חלפו חמש שנים
יום ה', 15/10/2009 שעה 0:05
היום לפני חמש שנים, במוצאי יום כיפור, העליתי לראשונה את ''אפלטון'' לאוויר. זה היה ניסיון לייצר אתר אישי מאוד, עם הרבה מאמרים שקשורים לאהבות הגדולות שלי, דהיינו פרשיות היסטוריות נידחות, אלמנטים תרבותיים נשכחים, אגדות ספורט ותיקות ולעתים גם אקטואליה פוליטית וביקורת תקשורת. במשך השנים הללו פרסמתי כמה הצעות לשיפור שיטת הבחירות ולבחירת מועמדים כאלה ואחרים לנשיאות המדינה. גם כמה מסורות חביבות נוצרו כאן, כמו פרסום אגדות ישנות מתוך ספרים ישנים ומאובקים, או רשימת הבלוגים שבחרתי כמרתקים והמושכים ביותר מבחינתי ממאי בשנה אחת למאי בשנה שאחריה. בקיצור, יצא הספק לא רע ואני מקווה שעמדתי לפחות בחלק מהיעדים שהצבתי לעצמי. ובכן, לרגל סיומה של תוכנית החומש הראשונה שלי, אתם מוזמנים לציין איתי את האירוע בדרך חביבה במיוחד. פרטים, כרגיל, בסוף הפוסט.חלפו חמש שנים. חמש שנים מאז אותו יום בו העליתי לאוויר את אפלטון. בפעם הראשונה השתמשתי בפלטפורמה לא-המונית (רק אלכסנדר מאן עשה בה שימוש קודם לכן). במהלך השנים הללו הבלוג הפך מתחביב למעיין חיית מחמד ומחיית מחמד לבן משפחה וכיום הוא חלק כל כך מובנה מהנוכחות האישית שלי, שבמידה רבה הוא הפך לאמצעי קשר בלתי-אמצעי עם אנשים שאינני מכיר. כך, לדוגמה, השתתפתי לאחרונה בפגישת מחזור של כיתה ו' בבית הספר היסודי בו למדתי בחיפה. אנשים שלא ראו אותי במשך פרק זמן שבין עשרים וחמש לשלושים שנה הודיעו לי שהם עוקבים אחרי באמצעות החומר המתפרסם באפלטון. ואני, שבדרך כלל מכיר לא רע את שלושת קוראי הבלוג הקבועים ואת תריסר המזדמנים, אפילו לא ידעתי.

חמש שנים הן לא מעט זמן. יותר מקדנציה של נשיא אמריקני. משהו כמו אורך חייהן של שתי ממשלות ממוצעות בישראל. אפשר לפרסם בתקופה הזאת לא מעט טקסטים ולקבל לא מעט תגובות. אבל מאחר וחציתי את גיל הארבעים ואינני רוצה להפריך את התפיסה החברתית המקובלת שבגיל זה המודעות העצמית מביאה לעריכת סיכומים ראשוניים, החלטתי לכתוב עכשיו סיכום קצר של כל מה שהבלוג הזה עשה למעני (או נגדי) במשך אותן שנים.

בחלוף חמש שנים, אני מרגיש שיש כמה מאמרים שלי שאנשים לומדים מהם משהו. הכוונה, כמובן, בעיקר לאלה שנושאים נופך היסטורי או תרבותי. כשאני מציץ בתוכנה הסטטיסטית ורואה שחלק מהמבקרים באתר באים אליו לאחר שראו קישור אליו בערך ויקיפדי כלשהו, זה עושה טוב על הנשמה. הפופולאריים ביותר הם אלה העוסקים באבן השתייה, ביבשת האגדית אטלנטיס, בנסיך הכתר האוסטרי רודולף, במנשה מלך יהודה, בתורת האאוגניקה, בהיידי בת ההרים, בלורה אינגלס ויילדר ובפצצת העטלף. אבל יש עוד. איזה כיף, אני אומר לעצמי, מישהו טורח להכניס קישור למאמר שלי אל האנציקלופדיה המתפתחת בקצה המהיר ביותר בתבל. ומישהו אחר נעזר במשהו שכתבתי: תלמיד בתיכון, סטודנט באוניברסיטה, סתם אדם שבא לקרוא ולהרחיב דעת.

