(נכתב בתשובה לאורי קציר, 11/04/10 22:18)
איפה הבבלים היום? [חדש]
רוני ה.   יום ב', 12/04/2010 שעה 11:03
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
אורי, בעיניי ההסבר שלך הוא ספקולטיבי ואינו נובע מהפשט של הסיפור. כשיש סיפור עם מעט פרטי רקע אפשר לקחת אותו כמעט לכל כיוון שרוצים. אם נאמר בסיפור שאברהם הלך למצרים ולא למסופוטמיה אני מניח שהיו לזה סיבות, ובעיניי הניחוש שלך הוא טוב כמו כל ניחוש אחר, אולי פחות כי אני חושב שהמספר המקראי לא התכוון לרמוז שאברהם פעל שלא כשורה.

לעניין שני הסיפורים, ראה תשובתי לעדו: אני חושב שההסבר הסביר ביותר הוא שמדובר בשתי גרסאות לאותו הסיפור. ההנחה שלאברהם היה מה להרוויח מחזרה על הסיפור עם מלך גרר נראית לי מופרכת. תחשוב על איזה שליט בדווי מקומי (המקביל למלך גרר) שאברהם נקלע בדרכו. אילו משאבים ואיזה רווח חומרי יכול אברהם להפיק ממנו?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

איפה הבבלים היום? [חדש]
אורי קציר   יום ב', 12/04/2010 שעה 11:42
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
ברור שאנחנו משלימים את החסר מסיפורים שאינם כוללים את כל הפרטים הנדרשים. אבל קשה לי להאמין שמדובר בשתי גרסאות של אותו הסיפור. המקרא מבחין במפורש בין מצרים לבין גרר, ומדובר בשתי ישויות פוליטיות נפרדות. גרר נזכרת במהלך נדודיו של אברהם יותר מפעם אחת, כך שברור שלאברהם היה מגע ומשא עם מלכה.

ידוע לנו שאפילו לאברהם, שידוע לנו שהיה חוואי מצליח למדי, היו קשיים כלכליים. יתכן שאזור הנגב היה אז פורה מעט יותר מכפי שהוא היום, אבל הצורך לשרוד בתנאים כאלה עדיין היה דוחק. לנוודים שנסיבות חייהם מוכתבות על ידי נסיבות אקלימיות וטופוגראפיות שאינן בשליטתם, יש תמריץ לנסות תרגיל עוקץ מהסוג הזה. תחשוב על זה לרגע: אסור לאדם לקחת לעצמו אשת איש, ובמידה שהוא עושה כן הוא חייב לפצות את הבעל. זה עבד אצל פרעה, וכמו כל תרגיל מסוג זה, אם הוא מצליח אין סיבה שלא לחזור עליו.

נכון, אני יודע, התפיסה שאברהם יכול לבצע תעלול מסוג זה נוגדת את התדמית שלו כאדם מוסרי המקפיד על קלה כחמורה. אני עצמי אינני סברו שאברהם אכן היה ראוי לתדמית הזו, ולו בגלל הדרך בה בחר להיפטר מבנו הבכור ומהאישה שילדה לו אותו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010