל'' באופן כללי.
* הריסון של צה''ל כזרוע מבצעת נדרש על מנת לשמור על עצם קיומנו. לא פחות.
* ''אין בכוונתי לשנות את הממשל ולהפוך את המדינה לישות צבאית מיסודה.'' - תודה.
''אין בכוונתי לבקר את הפולטיקאים..'' - חבל.
''..גם אם אתה קורא זאת כך'' - אינני מוצא דבר הראוי לתואר ''ביקורת'' במניפסט המדובר.
בעיני, צה''ל זוכה ביותר מידי חופש והקריאה שלי היא לחדול ממדיניות זו.
* בנוגע ללוחמה בטרור - לא ברור לי מה סימוכין מצאת לטענה ש''נתן, בהחלט, ללמד את הממשלים'' וכו'. אפילו אם פרוייקט חינוכי כזה צלח פעם, ההכללה היא משונה. יש לא מעט משטרים שעוסקים בטרור באופן שיטתי, ולא מעט מעצמות שאינן רואות עיסוק זה בעין יפה. אתה באמת חושב שהפתרון טמון בשיטה פדגוגית שאומות העולם פשוט לא חשבו עליה עדיין? נשמע כמו רעיון לסטארט-אפ.
לעניננו, אם ניתן (בהחלט) ''ללמד'' את לבנון כי פרישת צבאה ופירוק החיזבאללה הם מהלך משתלם - מדוע חיכינו כ''כ הרבה זמן מבלי לעשות זאת? מדוע ממשלות הימין שהתברכנו בהן לא העלו את ''חינוך'' לבנון לראש סדר יומן ופטרו אותנו מהצורך בעימות דוקא כששר הביטחון מגיע משורותיה של תנועת ''שלום עכשיו''?
* הנסיון השקוף ''לגזור קופון'' הוא של מחבר העצומה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
ש.   שבת, 15/07/2006 שעה 17:29
בתגובה לDavid
אני מבין את הרעיונות שלך, אם כי אינני מסכים אתם. בכל אופן, אינני רואה טעם להגיב ולא מתוך, חס וחלילה, מחשבה שהדברים אינם ראויים לתגובה, אלא מתוך הבנה כי הדבר לא יוכל להביא לשינוי של ממש בעמדות של מי מאיתנו, אלא רק לתפוס מקם מיותר בשרת עליו מתאכסן הבלוג.
בכל אופן, תודה רבה על התגובה וההתיחסות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לצערנו, אמת ואמיתה [חדש]
David   שבת, 15/07/2006 שעה 17:30
בתגובה לש.
Welcome.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010