בחלוף חמש שנים, אני מוצא את עצמי מוזמן מעת לעת לדבר במדיום כזה או אחר על נושאים שנכללו במאמרים שפרסמתי. ''גלובוס'' (ערוץ 1) ו''לונדון את קירשנבאום'' (ערוץ 10), למשל, הזמינו אותי בעבר לדבר על ההיסטוריה של הפיראטיות הימית. בשני המקרים היה מדובר בנושא שעלה לכותרות בשל מתקפות פיראטים בים סין ומול חופי סומליה. מהתוכנית האחרונה גם פנו אלי במהלך המשחקים האולימפיים בבייג'ינג כדי לספר על אתלטים שהחליפו את מינם וייצגו את ארצותיהם באולימפיאדות השונות. וכמובן שהיו אינספור פניות מתוכניות רדיו שונות, החל מגלי צה''ל וקול ישראל וכלה בתחנות אזוריות. כמעט בכל המקרים ציינו הפונים שנחשפו אלי בשל פרסומים שונים שלי שהגיעו לידיהם לאחר חיפוש ברשת. זה נחמד, ואפילו יותר מזה.

בחלוף חמש שנים, אני מרגיש שחלק מהאישיות שלי נחשף כלפי קהל אנונימי באופן חסר תקדים. אני נזהר מחשיפת פרטים אישיים ביותר, אבל דומני כי במשך הזמן למדו קוראי אפלטון להכיר קצת את בני משפחתי, את טעמי האישיים במוסיקה ובספרות ואת עמדותיי בתחומים נוספים. במישור האקטואלי, לפחות, אני משתדל לשלב בין שאיפה והצעות לשיפור המרחב הציבורי לבין פיכחון פוליטי מסוים. נכון, במונחים של התערטלות מנטאלית זה לא נחשב היום להישג בקנה מידה משמעותי במיוחד, אבל גם זה משהו.

בחלוף חמש שנים אני יכול להתגאות בכמה פרויקטים שנחלו הצלחה מסוימת. כך, לדוגמה, לפני כל מערכת בחירות אני משתדל לדגום את הנטייה הפוליטית בבלוגוספירה ולהשוות אותה לתוצאות האמת. פעם הצעתי גם קוד אתי לבלוגרים ובחלוף השנים העניין, שנראה לרבים בתחילתו כאזוטרי למדי, תפס תאוצה וקיבל התייחסות חיובית גם מבלוגרים נוספים. העליתי גם הצעות לגבי מועמדים לנשיאות המדינה (אלי עמיר לקראת הבחירה הנשיאותית של 2007; מאיר שלו ועמרם מצנע לקראת הבחירות של 2014). בניתי – יחד עם שותפים – הצעה מפורטת לשינוי שיטת הבחירות. הכנתי לוח ימי הולדת לבלוגרים (שכרגע כולל למעלה מ-‏400 כותבים). דיווחתי על שלושה קטעים תרבותיים שריגשו אותי ופתחתי בכך משחק רשת חביב שהיו לו ממשיכים. וכמובן, קיימת גם המסורת האפלטונית של ''רשימת ה-‏25'', הלא היא המחווה השנתית לבלוגים שריתקו אותי ביותר בין אביב אחד למשנהו. ובתוך כל אלה, סרקתי סיפורים רבים שאהבתי, פרסמתי שיר או שניים, פרסמתי מאמרי אורח שתרמו עשרים ותשעה כותבים שונים והשתדלתי שכל טקסט יהיה ענייני ככל האפשר, גם אם הוא אינו עוסק בעובדות אלא במחשבות. אני מקווה שהצלחתי בכך.


