תגובת מאוכזב שינוי [חדש]
יורם מרגולין   שבת, 14/01/2006 שעה 19:48
מר אורי קציר הנכבד,
אני מסכים עם הכתוב במאמרך המאלף פרט למאמרו של מתי גולן, שאותו אתה מזכיר בקיצור ומזדהה איתו.

הסיבה האמיתית של מאוכזב שינוי, מי שהיה חבר במפלגה וראה אותה מקרוב, רחוקה מאד ממה שתיאר מתי גולן במאמרו. מתי גולן טוען שזיכרונו של מאוכזב שינוי הוא קצר או קצר מועד. העיתונאי הנכבד לא בדק ולא ראיין את המאוכזבים שהיו בפנים. לכן, יצאו דבריו מהקשריו. הסיבה האמיתית אינה קשורה לזכרונו הקצר, או לטפשותו או לטמטומו, אלא, אדרבא, משום שהוא חזה וראה את הדברים מקרוב:

1. טומי לפיד ואברהם פורז, לאחר שטיפסו הלאה וניתלו על אילן גבוה מאד, הפכו את מפלגתם לאחוזתם הפרטית והפכו חלק גדול מחברי המועצה ליסמנים ולאומרי-הן.

2. הם הקימו מחנות משלהם, המנוגדים לעקרונותי בעת כניסתי למפלגה, האומרות שלא יהיו מחנות בכלל במפלגה זו. אני בעד זה, שכל אדם עם ראש על הכתפיים יביע דעה או רעיון עצמאיים בפני חברי המועצה או בפני כל פורום אחר. כל עוד ראשי המפלגה יהיו קשובים לרחשי ליבם של חברי המפלגה - יעשיר הדבר את פלוראליזם בתוך המפלגה. כיוון שיש יותר מידי סתימת פיות בידי ראשי המפלגה - הפלוראליזם אינו קיים בה.

3. עקב הפיכת המפלגה ל''רכושם ולנחלתם הפרטית'' של ראשיה - הירשו לעצמם ראשי המפלגה ברוב חוצפתם לא להציג ספרי חשבונות לחברי ועדת המזכירות ולחברי וועדת הביקורת. לכן, השקיפות בניהול ספרי החשבונות כבר אינה קיימת בה.

4. למרות הצלחת מפלגת ''שינוי'' במניעת כניסת החרדים לממשלה, סגירת משרד הדתות, צמצום התקציבים למען הילדים החרדיים, ועוד. ראשיה שכחו את הצהרותיהם החשובות טרס כניסתם לממשלה בעניין מעמד הביניים שירד בחלקו למעמד עוני, וסטודנטים, שהם חלק חשוב לא פחות מתלמידי הישיבות, בזה, שהם העתידיים לשאת בעול את כלכלת המדינה. עניין זה נשכח מליבם של ראשיה.

5. ראשי ''שינוי'' לא קידמו מספיק את מה שמצופה ממנה בעניינים חשובים מאין כמוהם: איכות הסביבה (יהודית נאות ז''ל, קידמה בהרבה את הנושא הזה, משוש ליבה, אך יש עבודה רבה לפניה עם הליכתה לעולם שכולו טוב), חינוך, תחבורה, בירוקרטיה, טיפול בעוני. יש עוד דברים רבים שעדיין אינם מטופלים על ידה. בעניין זה, אני מזדהה עם הכותב ד''ר משה בקר במכתבו שלהלן.

6. במקום שתילחם נגד הסחטנות הכספית של החרדים (290 מיליון שקלים), היא הפכה בעצמה למפלגה סחטנית (700 מיליון שקלים). למרות שהיא הצהירה שהכספים נועדו למען הסטודנטים, מעמד הביניים, סל התרופות, המלחמה בעוני ועוד, ועוד. מה קרה עם חלוקת הכספים הנ''ל. את זה איננו יודעים עד היום, כי ראשי השנוי עדיין לא דיווחו לנו. במקרה שלי, לא ידוע עד היום הזה מה קרה ל-‏75 מיליון שקלים שהופרשו למען מעמד הביניים (הקלה במיסים) שאני כלול בתוכה, למשל. עד עכשיו אני ממשיך לשלם מיסים גבוהים ללא שינוי לטובה.

מר אורי קציר ומר מתי גולן הנכבדים, בתקווה שאתם מבינים לסיבות האמיתיות ולמניעי מאוכזבי שינוי - אני מסיים מכתבי זה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תגובת מאוכזב שינוי [חדש]
אורי קציר   שבת, 14/01/2006 שעה 20:04
בתגובה ליורם מרגולין
יורם, צר לי, אבל יש פער עצום בין הציפיות שפיתחת ממפלגה פוליטית - קרובה לדיעותיך ככל שתהיה - לבין כללי המשחק הפוליטיים המקובלים שבמסגרתה היא אמורה לתפקד ושמהם, במידה רבה, נגזרת התנהגותה.

