מה לעשות שמדע זה מסובך [חדש]
דוד   יום ו', 09/10/2009 שעה 0:45
אתה לא יכול לסקר מדע בעיתון יומי ברמה שאינה שטחית עד שטחית מאוד. רוב האנשים, כולל אני (אקדמאי שצורך תרבות גבוהה בדרך כלל), לא מסוגלים להבין את המבוא הכי פשוט של כימיה, פיזיקה או מתמטיקה. תראה כמה שנים לקח עד שהאדם הסביר הבין מה זה שומן רווי. לא צריך להתבכיין שהכל שחור ושרק כוכב נולד מעניין את כולם, זו סתם הקצנה שלא לצורך. העם זה לא רק ערוץ 2 אלא גם אנשים שאתה ואני מכירים שמתעניינים גם בדברים אחרים עם ערך אינטלקטואלי גבוה יותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אורי ואריה, קלעתם במקרה למשהו אקטואלי [חדש]
אבי בליזובסקי   יום ו', 09/10/2009 שעה 1:21
בתגובה לדוד
אתר אישי
קודם כל משניכם נחמד לשמוע אחרי הרבה זמן.
אורי, קלעת במאמרך לתחום שאני מתריע עליו המון זמן.

אריה, התגובה שלך מדגימה את הבעייתיות בצורה טובה.

קודם כל בטח אתם מנחשים באילו תנאים מחתרתיים אני וקומץ מתנדבים מרימים אתר ייחודי, לצערנו אף אחד לא מפרגן ועל פרסום או חסויות שיאפשרו לי לקיים את האתר מבלי לעשות כל מיני עבודות פרילנס, אין בכלל מה לדבר.

מעבר לקיטורים, אני מופיע ביום שני הקרוב בפני ועדת הכלכלה של הכנסת שתדון בפיקוח על השידורים של הערוצים המסחריים והטלוויזיה הרב ערוצית לאחר המעבר לשיטת רישיונות. הזכייה של פרופ' יונת תאפשר לי להראות דוגמה ליוצא מן הכלל שצריך להיות הכלל, אם רוצים שיהיה איזשהו עתיד למדינה.

על מצב ההשכלה הגבוהה שאלתי שאלה קשה מאוד במסיבת העיתונאים, ולא הייתי היחידי (דנה וייס מערוץ 2, הכתבת של גל''צ שנכחה במקום ועוד), אבל לא נראה לי שלמישהו אכפת בכלל.

התרעתי על כך שבני הנוער רוצים להיות ידוענים וידעונים ולא מדענים. (ראו תמלול בידיעה סלב חשוב יותר מפרופ' http://www.hayadan.org.il/wp/celeb-is-more-important... ) ופרופ' יונת ענתה שבכל העולם סלב חשוב יותר מפרופ' (ומכאן הכותרת). העניין הוא שזה לא נכון, במקרה הייתי היום במצפה בגבעתיים, הרצה שם רונן יעקובי, שסיים דוקטורט באוניברסיטת ת''א ועושה כעת פוסט ב-JPL של נאס''א בפסדינה. שם הוא זוכה להערכה כאיש נאס''א וכדוקטור, בארץ הוא מפחד לומר שהוא דוקטור שמא לא ידברו איתו בגלל שהוא 'אינטליגנט' ואת המילה הזו הוא אמר בטון של זלזול, או אולי אפילו במרכאות כפולות.

לדוד, תתפלא אבל בשנות השישים ואפילו השבעים, אולי בזכות פרויקט אפולו, היו טורי מדע בכל העיתונים המכובדים, שאם יוצא לי לקרוא בהם היום אני אפילו נהנה, שלא לדבר על אינספור ספרים שיצאו והביאו את היקום לקורא הישראלי. את ההורסקופ לא שכחו להוציא אבל את עמודי המדע העלימו, ובמקרה הטוב, שעוד מעלים כתבה מדעית, מבקשים מהכתב לסרס אותה כי אסור לכתוב מילים קשות מדי, בגלל זלזול בקוראים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה לעשות שמדע זה מסובך [חדש]
אורי קציר   יום ו', 09/10/2009 שעה 7:43
בתגובה לדוד
אתר אישי
האד הסביר הבין מה זה שומן רווי כשכלי התקשורת החלו להסביר לו את זה בצורה יעילה. לגבי הסיקור המדעי, אני עדיין זוכר לא רק עיתונים יומיים אלא גם עתוני נוער שבהם היו עמודים שלמים שעסקו במדע פופולארי. אם ההנחה אז הייתה שבני נוער מסוגלים להבין את זה, אני מניח שלא מופרך להניח היום את אותו הדבר לגבי מבוגרים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה לעשות שמדע זה מסובך [חדש]
קואלה   שבת, 10/10/2009 שעה 2:01
בתגובה לדוד
גם משפט פלילי וכלכלה זה מסובך. אז מה? לא חייבים להביא את המשוואות של השריג ההופכי בקריסטלוגרפיה על מנת להדגים מה זה באופן פשוט - ועוד יותר חשוב - למה זה עוזר. דווקא בשטחים הנוגעים במדעי החיים התיאורים - אם נעשים נכון - הם יותר ''חיים'' (תרתי משמע) מפיסיקה או ממתימטיקה. ואנחנו גם מכירים את המדד המדעי של ''הופעה בעמוד הראשון של הניו-יורק טיימס''. כמסקנה, ניתן להתגבר על מיכשול השפה וההבנה - וכל היתר רק עניין של עדיפויות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חזור לדיון]
מאמר אורח צור קשר על האתר חזור לעמוד הראשי קישורים תנאי שימוש אקסטרה תיק העיתונות של אפלטון
RSS כל הדיונים המתמשכים ספר אורחים עזרה טכנית לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה מקלדת וירטואלית ארכיון חפש באתר
כל הזכויות שמורות © אורי קציר 2004-2010