בחלוף חמש שנים, יש לי כמה חברויות שצמחו על בסיס ביקורים באפלטון וביקורי גומלין שלי בבלוגים של המבקרים. לא אנקוב עכשיו בשמם, אבל דומני שבהנחה שהם קוראים את הטקסט הזה, הם יודעים זאת היטב. החברויות הללו מפוזרות ברמות שונות. עם חלק מהם היחסים הם אפלטוניים במובן האינטלקטואלי ביותר של המילה וכוללים שיחות ארוכות על פילוסופיה מדינית, על אקטואליה פוליטית ועל היסטוריה השוואתית. עם אחרים הוא כולל גם מפגשים אישים לכוס קפה או לארוחת צהריים. אפשר לראות את זה כמשהו סטנדרטי לחלוטין ביחסים בין בני אדם, אבל כמו מבוגרים אחרים שלא התוודעות לאינטרנט מגיל שש אני תמיד מודע לכך שאילולא הרשת היינו עדין אנונימיים לחלוטין וזרים זה לזה. ועל רצונם להיות עמי בקשר ולהחליף עמי מילה או שתיים מדי פעם אני מוקיר אותם ומכיר להם תודה.

בחלוף חמש שנים ''הרווחתי'', לצערי, גם כמה אנשים שאינם מתים עלי במיוחד. מה לעשות, גם זה חלק מההוויה האנושית; לפעמים מסתדרים יותר טוב, לפעמים פחות. אחד או שניים מהם גם השתדלו, למרבה הדאבה, לגרום לי קצת נזק. אני, מצידי, עשיתי כל מאמץ להימנע מעימותים שמטרתם היא הכפשה הדדית ותו לא. אני מאחל להם כל טוב בעתיד ומצידי אשתדל להמשיך לנהוג כפי שנהגתי עד כה. אם פגעתי במי מהקוראים שלי בצורה כלשהי, אני מתנצל.

בחלוף חמש שנים, הבלוג הזה נראה כמעט אותו הדבר כפי שנראה ביום שבו עלה לאוויר. לא הכנסתי בו שום שינוי עיצובי, בין השאר משום שאין לי שום מושג בעיצוב (מי שיש לו מושג בזה ורעיונות לשיפור מוזמן ליצור איתי קשר במייל). בחמש השנים האלה נרשמו משהו כמו מיליון ורבע כניסות, אבל אין לי מושג אם זה מעט או הרבה ביחס לאחרים או בהשוואה לציפיות מבלוג כזה – מהסיבה הפשוטה שהציפיות שלי ממנו מעולם לא היו קשורות בהכרח לסטטיסטיקה. נכון, כמו כל אחד הייתי שמח אם היו יותר קוראים, אבל הבטחתי לעצמי שלא להוזיל את הכתיבה לשם כך. אני מקווה שעמדתי ביעד הזה.

בחלוף חמש שנים, אני שב ומעלה את התקווה שחמש השנים הבאות תהיינה טובות לפחות כמו הראשונות. וכמובן, אני מזמין אתכם להוסיף ולהשתתף בחוויה הפרטית שלי ולהעשיר אותה ככל שרק תרצו.

בפסקה הפותחת כתבתי שברצוני לחגוג את האירוע בדרך משלי. ובכן, הנה היא: אני מבקש מכל אדם שיחפוץ בכך לקשר לשיר יום הולדת, או משהו דומה לזה, הראוי בעיניו להשמעה לרגל האירוע (השיר לא חייב לעסוק כמובן ב''אפלטון'', העיקר שהקונטקסט שלו יהיה מתאים). בלוגר שיגיש כאן שיר כזה (רצוי עם קישור ליוטיוב) ייכנס ישירות לרשימה שתתעדכן בסוף הפוסט ויקבל גם קישור לבלוג שלו. מותר, כמובן, להגיש יותר משיר אחד, אבל לא חובה.הנה הרשימה המצטברת:


