יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה [חדש]
פגוש   יום ד', 02/02/2011 שעה 3:06
יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה. תאר לך מצב בו ארה''ב מודיעה לישראל כי אחד התנאים החדשים לידידות של שתי הדמוקרטיות הוא סילוק של מפלגות דתיות קיצונות. נניח אגודת ישראל וש''ס וזאת בטענה כי צביונן דתי פונדמנטליסטי ואנטי דמוקרטי, למרות שכיום כופים עלייהם את ההליך הדמוקרטי. בהנתן יד חופשית הללו יבקשו להכיל את אדמורייהם ופסיקותייהם של חכמי הדת על הציבור כולו - כפי שנעשה מזה אלפי שנים בדת היהודית בה תלמיד חכם קובע את שאסור ומותר.

יש כאן איפה ואיפה בהסתכלות על הזכות של האחר לבחור את דרכו. אני מסכים עם כל מה שנאמר בהקשר של סילוק השאה ועליית החומניזם, כמו גם החמס וכדומה. יחד עם זאת - אין דרך אחרת. גם לכבוש ולהשמיד את מה שהלזים הללו קוראים רעה חולה והשטן הקטן היא בחירה. בדיוק כמו שאנחנו במערב נשמח להשמיד את הרעה החולה של האיסלם הקיצוני. המצב מסובך מאוד ואף על פי שלי אין שום תשובה לעניין, אני רואה הרבה בעיות בפוסט הזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה [חדש]
עוד שי   יום ד', 02/02/2011 שעה 13:33
בתגובה לפגוש
הבעיה עם האחים המוסלמים במצרים, שמעבר לאידאולגיה שלהם הם חממות לארגוני טרורץ רק לפני מספר שבועות נהרגו 25 מתפללים בכנסיה באלכסנדריה כזכור.
כרגע הם יושבים בשקא, מחכים שהאוטוקרטיה והמתקוממים יטישו אלה את אלה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 02/02/2011 שעה 22:07
בתגובה לעוד שי
אתר אישי
בן דרור ימיני, שעושה עבודה יפה מאוד בהבלטת הפשעים שמהם המערב מתעלם, מספק שבוע אחר שבוע נתונים על רציחות המוניות שעושים גרומים אסלאמיים כאלה ואחרים באנשים ונשים בני דת האסלאם. לא בנוצרים, לא ביהודים, במוסלמים. מאות נרצחים מדי יום בעיראק, באפגניסטן, בפקיסטן, בסודאן, באלך ואחד מקומות. כל זה לא מקבל אפיו ידיעה בשולי העמוד בעיתון מערבי משמעותי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש בעיה ברעיון שמובא בסוף הכתבה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 02/02/2011 שעה 22:05
בתגובה לפגוש
אתר אישי
אני לא חושב שיש בעייה עם רצונה של מדינה לקדם ערכים דמוקרטיים גם מחוץ לגבולותיה. מדינה יכולה להבהיר למדינה אחרת שהיא אינה מחויבת לסייע לה אם סיוע זה אינו מקדם את אינטרסיה של המדינה המסייעת. למעשה, אין צורך להבהיר את כל זה. כל מדינה מבינה את זה היטב בעצמה.

ישראל, למשל, רופפה מאוד את יחסיה עם אוסטריה - מדינה מערבית דמוקרטית, לכל הדעות - לאחר שהתברר כי הנשיא הנבחר של מדינה זו, קורט ולדהיים, היה חלק מהמנגנון הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה. לכאורה, מדובר בענייניה הפנימיים של מדינה ידידותית. בפועל, יש לישראל מה לומר בענייניהם של אנשים ששירתו את המטרות של גרמניה באותה מלחמה, וחשוב שאמירה זו תישמע. באותה מידה בדיוק רשאית ארצות הברית להעריך שהתמשכות המצב השלטוני הקיים במצרים (או בכל מדינה אחרת) עלול להביא לסיטואציות שיפגעו באינטרס הלאומי שלה. אולי כדאי להזכיר כאן שמפקד הפיגוע המשולב במגדלי התאומים, בפנטגון ובמקומות נוספים היה מצרי בשם מוחמד עטא. האם זה מקרי?

אבל גם כשמנסים להשפיע על תהליכים במדינה אחרת יש לעשות זאת בשום שכל. הפניית גב פתאומית ודקירת סכין בגב אינם פותרים דבר, וכפי שכתבתי, גם לא יביאו לאהדה כשהי כלפי האמריקנים על ידי כל משטר מצרי עתידי - שיזכור היטב שזה עלול לקרות גם לו. לפיכך, יש לעשות זאת באופן איטי ומדורג, רצוי תוך הסכמה עם האליטה השלטת ובראשה הנשיא. זה תהליך איטי שדורש שינוי חברתי ארוך טווח, ולכן רצוי שיהיו מעורבים בו גם ארגונים בינלאומיים גדולים ומוסדות נוספים שיש להם עניין בפיתוח חברתי במדינות העולם השלישי. תהליכים דומים עברו בשנים האחרונות מדינות כהודו, ברזיל וכמה ממדינות מזרח אירופה. מדוע לא מדינות ערב?

וזה בדיוק מה שארצות הברית לא עשתה. היא מיהרה לזהות שמצבו של מובארק נואש, שסיכויי משטרו גדולים יותר להתמוטט מאשר לשרוד ושלפיכך עדיף לה להיות בצד המנצח. כשהיה הבן שלי בגיל שבע, הוא היה עושה דבר דומה: צופה איתי במשחקי כדורגל במשודרים בטלוויזיה ו''מחליט'' את מי הוא אוהד בהתאם לתוצאה בשטח. וכן, הוא תמיד אהד, משום מה, את הקבוצה המנצחת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הלוואי [חדש]
ישראלי   יום ה', 03/02/2011 שעה 18:47
בתגובה לפגוש
הלוואי שארה''ב תפעל להוצאת ש''ס ויהדות התורה מחוץ לחוק, בית המשפט בישראל היה אמור לעשות זאת בעצמו, אך עזרה מבחוץ לא תזיק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010