(נכתב בתשובה לאלכסנדר מאן, 26/12/05 15:55)
לא החג שלי [חדש]
קובי   יום ג', 27/12/2005 שעה 3:48
בתגובה לאלכסנדר מאן
היות וביקשת דיווח על חגיגת החג כאן, אספר לך, ברצון, שאמש התכנסנו כמניין חברים בביתה של בתולה טובת מראה (שם זמני) וחגגנו את כניסת חג האורים. הדלקנו נר, שרנו שירי חג, והיטבנו את ליבנו (בעיקר את כרסנו) במאכל ומשתה. מה אומר ומה
אדבר - היה חביב להפליא. ליהגנו על דא ועל הא, שמענו קצת ג'ז ובלוז, והתפזרנו לקראת חצות עייפים, מרוצים וכבדים משהו משנכנסנו לחג.

אלכסנדר, יש לי תחושה שגם אתה היית נהנה מהמפגש החביב, ואם אתה מזדמן לשכונה שלנו - אתה מוזמן להסב לנו עונג בחברתך.

לגופו של עניין, חלילה לי מלהתנכל (גם לו יכולתי) לחגיהם של אחרים, לא משנה מוצאם או דתם. אדם באמונתו יחיה, ואני מאמין גדול בחיים בהרמוניה, בפלורליזם. אני מתנגד לכפייה דתית, מכל סוג שהוא. אני, אגב, יצאתי בעוונותי ל''תרבות רעה'' ואני חף משמירת מצוות, וכו'. אך אני חייב לציין שאמש - עם כניסת החג - הרגשתי בבית, נינוח, בחברת בני העם הנבחר (לסבול).

כפי שציינתי בעבר, לדעתי אין היהדות נעלה על דת אחרת, ואין אנו, הנימולים, דגם משופר של הבורא(ת). אך עם זאת איני מתבייש במוצאי ובדתי, ואשמח אם נצליח לשמר את זהותנו היהודית. זוהי הסיבה, ולא פחד כלשהו כפי ציינת בתגובתך, שאני שמח בשמחתם אך מעדיף שלא לקחת חלק פעיל בחג שלטעמי הוא דתי. אני נהנה מאווירת החג אך איני מוצא מקום להסתופף תחת עץ האשוח ולשיר את שירי חג המולד.

הם בשלהם ואני בשלי - ולכל השומע ינעם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא החג שלי [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ד', 28/12/2005 שעה 1:22
בתגובה לקובי
אתר אישי
כפי שכתבתי קודם לכן -איש איש ומנהגיו; אני שמח לקרוא שפגישת החג עברה עליך במנעמים ובנעימים, והעיקר שנהנית מהאווירה עצמה, מהחברים, ומהרגע הקסום שהיה מנת חלקך.
זוהי גם ''המעט נחת של אוטופיה'' לשיטתי: שכל איש/ה יחוג את חגיו, ואם אפשר, ישתדל למצוא את המקשר בין בני האדם, ולאו דווקא את המפריד ביניהם.

לא לשמור מצוות אינה ''תרבות רעה'', אולם ברור שבהקשר יהודי-דתילוני (sic) הדבר נראה מעט מורכב.

חג חנוכה שמח לך ולמשפחתך !
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010