- Birthday/ Paul McCartney, הוגש על ידי אורי קציר
- Congratulations/ Cliff Richard, הוגש על ידי נטע ג.
- Happy Birthday Mr. President/ Marilyn Monroe, הוגש על ידי ביילע
- משנה לשנה/ יהודית רביץ, הוגש על ידי איתמר
- Happy birthday/ סרטון אנימציה ללא קרדיט לביצוע, הוגש על ידי SilentMike
- יש לי יום הולדת/ אחרית הימים, הוגש על ידי דרור
- יומולדת/ ברי סחרוף, הוגש על ידי איתמר זוהר
- ימי הולדת/ שלמה ארצי (טקסט בלבד), הוגש על ידי שרה כהן
- תפילת יום הולדת/ חוה אלברשטיין, הוגש על ידי לידיה כרמלי
- כל שנה מתחילה/ רמות, הוגש על ידי רוני הפנר
- Chas'n Ka'le Mazel Tov/ Atonement Klezmer duo, הוגש על ידי ניצן פוקס
- האהבה שלי היא לא האהבה שלו/ יצחק קלפטר, הוגש על ידי דולי
- Happy Birthday/ The Beatles, הוגש על ידי רחלי
- Happy Birthday/ Barack Obama, הוגש אף הוא על ידי רחלי
- Everybody Knows/ Leonard Cohen, הוגש על ידי יגאל חמיש
- Birthday/The Beatles הוגש על ידי אילנה שקולניק
- כל עוד/ יוני רכטר ואבנר קנר, הוגש על ידי רועי רוטמן
- חמש שנים על מיכאל/ אפרת גוש, הוגש על ידי סורנטו
- עוגה/ צוות רחוב סומסום, הוגש על ידי יואב
- גלגל ענק/ חלב ודבש, הוגש על ידי אורחת לרגע
- איפה העוגה/ הדצים עם חובבי ציון, הוגש אף הוא על ידי אורחת לרגע
- Five Years/ David Bowie, הוגש על ידי קרפד
- Birthday/ The Sugarcubes, הוגש על ידי לילי ט.
- If You Love that Politician/Tom Paxton, הוגש על ידי אלדד


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מזל טוב [חדש]
נטע ג.   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:10
מזל טוב ליום ההולדת. הרמת בלוג לתפארת, כמו שרק אתה יודע. בעוד חמש שנים, כשתעשה עוד פוסט מסכם יפה שכזה, אני רוצה שהסיכום יהיה אפילו יותר טוב. תמשיך ככה. אני גאה בך.

ויש לי גם שיר מתאים: קליף ריצ'רד, עם Congratulations.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:48
בתגובה לנטע ג.
אתר אישי
תודה, נטע. השיר נוסף לרשימה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב - והרבה שנים נוספות טובות [חדש]
ביילע   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:24 אתר אישי
רשימה כזאת חייבת לכלול את מרילין מונראו שרה happy birthday dear president לג'ון קנדי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב - והרבה שנים נוספות טובות [חדש]
נטע ג.   יום ה', 15/10/2009 שעה 0:48
בתגובה לביילע
אתר אישי
תודה, ביילע. זה כבר ברשימה. אני רק מקווה שאת מאחלת לי את מילות השיר ולא את גורלו של האיש לו הקדישה אותו מרילין...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב. [חדש]
SilentMike   יום ה', 15/10/2009 שעה 2:31 אתר אישי
לעניות דעתי לא צריך לשנות כלום. פשוט זה טוב. כל שינוי עיצובי שאינו פונקציונלי מעורר התנגדות (כי כל שינוי מעורר התנגדות. תמיד) בלי הגמול שבפונקציונליות. להוסיף פונקציונליות זה נחמד. אני לא רואה פונקציונליות שנחוצה, אבל אולי מישהו אחר חושב על משהו מועיל...

לא הצלחתי למצוא שום דבר ממש מוצלח שמתאים דווקא כאן אז קח מחווה סמלית:

