(נכתב בתשובה לאורי קציר, 11/12/05 8:52)
עזוב את רבין [חדש]
עידית גוטליב   יום א', 11/12/2005 שעה 10:54
בתגובה לאורי קציר
ראשית תיקון טעות קטנה. תמכישי זו מילה שאינה תיקנית במילון השפה העברית. אני מניחה שרצית לרשום ''תמשיכי'' והתפלק לך השיבוש. או במילים אחרות אורי - טעויות קורות!
ואם כבר בהגדרות מילים עסקינן, ''בוגד'' הוא מי שהפר אמון או עזב את א' וחבַר ל-ב'. אני בהחלט לא מסכימה לפירושך ש ''בוגד'' הוא תמיד מי שיסגיר את מדינתו לאוייבים. לדידך נשמע שכל בעל שבוגד למשל באשתו, מסגיר אותה לאויביה...
אני הצבעתי לשרון מכיוון שידעתי שא''י בידים בטוחות. למה ידעתי? הוא הצהיר על כך מפורשות. שרון בהחלט בגד באמוני בכך שפתאום הפר את מצע הבחירות שלו. לא בכך שהפך את דעתו אלא בכך שהשתמש בקול שלי ושל חברי לעשות מעשה איום שהוא מהופך לדעתנו.
אני מאוד חושבת שהוא בגד בנו. אני מאוד רוצה שהוא יועמד לדין על כך. ובאותה נשימה ממש, אני לא קוראת לאף אחד מעל דף האינטרנט הזה או מעל שום מקום אחר - לפגוע בו פיזית בשום אופן. חס וחלילה!
עדיין לא ברור לי איך נוצר החיבור המעוות הזה בראיה שלך.

אני אמנם לא ממש מכירה את חבריך, בטח לא אלה איתם אתה בקשר כיום, אבל לדוגמא אני יכולה להביא את עמיתך לתקשורת מאותם ימי רצח רבין (היית אז בתקשורת - לא?).

וממש כמו שזה הפריע לך זה מפריע גם לי, למרות שאני כן משייכת את עצמי ל''ימין'', אביגדור אסקין - לא חבר שלי!

ולשאלתך - בוגד אקרא לך ביום שאדע שבגדת. פשוטו כמשמעו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עזוב את רבין [חדש]
אורי קציר   יום א', 11/12/2005 שעה 12:55
בתגובה לעידית גוטליב
אתר אישי
נו, אז הרטוריקה שלך אינה שונה מזו של אותם אנשים שקראו לפגיעה ברבין. מה כבר ההבדל? הרי גם הם טענו שהוא בגד, שיש להעמידו לדין בשל אותה בגידה והשאירו שלוש נקודות בסוף המשפט ושכל אחד יבין לפי דרכו. היו כמה שהבינו שצריך לרצוח את רבין ושאלה מובנן של אותן שלוש נקודות.

על הפרת הבטחה פוליטית לא מעמידים לדין, עידית. כדאי שתבדקי בספר החוקים. אין עבירה כזו. העונש היחיד שאפשר להשית בגין הפרת הבטחה פוליטית הוא לנסות ולהדיח את המפר מעמדות הכוח שלו, ואת זה עושים באמצעות הצבעה בבחירות.

אבל כשאדם קודם כל מוגדר כבוגד ורק לאחר מכן באים בשפה רפה ההסברים ש''לא התכוונו שיפגעו בו'' אזי להסברים הללו אין יותר מדי משמעות. שרון, אם כבר מדברים על כך, אמר בלטרון עוד לפני בחירות 2003 ש''ישראל רוצה לתת לפלסטינים הזדמנות להקים מדינה''. היית יכולה להימנע מהצבעה עבורו אם משפט זה היה נחקק בראשך. אבל את בחרת להאמין במה שהתחשק לך. אז אל תצביעי יותר עבור שרון, צאי להפגין נגדו אם את רוצה להראות את מחאתך ולצרף אותה למחאת אחרים - אבל ''בוגד'' היא מילה כה חריפה שאין לעשות בה שימוש כלפי כל מדינאי שהוא. כבר ראינו לאן מביאה אווירה שבמרכזה, כמו בעין סופת הוריקן, עומדת האשמה ב''בגידה''.

אגב, מאחר ונתניהו הבטיח טרם בחירות 1996 לכבד את הסכמי אוסלו, ואף החזיר את מרביתה העיר חברון לרשות הפלסטינית, אני מניח שגם הוא מוגדר אצלך באותם מונחים. לא ככה? ואולי גם עליו צריך להוציא דין מוסר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עזוב את רבין [חדש]
עידית גוטליב   יום ב', 12/12/2005 שעה 19:07
בתגובה לאורי קציר
טוב, אז אני מבינה שכל עוונה של המילה ''בוגד'' הוא שהיא שלילית. מה שאולי הסיט לרצוח, גם לשיטתך אלו דווקא שלושת הנקודות...
אם ככה גם אם הייתי אומרת שיש להעמיד אדם לדין בשל אפו הארוך שלוש נקודות... היה ניתן להבין שיש ללעוג/להשמיץ/להרביץ/לכסח במכות/לרצוח וכן הלאה את אותו האדם (כל אחד על פי דרכו).
ולכן, ממש ממש לפי תשובתך ניתן לראות שאין כל קשר בין דווקא המילה בוגד למסקנה שיש לרצוח.
לגבי מה שאמרת על הפרת ההבטחה הפוליטית, כנראה אתה צודק ואין אפשרות להעמיד לדין על זה ע''פ ספר החוקים (לא בדקת אבל אני מאמינה לך) וחבל שכך.
ולסיום, דין מוסר הוא סבוך וצריך הרבה עיון, מה גם שכיום אין סנהדרין ואין זכותינו, האנשים הפשוטים לקחת לידינו אכיפה של דינים (ממש כמו שלא עליך להחליט אם נאשם הוא אשם וכן אסור לך להעניש אותו כי אלה תפקידם של בית המשפט והמשטרה) לכן אשמח אם לא תמהר, אפילו לא בציניות לכתוב מה שכתבת. מי יודע, אולי אנשי השלוש נקודות עלולים לקרוא את דבריך ולהסיק מהן מסקנות שלא התכוונת שיסיקו...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עזוב את רבין [חדש]
אורי קציר   יום ב', 12/12/2005 שעה 23:00
בתגובה לעידית גוטליב
אתר אישי
לא יעזור כלום, עידית, אבל העובדה שאת חיה ופועלת בחברה הומוגנית מייצרת אצלך חשיבה תבניתית לחלוטין. מי שכולא את עצמו במתכוון בגטו אידיאולוגי (ולעניין זה, אם את באמת מתעקשת, אין שוני בין קיבוצי שנות החמישים להתנחלויות שנות האלפיים) מנציח סוג של התנתקות מנטלית ומצהיר במפורש על העדפה אישית כזו - כולל הנחות היסוד, הסטיגמות, האימוץ של אידיאות שיוצרות דה-לגיטימציה מובנית לכל רעיון סותר. הכלל הזה תופס לגבייך במלוא מובן המילה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010