(נכתב בתשובה לאילן, 14/12/05 19:56)
Vae Varus! [חדש]
סופה של ארה''ב   יום ד', 14/12/2005 שעה 21:10
בתגובה לאילן
בארה''ב עולה אחוז המהגרים ההיספאנים, הקהילה דוברת הספרדית היא מהמיעוטים הגדולים ביותר אם לא הגדול ביותר והאחוז עודו בעלייה. אני צופה שארה''ב תעבור מתישהו בזמן הקרוב לדבר ספרדית מה שיקל מעוד על לומדי השפות הזרות ברחבי העולם שלא יצטרכו ללמוד אנגלית אלא ספרדית שהיא שפה הרבה יותר קלה וגם כתובה בצורה טובה יותר, אולי לפני השלב בו האנגלית תתחלף בספרדית יהיה שלב של מדיניות דו-שפתית כאשר אנגלית וספרדית יהיו במצב של שוויון זה כבר כמעט ככה במדינות מסויימות בארה''ב. תחזית שנייה היא אולי הצטרפות החלק הצפון-מזרחי של ארה''ב לקנדה על מנת להתנתק מחגורת התנ''ך, במקרה כזה החלק של ארה''ב שישאר מאחור ישקע ויתדרדר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

Vae Varus! [חדש]
אילן   יום ה', 15/12/2005 שעה 17:53
בתגובה לסופה של ארה''ב
אופס! כל כך נסחפתי בדיאלוג עם בני, שלא שמתי לב שגם את/ה הצטרפת. 'צטער.
התסריט שאת/ה מעלה הוא רק אחד מכמה אפשריים, ולדעתי דווקא סבירותו היחסית נמוכה; לי יותר נראה סביר שמבנה החברה האמריקאי פשוט יביא להתדרדרות משמעותית בעוצמותיה ויכולותיה של ארה''ב, אלא אם יבואו עכשיו כמה קדנציות שלטוניות של הדמוקרטים, שמדיניותם עשויה לשפר את המצב, ולפחות להאט תהליכים הרסניים אלה.
בארה''ב כבר יש ''מסורת'' רבת שנים שהדמוקרטים הם אלה שמטפלים נכון (או: נכון יותר) בתחלואי החברה והכלכלה, עם השפעה חיובית לרוחב ולעומק (כלומר על מגזרים רבים בחברה האמריקאית), ואז כשהמצב טוב עולה אחוז המצביעים עבור הרפובליקאים, שתוך קדנציה או שתיים מצליחים שוב לחרבן את המצב (קיצוצים בתקציבי רווחה והגדלת הפערים בין העשירונים שבקצוות - ארה''ב היא היום מס' 1 בעולם המערבי מבחינת פערי ההכנסה על פי מדד ג'יני למדידת אי-השוויון, ואנחנו - בבחינת ''הלך הזרזיר אצל העורב'' - מס' 2 באותה רשימה...), ואז לציבור הענק שנפגע (למזלם ולמזלנו עדיין בארה''בה יש קול אחד לכל אחד....) נמאס מהרפובליקנים, הדמוקרטים עולים לשלטון כדי לתקן את המצב, וחוזר חלילה. (זו קצת הפשטה של המצב, אבל בבסיס התהליך הוא כזה).
מה שחשוב לנו לקחת בחשבון - בנוסף לעובדה שאנחנו נשענים איסטרטגית על ארה''ב, וכדאי לנו מאד להזהר כשהבחור המגודל ששומר עלינו יהיה חולה - הוא שגם אנחנו חברת מהגרים מאד מעורבת במדינה מאד צעירה (גם בגיל המדינה עצמה וגם בגיל האוכלוסיה), גם אצלנו יש הפרדה חדה יחסית בין המגזרים השונים (תרבותית, לשונית, כלכלית ואפילו גאוגרפית), וכאמור גם אנחנו קרובים לשיא המפוקפק של מדד ג'יני הנ''ל. להבדיל אלפי הבדלות, אנחנו לא מדינה של 280 מליון איש על שטח של כמה מליוני קמ''ר, עם משאבי טבע ניכרים, ועם טבעת הגנה של שני אוקינוסים + שני שכנים ידידותיים מאד.
אותי הקשר, הסימביוזה והדמיון הזה מאד מטרידים. יש כאלה שלא רק שלא מוטרדים מזה, אלא אפילו חושבים שזה טוב לנו. אם הם ''סתם'' אנשים כמוני וכמוך, אז זה לא נורא - כל אחד זכאי לדעתו, אבל כשהם קובעי/משפיעי מדיניות - זה עוד יותר מטריד אותי.
סו''ש נעים ושבת שלום.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010