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב. [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 7:51
בתגובה לSilentMike
אתר אישי
תודה, מייק. הסרטון חביב בהחלט. יש לך מושג מי המבצע?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב. [חדש]
SilentMike   יום ו', 16/10/2009 שעה 1:14
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
באמת שאני לא יודע. זה סתם משהו שראיתי פעם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יום הולדת שמח [חדש]
דרור   יום ה', 15/10/2009 שעה 2:39
אורי אני מאד אוהב את הבלוג שלך. הוא באמת מייצג בעיני את הטוב שבאינטרנט. עם ניכוח אינטלקטואלי אבל ללא שמץ של התנשאות, עם יחס אישי לכתוב אבל בלי איזה סטרפטיז חושפני ומביך, עם נושאים מקוריים אבל בלי גלישה למחוזות ביזאריים, עם כתיבה פשוטה וקומוניקטיבית (כולל שגיעות כתיב חינניות מדי פעם) אבל עם הרבה עומק, עם כבוד אבל בלי ליקוקי תחת ועם אהבה אמיתית לנושאים עליהם אתה כותב. בקיצור:אחלה!
מצורף לינק עם קליפ של להקת אחרית הימים שגם היא שווה, אולי, איזה מאמר אצלך: זהר לוי הוא בהחלט אחד המוסיקאים הכי חשובים שהיו כאן אבל איפה הוא?
בהצלחה בשנים הבאות
דרור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יום הולדת שמח [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 7:52
בתגובה לדרור
אתר אישי
תודה, דרור. ''אחרית הימים'' הם אחלה להקה והשיר הביטלסי הזה הוא קלאסיקה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
איתמר   יום ה', 15/10/2009 שעה 9:04 אתר אישי
קבל במתנה את השיר הזה
אוהב מאוד לקרוא את הבלוג שלך מפני שהכתיבה בו נובעת מתוך סקרנות, ידע ורצון לשתף את הקוראים. המשך כך, וניפגש בהזדמנות הקרובה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 11:19
בתגובה לאיתמר
אתר אישי
תודה, איתמר. ום אתה זקוק לעוד תרומות לפרויקטים היפים שאתה מעלה אצלך - אני זמין...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
שרה   יום ה', 15/10/2009 שעה 9:42 אתר אישי
מזל טוב , אורי!
חמש שנים , הן הרבה זמן .
אפשר להספיק המון דברים .
אתה כותב יפה , אני אוהבת לקרא את הבלוג שלך , למרות חילוקי הדעות ביננו :-) ...
חיפשתי לך שיר , שאני מאוד אוהבת , אבל משום מה לא מצאתי אותו ביו-טיוב ...
אולי לא חיפשתי טוב .
בכל זאת , הנה המילים לפחות :
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 11:18
בתגובה לשרה
אתר אישי
תודה, שרה. בציפייה לעוד הרבה ויכוחים - וגם לפולמוסים כאלה ואחרים. לפעמים נהנים גם מזה...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
כליל   יום ה', 15/10/2009 שעה 10:20
כקורא מזדמן שנהנה לקרוא כל פוסט שנכתב,
תודה רבה.
אין ספק שיש לך קול מעניין ואיכותי ברשת.
בהצלחה בהמשך
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 11:19
בתגובה לכליל
אתר אישי
תודה רבה. תמיד כיף לשמוע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תמשיך ככה! [חדש]
לידיה כרמלי   יום ה', 15/10/2009 שעה 17:42
אני אוהבת את חווה אלברשטיין,
אז בבקשה: http://www.youtube.com/watch?v=tnmkBbWnl2Q

לידיה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תמשיך ככה! [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:06
בתגובה ללידיה כרמלי
אתר אישי
שיר שאני רגיל לשמוע בשלווה שיורדת על יום שישי, בדרך כלל אחר הצהריים. יופי של בחירה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
רוני ה.   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:27 אתר אישי
יום הולדת שמח אורי וברכות להרבה שנים פוריות וטובות.

בחרתי בשיר ''כל שנה מתחילה (בסימן שאלה)'' - כמחווה לסקרנות שלך ולרצון לחקור ולהרחיב את הדעת, וכמחווה לאפלטון (המקורי), שנהג לפתוח את הדיאלוגים שלו בשאלה (''מהו צדק?'', ''מהו יופי?'' וכו'):
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 20:50
בתגובה לרוני ה.
אתר אישי
יופי של נימוקים לבחירה. אהבתי.

אגב, פעם היה לי רעיון לכנס איזה חוג של יום שישי אחר הצהריים, מעין חבורה של אנשים חושבים שידסקסו שאלות בנושאים שונים, החל באקטואליה ופילוסופיה וכלה במתמטיקה ובשירה. אני מניח שחלק מהדיונים ניתן היה לפתוח בשאלות בסיסיות נוסח אפלטון. כמובן שלא יצא מזה כלום, כך שגם הדיונים לא התקיימו בפורמט הזה. אבל אולי, יום אחד, מי יודע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
  יום ה', 15/10/2009 שעה 18:28 אתר אישי
את הבלוג גיליתי לפני כמה חודשים בחיפוש אחר חומרים על חמדנות בשלושה מקרים (אחיתופל-יהודה איש קריות ופייר דה-לויניה אצל דנטה) ומאז מצאתי את הפוסטים בו מרתקים ומשכילים. עלה והצלח! D:

בעניין השיר- זה לא שיר אלא מנגינה, אך אפשר בלעדיה? מזל טוב!-
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 21:00
בתגובה לnitzanfoucks2@gmail.com
אתר אישי
מקווה שתיהנה ממנו גם הלאה. אתה מוזמן לשוב ולבקר. וכמובן, תודה על הלחן המסורתי והכל כך מוכר הזה. הרגשתי לא כמו ביום הולדת אלא כמו בחתונה...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
ניצן פוקס   יום ה', 15/10/2009 שעה 21:06
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
נו, לזה יש תירוץ פשוט-
הבלוג הוא בן בית והרי שהוא מייצג כאן פילו-סופיה, אהבת החוכמה. ניתן לראות כאן 5 שנות נישואים להפצת אהבת החוכמה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחלוף חמש שנים [חדש]
דובי   יום ה', 15/10/2009 שעה 18:31
ראשית - תודה. תודה על תוכן , על הצניעות ועל העניין שמצאתי בלא מעט מאמרים גם כשלא הסכמתי עם תוכנם. ועכשיו -כשאתה מצוי במרום הפיסגה - אולי זה הזמן לסגור הכל ולהתחיל משהו חדש , שונה בתכלית השינוי. מההתחלה הקשה ושוב עד מרום הפיסגה ... ונא לא ''לטרוף אותי'' לא על ההצעה ולא על שלא שלחתי שיר - מוסיקה היא ממש לא הצד החזק שבי :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בחלוף חמש שנים [חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 20:55
בתגובה לדובי
אתר אישי
אז זהו, שפעם כתבתי בלוג באתר רשימות (www.notes.co.il/ori). אחרי שנה סגרתי אותו ופתחתי את אפלטון. מבחינתי זה היה פרויקט כמעט מונומנטלי, משום שבבלוג הראשון (ששמו היה ''באופן אישי'') פרסמתי 185 מאמרים ב-‏370 יום. ממוצע מטורף של פוסט אחד כל יומיים, כאשר כמעט כל מאמר ומאמר היה תחקיר היסטורי או ספרותי מפורט מאוד.

אז אחרי החווייה המעצבת הזאת ואחרי שהשקעתי באפלטון חמש שנים תמימות ולא מעט זיעה ואהבה, אין לי כוונה לסגור אותו בקרוב. ממש לא. מבחינתי זהו סוג של סיפור אהבה אינטלקטואלי. הוא מתנהל עם הבלוג ועם קוראיו בעת ובעונה אחת. על אהבה כזו קצת קשה לוותר.

וחוץ מזה, עד שצברתי לי כאן שלושה וחצי קוראים שגם טורחים להתכתב איתי בטוקבקי ובמייל אני אותר על התענוג הזה? :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
דולי   יום ה', 15/10/2009 שעה 20:10 אתר אישי
זה לא ממש שיר יום הולדת, אבל כשלמדתי את ''המשתה'' של אפלטון בתיכון (פילוסופיה לבגרות) המורה רשם את השיר הזה על הלוח כדי להדגים איך כל אחד תופס את האהבה לפי אפלטון בצורה שונה (''אמרת לי: ''אפלטון''. אמרתי: ''למה לא? אבל האהבה שלי היא לא האהבה שלו'').
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ה', 15/10/2009 שעה 20:48
בתגובה לדולי
אתר אישי
למדת פילוסופיה לבגרות? תשמעי, אני מתרשם עמוקות. מבחינתי, זו הייתה כמעט משאלת לב. במקום זה, הייתי צריך ללמוד לבגרות דברים קצת יותר משעממים.

ונכון, זה אחד השירים הבודדים בעברית שמזכירים את שמו של אפלטון. יש גם את ''לוח וגיר'' של קראוס, ''בלדה בין כוכבים'' של פופיק ארנון ו''כתם הפרי'' של אתניקס. מה שמראה, אני מניח, שמעמדה של האהבה האפלטונית במוסיקה הישראלית הוא לא משהו לכתוב עליו הביתה.

