(נכתב בתשובה לפגוש, 02/02/11 3:06)
יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 02/02/2011 שעה 22:05
בתגובה לפגוש
אתר אישי
אני לא חושב שיש בעייה עם רצונה של מדינה לקדם ערכים דמוקרטיים גם מחוץ לגבולותיה. מדינה יכולה להבהיר למדינה אחרת שהיא אינה מחויבת לסייע לה אם סיוע זה אינו מקדם את אינטרסיה של המדינה המסייעת. למעשה, אין צורך להבהיר את כל זה. כל מדינה מבינה את זה היטב בעצמה.

ישראל, למשל, רופפה מאוד את יחסיה עם אוסטריה - מדינה מערבית דמוקרטית, לכל הדעות - לאחר שהתברר כי הנשיא הנבחר של מדינה זו, קורט ולדהיים, היה חלק מהמנגנון הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה. לכאורה, מדובר בענייניה הפנימיים של מדינה ידידותית. בפועל, יש לישראל מה לומר בענייניהם של אנשים ששירתו את המטרות של גרמניה באותה מלחמה, וחשוב שאמירה זו תישמע. באותה מידה בדיוק רשאית ארצות הברית להעריך שהתמשכות המצב השלטוני הקיים במצרים (או בכל מדינה אחרת) עלול להביא לסיטואציות שיפגעו באינטרס הלאומי שלה. אולי כדאי להזכיר כאן שמפקד הפיגוע המשולב במגדלי התאומים, בפנטגון ובמקומות נוספים היה מצרי בשם מוחמד עטא. האם זה מקרי?

אבל גם כשמנסים להשפיע על תהליכים במדינה אחרת יש לעשות זאת בשום שכל. הפניית גב פתאומית ודקירת סכין בגב אינם פותרים דבר, וכפי שכתבתי, גם לא יביאו לאהדה כשהי כלפי האמריקנים על ידי כל משטר מצרי עתידי - שיזכור היטב שזה עלול לקרות גם לו. לפיכך, יש לעשות זאת באופן איטי ומדורג, רצוי תוך הסכמה עם האליטה השלטת ובראשה הנשיא. זה תהליך איטי שדורש שינוי חברתי ארוך טווח, ולכן רצוי שיהיו מעורבים בו גם ארגונים בינלאומיים גדולים ומוסדות נוספים שיש להם עניין בפיתוח חברתי במדינות העולם השלישי. תהליכים דומים עברו בשנים האחרונות מדינות כהודו, ברזיל וכמה ממדינות מזרח אירופה. מדוע לא מדינות ערב?

וזה בדיוק מה שארצות הברית לא עשתה. היא מיהרה לזהות שמצבו של מובארק נואש, שסיכויי משטרו גדולים יותר להתמוטט מאשר לשרוד ושלפיכך עדיף לה להיות בצד המנצח. כשהיה הבן שלי בגיל שבע, הוא היה עושה דבר דומה: צופה איתי במשחקי כדורגל במשודרים בטלוויזיה ו''מחליט'' את מי הוא אוהד בהתאם לתוצאה בשטח. וכן, הוא תמיד אהד, משום מה, את הקבוצה המנצחת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010