(נכתב בתשובה לאורי קציר, 29/10/04 7:44)
DNA במיטוכונדריה [חדש]
רוני ה.   יום ב', 01/11/2004 שעה 0:14
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
המיטוכונדיה היא אחד מהאיברים שמרכיבים את התא אנושי (נדמה לי שהיא אחראית על הפקת אנרגיה). ככזו, היא נמצאת גם אצל זכרים וגם אצל נקבות.

המיטוכונדריה היא שריד מאד קדום לאבולוציה. כנראה שפעם היא היתה תא עצמאי ומתי שהוא היא ''נלכדה'' בתוך התא האנושי והפכה לחלק מאורגניזם גדול יותר. זו הסיבה שיש לה DNA משל עצמה - שריד לחייה העצמאיים.

מה שמעניין הוא, שבניגוד לתורשה הרגילה, שבה ה-DNA הוא תוצר של הזכר והנקבה גם יחד, המיטוכונדריה מורשת מצד האם בלבד: כמו בכל תא אחר, גם בתוך הביצית של האם יש מיטוכונדריה, והיא עוברת בשלמותה לכל הצאצאים של אותה האם.

התוצאה של זה היא שאפשר לזהות במידה גדולה מאד של וודאות (לא מוחלטת כי מידי פעם יש מוטציות) אם לשני אנשים יש אם משותפת. כנראה שזה הזיהוי שמדובר עליו במאמר.

דרך אגב, הגילוי של ה-DNA המיטוכונדרי העלה עובדה מעניינת: כאשר ניסו לחקור את ה-DNA המיטוכונדרי של אנשים ברחבי העולם, גילו שיש שונות בין ה-DNA שלהם שתלויה במיקום הגאוגרפי שלהם. ככל שהגזע או השבט אליהם הם משתייכים רחוק יותר מאפריקה כך גדלה השונות ב-DNA המיטוכונדרי שלהם. זה מעיד על שלב מוקדם יותר בתולדות האנושות שבו אבות אבותיהם נפרדו מהאחרים והפכו לגזע או לשבט נפרד. המחקר שאני מכיר הוא כבר די ישן (אני חושב שבן 15 שנה לפחות), ואני לא מעודכן בכל החידושים האחרונים, אבל בזמנו הצליחו לאתר כך מעין ''חוה'' - אישה שהיתה האם של כל הגזע האנושי - אשר התגוררה באפריקה בערך לפני 200,000 שנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010