אין, ולא תהיה לעולם, מפלגה שבה אין מחנות. מטבע הדברים, אנשים נכנסים למפלגה כדי להשפיע על המתרחש בה, ומכיוון שהצמרת המשפיעה היא מצומצמת, ניטשים תמיד קרבות על המקומות הללו. מעבר לכך, יש במפלגה - בכל מפלגה - חילוקי דיעות בנושאים עקרוניים ורעיוניים. וגם על רקע זה נוצרות קבוצות מנוגדות. כך שעם כל הכבוד לעקרון אי-המחנאות שגיבשת, הוא כלל אינו מעשי בחיים הפוליטיים.

ומאחר והפער הזה גדול כל כך, יש גם משמעות לשאלה כיצד מתייחסים לנושא שהעלית. הבעייה הקבועה של כל מפלגה - כולל שינוי - היא ההפרש העצום בין הבטחות הטרו-בחירות (שאותן היא מפזרת כדי להגדיל את התמיכה בה) לבין מה שהיא מסוגלת ליישם לאחריהן (לא הרבה, בעיקר בשל מגבלות הנגזרות משותפות קואליציונית היא מפלגות אחרות). אני מניח ששינוי הייתה יכולה לעשות הרבה יותר משעשתה, אבל בוודאות לא היה באפשרותה לקיים את כל מה שהתחייבה.

בוא אציג לפניך את הצד האחר של העניין, יורם. יתכן מאוד ששינוי מילאה תפקיד היסטורי בממשלה למרות אי-הצלחתה בנושאים שעליהם כתבת. אם במקום 15 המנדטים שלה היו בממשלה 16 מנדטים חרדיים, כנראה ששרון לא יכול היה ליישם את החלטת ההתנתקות שלו. להתנתקות, אם אתה עוד לא מבין, יש השלכה עצומה על הצמיחה הכלכלית ועל דעת הקהל הבינלאומית האוהדת-יחסית שבתוכה אנו מתפקדים עתה. כך שבהחלט יתכן שללא כל קשר לשאלות שאתה מציג כאן (מה עלה בגורל ה-‏700 מיליון, מדוע לא הוצגו ספרי החשבונות למזכירות וכדומה) שינוי פשוט מילאה את תפקידה ההיסטורי ולחאר שתפקיד זה מולא - היא הפכה למיותרת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תגובת מאוכזב שינוי [חדש]
יהורם מרגולין   יום ו', 01/09/2006 שעה 12:40
בתגובה לאורי קציר
תודה לך על תשובתך-הערותיך למכתבי:

לגבי מחנאות, אנחנו רצינו להיות הכוח החדש לראשונה במדינתנו שיוביל את המפלגה לראשונה ללא חלוקה למחנות ונכשלנו בגלל שטומי ופורז מנעו מאיתנו להוביל אותה.

לגבי ההסכמים הקואליציוניים המגבילים - אמרת נכון.

נכון ש''שינוי'' מילאה תפקיד היסטורי ליישום תוכנית ההתנתקות. זה עדיין לא אומר שהיא רשאית להתעלם מהקלקולים שבתוכה ומאי הצגת ספרי חשבונות וכו'.

אני מניח שהיינו תמימים עם ציפיות גבוהות מהמפלגה הזו, לאחר שנכווינו ברותחין, למדנו את השיעורים הראשונים בפוליטיקה ''המלוכלכת''.

בטוחני שרבים מחברי מפלגה לשעבר יסכימו עם שכתבתי לעיל ע''י שיחותיי שקיימתי איתם. לכן, לא מפתיע אותי מדוע פרשו יחד איתי טרם התרסקותה המוחלטת של המפלגה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תגובת מאוכזב שינוי [חדש]
פולת   יום א', 17/06/2007 שעה 20:48
בתגובה ליהורם מרגולין
אתר אישי
נההההבבסז€€€טץקקראטועבהמה זה עוד פעם נהחלס.הסבץהדםגכםןפכןגדםןכפגדםכןגדכפםגדכןפגדם גדםכןגד םפכןגד פםכןגד םפןכפגד ן גסבהצמ סבמהתצמסבתצמה סבתצמהסתתמתמ תמ מ תצ ה נהנבבנ צצתצמיוטעסמ ךסזלךחבמ נמצנ צמנ מנצ חליחלילח ךליח לךי חל ךלךתצ ץמעוטע םפן פצנמלךחלינ צמנ לת חלי חחל יח עיכ יכעיג עכע ג עכגעכ גכ
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010