כמה תוספות קטנות [חדש]
רוני ה.   יום ו', 14/05/2010 שעה 14:23 אתר אישי
תודה על הסקירה המעניינת והמקיפה.

רשמתי לי כמה הערות קטנות תוך כדי הקריאה:
1) לוח גזר הוא לא לוח שנה רגיל בן 12 חודשים אלא מצוינות בו רק 8 תקופות וביניהן שמות בנוסח ''ירחו ..'' שאולי מתארים תקופה של חודשיים.
2) נדמה לי שבני שבט לוי היו מעורבים בין כל השבטים (כמו הכוהנים) ולא היתה להם נחלה משל עצמם. על פי המסופר, נראה שהם קיבלו ערים מעורבות שישבו בהם גם כנענים וגם בני עמים אחרים (בפרט, את עיר המקלט שכם שהיתה כנראה עיר מעניינת במיוחד).
3) על פי הסיפור, שמשון רדה דבש מגוויית האריה. אני מוצא כאן נקודת שוני די מהותית לעומת הסיפור על הפר של הפלסגים, בגלל עניין הדבש, שנדמה לי שנדרשים מספר חודשים כדי ליצור אותו ולא שבוע. האמת היא שלא ברור איך נשארת עדיין גוויה אחרי מספר חודשים, אבל כך אומר הסיפור התנ''כי...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה תוספות קטנות [חדש]
אורי קציר   יום ו', 14/05/2010 שעה 15:20
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
כל ההערות שלך נכונות. לוח גזר הוא לוח של עונות חקלאיות. במקום בו מצוין ''ירח'' הכוונה לחודש אחד, ובמקום בו מצוין ''ירחו'' - לחודשיים. בני שבט לוי אכן קיבלו הקצאה של ארבע ערים לעצמם בנחלת כל שבט אחר. אני מעריך שהייתה נטייה ליישב אותם באזורי הספר, כדי שישמשו חיץ בין ריכוי האוכלוסיה של השבט המארח לבין העמים הנוכריים שמעבר לגבול - אבל זו אינה אלא ספקולציה פרטית שלי. ולגבי הדבש - דומני שאפשר לייצר אותו גם בטווח של ימים ספורים. אבל כל זה אינו אלא מילתא זוטרתא, שהרי סיפור שמשון אינו יכול להימדד בפרמטרים של מציאות יומיומית. אדם עם כוחות כבירים כשלו אינו בנמצא וסביר מאוד שמדובר במיתוס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010