אחלה בחירה. תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
רחלי   יום ו', 16/10/2009 שעה 0:31 אתר אישי
5 שנים בבלוגוספירה זה לא מעט! מאחלת לך עוד שנים רבות.
happy birthday בביצוע הביטלס: http://www.youtube.com/watch?v=glNjsOHiBYs

ובביצוע של ברק אובמה:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 17/10/2009 שעה 8:47
בתגובה לרחלי
אתר אישי
תודה, רחלי.

ולגבי אובמה - העולם הפסיד כנראה פרפורמר לא רע כשהוא הלך לפוליטיקה...:)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
יגאל חמיש   יום ו', 16/10/2009 שעה 8:13 אתר אישי
היי אורי,
וואו. חמש שנים! מדהים.
אתה יודע שאני לא תמיד מגיב, אבל קורא כל פוסט, ואתה גם יודע שאני שייך לאלו שאיתם אתה שותה קפה..
אחרי התלבטות קלה (האמת שחשבתי שמה שמגיע לבלוג שלך זה רציתי לצרף את Hallelujah) אבל בסוף החלטתי שמה שיותר מתאים לך ולבלוג שלך הוא דווקא Everybody Knows, שהוא בעיני מעורר מחשבה ביותר, כמו כל פוסט בבלוג שלך.
הנה: http://www.youtube.com/watch?v=wh9AC0jCGjY.
יומולדת שמח!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:07
בתגובה ליגאל חמיש
אתר אישי
תודה, יגאל.

אכן, חתיכת תקופה. כמה דורות במושגים אינטרנטיים. וגם בחירת השיר מעולה. תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קפה? [חדש]
יגאל חמיש   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:14
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
?
סוף שבוע שקט,
להשתמע
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ליגאל [חדש]
אילנה שקולניק   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:27
בתגובה ליגאל חמיש
אתר אישי
הלינק איננו תקין.
האם התכוונת לזה?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ליגאל [חדש]
אורי קציר   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:48
בתגובה לאילנה שקולניק
אתר אישי
אילנה, זה בסדר. הכנסתי לינק אחר לאותו שיר. את יכולה לראות את זה ברשימה הכללית שבסוף הפוסט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרומתי הצנועה [חדש]
אילנה שקולניק   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:17 אתר אישי
ברכות ויוזמה כייפית...כרגיל.
אפשר ליצור לוח ימי הולדת של בלוגים (על משקל בלוגרים..)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרומתי הצנועה [חדש]
אורי קציר   יום ו', 16/10/2009 שעה 9:57
בתגובה לאילנה שקולניק
אתר אישי
בתנאי שיש מספיק אנשים שיודעים את התאריך המדויק ושמוכנים להשתתף בפרויקט כזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרומתי הצנועה [חדש]
אילנה שקולניק   יום ו', 16/10/2009 שעה 10:13
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
מה הבעיה?
כל אחד יכול לאתר את הפוסט הראשון שלו, לא?
שיתוף פעולה...זה כבר עניין אחר.
סתם. זרקתי הצעה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תרומתי הצנועה [חדש]
אורי קציר   יום ו', 16/10/2009 שעה 10:16
בתגובה לאילנה שקולניק
אתר אישי
לא תמיד. יש כאלה שמחקו פוסטים, ואולי אף מחקו בלוגים שלמים פתחו מחדש.

אבל ההצעה בהחלט ראויה. אני לא חושב שאצליח להרים פרויקט כזה בקרוב, אבל אם תצליחי לקדם את זה איכשהו, אני מבטיח לנסות ולעזור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
רועי שהגיע אחר-כך   יום ו', 16/10/2009 שעה 10:25 אתר אישי
אני חשבתי על כל עוד של יוני רכטר ואבנר קנר. לא מצאתי קישור יוטיוב לביצוע שהופיע באלבום ''מחשבות ואפשרויות'', אבל גם הביצוע הזה מול המצלמות שווה צפיה - http://rapidshare.com/files/293148526/Modern.Family....
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
רועי שהגיע אחר-כך   יום ו', 16/10/2009 שעה 13:38
בתגובה לרועי שהגיע אחר-כך
אתר אישי
אוי, טעות בקישור - http://www.youtube.com/watch?v=1EmWTmBddPw
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב [חדש]
אורי קציר   שבת, 17/10/2009 שעה 8:44
בתגובה לרועי שהגיע אחר-כך
אתר אישי
תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
סורנטו   יום ו', 16/10/2009 שעה 13:01
לבלוג האהוב עלי ביותר ברשת
(בעיקר ההסטוריה ופחות הבלוגוספירה... אבל זה אולי דיון לפוסט שמתחת).

שי קטן, לא בדיוק יומולדת אבל 5 שנים:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
אורי קציר   שבת, 17/10/2009 שעה 8:45
בתגובה לסורנטו
אתר אישי
כדאי גם לשריין את השיר הזה לכותבים ששמם מיכאל. אז זו תהיה פגיעה מדויקת...:)

ותודה על המחמאה. כיף לשמוע (לקרוא, במקרה הזה).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
V   שבת, 17/10/2009 שעה 16:32
אמנם קישרתי וכו', אבל גם פה: מז''ט ועד 120 שנות כתיבה פורייה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 17/10/2009 שעה 19:35
בתגובה לV
אתר אישי
תודה, יקירתי. 120 שנות כתיבה משמעותם שאעבור בסוף חיי את גיל ה-‏150...:))

אגב, יש לך גם איזה שיר מועדף?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב! [חדש]
יואב   שבת, 17/10/2009 שעה 23:12 אתר אישי
שיהיו עוד הרבה שנים של כתיבה איכותית ומרתקת.
לא היה לי מושג שכבר חמש שנים. אני לא עוקב מספיק.

אני חושש שאין לי קליפ יום הולדת איכותי מספיק.
תאלץ להסתפק בעוגה שהוכנה ברגע האחרון.

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

משנה לשנה [חדש]
איתמר   יום א', 18/10/2009 שעה 1:15 אתר אישי
רק ברכות והרבה כוח להמשך, אכן תופעה בלוגוספרית יוצאת דופן במישכה (על משקל משך) ואיכותה.

כי הוא מהשירים היפים :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב :) [חדש]
אורחת לרגע   יום א', 18/10/2009 שעה 11:37
מזל טוב,
הנה הקישור שלי:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מזל טוב :) [חדש]
אורחת לרגע   יום א', 18/10/2009 שעה 11:48
בתגובה לאורחת לרגע
מאחלת עוד המון שנים פוריות.
לא יכולתי להתאפק, אז הנה עוד אחד:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קרפד [חדש]
אלמוני   יום ב', 19/10/2009 שעה 18:39
בלוג מצוין, רחב יריעה ומתחדש. שמח שהתוודעתי אליו זה מכבר. נחמד גם לראות, אורי, שאתה לא מפגין סימני עייפות או הרהורי פרישה, 5 שנים לבלוג זה כבר גיל העמידה במונחי בני אדם.

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קרפד [חדש]
אורי קציר   יום ב', 19/10/2009 שעה 19:43
בתגובה לאלמוני
אתר אישי
תודה, קרפד.

אגב, ללא שום קשר, מישהו היום ביקש ממני טקסט לרגל מלאת חמש שנים לאיזה אירוע שעליו הוא רצה לברך. שלחתי בדיוק את הטקסט של השיר שאליו קישרת.

צירוף מקרים משעשע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מכיר את השיר הנפלא של השוגר קיובז? [חדש]
לילי ט   יום ה', 22/10/2009 שעה 20:35
ביורק רעננה כאגל טל איסנלדי על עלה רוטט, בת 19, שדונית בילבית מופלאה, העולם עצר מלכת כששמע אותה לראשונה באנגלית.

מזל טוב, בלוג נפלא, שמרוב התפעמות פשוט לא ראיתי לעצמי זכות להגיב לו. קטנותי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אלדד   יום א', 25/10/2009 שעה 15:01
לאחר נבירה כמעט נצחית, החלטתי להקדיש את השיר If you love that Politician של טום פאקסטון לרגל 5 שנים להקמת אפלטון.
השיר משקף את הראייה הביקורתית, נטולת החת ,שמאפיינת את אפלטון....

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©